آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 30 خرداد 1397 ساعت 09:48   |   کد مطلب: 32654
در سال 1312 در خانواده ای متدین دیده به جهان گشود، پدرش با ارادت خاصی که به مولای متقیان حضرت علی(ع) داشت نام وی را علی نهاد، علی شریعتی دوران کودکی را پشت سر گذاشت و راهی دبستان شد و شش سال بعد به دبیرستان فردوسی رفت و سپس دانشسرای مقدماتی را در مشهد به پایان رسانید.

به گزارش نافع، نمی توان در سن 19 سالگی از تفاوتهای بارز علی نسبت به هم سالان او چشم پوشید تا جایی که او را متمایز از آنها نشان می دهد، او فقط اکتفا به علم آموزی در دبیرستان و دانشسرا نکرد و به کسب علم واقعی در محضر پدر بزرگوارش پرداخت.

 با آغاز سال 1335 فصل جدیدی از زندگی علی آغاز شد، در این سال علی با یکی از همکلاسی های خود بنام پوران شریعت رضوی ازدواج می کند و از همه لحاظ از انتخاب خود مطمئن است تا جایی که همه بار زندگی مشترک را به دوش همسرش می اندازد و با خیال آسوده به کسب علم آموزی می رود.

علی شریعتی در طول مدت تحصیل در دانشکده ادبیات با علاقه ای وصف نشدنی به کار تحقیق و پژوهش در زمینه های مختلف می پردازد تا جایی که دست به انتشار آثاری چون، ترجمه ابوذر غفاری ترجمه نیایش اثر الکسیس کارل و یک رشته مقاله های تحقیقی در این زمینه می زند.

او جوانی بود که هیچگاه از تفکر، خلق و آفرینش باز نایستاد و تا آخرین نفس در این راه گام برداشت، سرانجام او در سال 1337 پس از دریافت لیسانس در رشته ادبیات فارسی برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت، تا شناخت علمی خود را در زمینه های مختلفی چون جامعه شناسی، مبانی علم تاریخ، تاریخ و فرهنگ اسلامی و ... غنی سازدو با برخورداری از محضر استادانی صاحب مکتب و متفکرانی آزاد اندیش پا از حریم تحصیلات کلاسیک دانشگاهی فراتر نهاد تا قدرت اندیشیدن را در خود تعالی بخشد.

دکتر علی شریعتی پس از بازگشت به ایران مستقیما به زندان رفت و بعد از چند ماه به خراسان زادگاه خویش نقل مکان نمود و نهایتا به دانشگاه مشهد پیوست که منجر به برپایی شور و شوق وصف نشدنی در بین دانشجویان گردید، شب ها تا صبح سرگرم خواندن و نوشتن بود و روزهای بعد از مدتی استراحت به سخن گفتن می پرداخت، هرچه بیشتر می نوشت بیشتر در دل مردم جا می گرفت.

به همین دلیل به کار استادی و آموزشی اش در دانشگاه مشهد پایان دادند و بعنوان عنصر نا مطلوب از تدریس او جلوگیری کردن و همچنین از ادامه سخنرانی های اسشان در حسینیه ارشاد ممانعت شد و انجا را تعطیل نمودند تا دیگر مردم امیدی به شنیدن سخنان او نداشته باشند.

 

شریعتی که دوری از مردم و در خاموشی به سر بردن برایش حکم خود مرگ را داشت اما با همه این ناراحتی ها ساخت و خود را مشغول به نوشتن کرد، سرانجام در مهر ماه 1353 به زندان انداخته شد و مدت 18 ماه در آنجا ماند، دکتر علی شریعتی در 25 اردیبهشت 1356 تهران را به مقصد اروپا ترک کرد به این امید که با پیوستن خانواده اش به وی فصل جدیدی از زندگی را آغاز کند.

سرانجام روز 29 خرداد 1356 روزی که دکتر شریعتی در فرودگاه لندن منتظر خانواده خود بود فرا رسید، هواپیما به زمین نشست اما به غیر از دو دختر 13 و 14 ساله او کسی دیگر از خانواده حضور نداشت.

همسر و فرزند کوچک دکتر علی شریعتی بعنوان گروگان در ایران نگه داشته شدند و در همین روز دکتر به طرز مرموزی دیده از جهان فرو بست و برای همیشه به زندگی بدرود گفت تا ملت ایران و یاران وفادارش را در غم از دست دادن او سوگوار کند.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت