آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 24 تير 1397 ساعت 08:32   |   کد مطلب: 32875
گزارشی از وضعیت ارتکاب یک گناه در اوج اجبار :
صعود نزول خواری در اسدآباد!
رباخواری یکی از گناهان مذمت شده دین مبین اسلام اسـت. این گناه کبیره که ملموسترین گناه با پول اسـت باعث وسوسه ی بسیاری از افراد برای کسب درآمدی بدون زحمت اسـت.

به گزارش نافع، بر طبق روایات اسلامی گناه رباخواری از گناهان پرعذابی ست که احادیث بسیاری در مذمـت آن نقل شده اسـت. بطور مثال امام باقر(ع) در حدیثی فرموده اند: خدای عزوجل ربا را حرام کردند تا احسان کردن از بین نرود. این حدیث معتبر که در جلد12کتاب وسائل الشیعـه نقل شده تنها نمونه ای از مضرات زیاد این گناه کبیره اسـت.

 

*رباخواری گناهی کبیره است

بااین مقدمه به سراغ سوژه ی این گزارش که وضعیت ارتکاب گناه رباخواری در اسدآباد اسـت، می رویم.

 

اسدآباد از دیرباز دارای مردمانی معتقد و مذهبی بوده است اما کیست که ادعا کند در یک شهر انسان گناه کار وجود ندارد؟

 

چه بخواهیم و چه نخواهیم در هر منطقه ای از هر گناهی نماینده ای وجود دارد و مسلما در شهرما نیز ربادهندگانی وجود دارند که مروج این گناه زشت در اسدآباد هستند.

 

*رباخواری به امری عادی تبدیل شده و مسئولان چاره ای بیندیشند

متاسفانه دادن و گرفتن ربا در این عصر به امری تقریبا عادی تبدیل شده است و عده ای از افراد هروقت نیاز به پول پیدا میکنند از ربادهندگان پول قرض میگیرند.

 

البته همه ی رباخوران با میل اینکار را انجام نمیدهند و در مواردی به حسب اجبار قدم در این راه پراز سنگلاخ میگذارند.

 

مشخص نیست دقیقا ربا دادان از چه سالی در اسدآباد آغاز شـد اما نکته ی مهـم اینست که وضعیت بد اقتصادی حاضر و به هم خوردن معادلات مالی برخی افراد باعث شده برای جبران ضرر یک راه بی زحمت به اسـم رباخواری را انتخاب کنند.

 

مساله بعد در این رابطه احترام افراد رباخوار در این شهر است که نیاز به بازنگری جدی مابین همشهریان را دارد چراکه در برخی احادیث اینگونه نقل شده که مؤمنین نباید با رباخواران در ارتباط باشند اما چیزی که ملاحظه می‌شود احترام زیاد به برخی ربادهندگان در مجالس اسدآباد است که منظره جالبی ندارد.

 

*پیامبر(س) فرمودند : با رباخوار رفاقت نکن

در تکمیل جمله ی فوق توصیه ی معروف پیامبر(ص) به امام علی(ع) را نقل میکنیم که ایشان فرمود:  اى على: با رباخوار رفاقت نکن، زیرا او با خداوند به مبارزه برخواسته، چون خداوند متعال مى فرماید: اگر دست از رباخوارى برنداشتید پس به خدا و رسولش اعلان جنگ دهید.

 

حدیث فوق که در کتاب میراث حدیث شیعه جلد  2 نقل شده اهمیت فراوانی برای مومنین در رابطه با قطع ارتباط با رباخواران دارد که ضروریست در اسدآباد مورد توجه قرار گیرد.

 

یکی از بهانه های رباخواران در شرایط امروز اخذ سود اقساط از ناحیه ی بانک‌هاست که صد البته این موضوع نیز جای بحث دارد اما دریافتی بانک‌ها هرگز بهانه خوبی برای ربا گرفتن نیست.

 

علاوه بر بهانه فوق موافقت خانواده ها و علی الخصوص همسران نیز از دلایل تشویقی برای حرکت در این مسیر است که لازم است بعنوان موضوعی واجب در دستور کار مروجین مذهبی و مداحان مراسم بانوان قرار گیرد.

 

حرف بیشتری دررابطه با موضوع نزولخواری در این گزارش به ذهن نمیرسد و در جملات بالا سعی براین شده تا مطالب طوری مطرح شوند که بعدها کسی ادعای چیزی نکند.

 

حجت الاسلام خسروی در رابطه با رباخواری به خبرنگار ما گفت: در کمال تاسف باید ادعا کنیم که اسدآباد پرچمدار رباخواری در استان همدان است که این مساله بسیار ناراحت کننده است.

وی تصریح کرد: روحانیون و منبرهای آنان نقش تعیین کننده ای در آگاهی بخشی به ناآگاهان دارد بطوریکه شخصا چندین بار این موضوع را از روی منبر به گوش مستمعین رسانده ام.

 

*اسدآباد پرچمدار رباخواری در استان همدان شده و این مسئله ای ناراحت کننده است

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: شورای امربه معروف وظیفه ی مهمی در این رابطه دارد و از اعضای این شورا می‌خواهم با جدیت در این مساله ورود کنند.

 

حجت الاسلام خسروی با بیان اینکه ربا به عنوان گناهی بسیار بزرگ در دین ما مطرح است افزود: نزول بلاهای گوناگون از عواقب ربا است.

 

* از عواقب ربا نزول بلاهای گوناگون است

وی ضمن اشاره به اخذ سود اقساط از طرف بانکها نیز گفت: مراکز مالی همچون بانکها و موسسات از مراکز مورد مناقشه ی ربا هستند که ضروریست تصمیمی طبق احکام اسلامی دررابطه باآن گرفته شود.

 

خسروی همچنین گفت: در دین مبین اسلام سنت حسنه ای به اسم حبه وجود دارد که علاوه بر مرتکب نشدن گناه ثواب نیز دارد.

 

برای ورود بیشتر به جزئیات ماجرا بصورت ناشناس با یکی از افراد مرتبط با ربا نیز گفتگویی در قالب اخذ ربا داشتیم که در ادامه می آید.

 

برخورد وی که با خبرنگار ما مودبانه بنظر می‌رسید حاوی مطالب مهمی دررابطه با نزولخواری بود.

 

وی با بیان اینکه برای گرفتن نزول لازم به معرفی از طرف یک فرد معتبر هست افزود: ابتدا مبلغ ربا و سود آن مشخص میشود که هم اکنون مبلغی بین  5 تا7 هزار تومان در هر100هزار تومان است.

 

*نزول دهنده کار خود را گره گشایی میداند و نمی داند که چه بر سر خود و نزول گیرنده می‌آورد

این رابط با بیان اینکه نزول دهندگان عمل خود را گره گشایی از کار مردم تصور میکنند افزود: یکی از ملزومات اخذ پول ربا ارائه ی سفته یا چک از ناحیه ی نزول گیرنده است.

 

وی اضافه کرد: رسم اکثر نزول دهندگان بر اینست تا قسط اول خود را از همان پول که قرض میدهند بردارند.

 

این فرد همچنین گفت: اگر کسی نتواند بموقع قسط خود را پرداخت کند باید شاهد قسط بندی مجدد از طرف نزول دهنده باشد بطوریکه در انتها باید مبلغ بیشتری را بپردازد.

 

*فشارهای مالی مرا به گرفتن پول ربایی مجبور کرد

 

گزارش ما دررابطه با ربا به همین جا ختم نمی‌شود و در انتهای آن گفتگویی معمولی با یک نزول گیرنده هم داشته ایم.

 

این فرد درباره ی انگیزه ی خود به خبرنگار ما گفت: در یک بازه ی زمانی دچار فشارمالی شدیدی بودم و در مدتی کوتاه به مبلغی پول نیاز داشتم که زمان کافی برای وام نیز وجود نداشت و از طرف دیگر کسی نیز به من پول قرض نمیداد.

 

وی افزود: بصورت کاملا اجباری مجبور به گرفتن پول نزول شدم و کماکان و پس از گذشت چندسال در حال پرداخت قسطی آن پول هستم.

 

*هنوز در گیرو دار پرداخت اقساط پول نزولی هستم که گرفته ام

این فرد در پایان گفت: بسیاری از کسانی که پول نزول می‌گیرند افرادی دیندار هستند اما به حسب اجبار و برخلاف میل قلبی مجبور به نزول گرفتن می‌شوند.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت