دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 28 خرداد 1397 ساعت 12:51   |   کد مطلب: 32651
انسانها با خود خواهی های خود خسارتی جبران ناپذیر به جان طبیعت وارد می آورند، و تا حدی که زیاده خواهی هایشان تمام نشود طبیعت به صورت بکر باقی نخواهد ماند و دیگر نمی تواند به راحتی تنفس کند.

به گزارش نافع، 27 خرداد مصادف است با 17 ژوئن که روز جهانی مقابله با بیابان زدایی نام گرفته و تنها به کشور ایران مربوط نمی شود بلکه به تمام کشورهایی که منابع طبیعی دارند مرتبط است.

این سالهای اخیر شاهد خشکسالی های پی در پی بسیاری در نقاط مختلف کشور هستیم که بیابان زدایی یکی از علل مهم این پدیده است که خواه یا نا خواه انسانها در پیدایش آن پدیده دخیل می باشند مثل چرای بی رویه دام در مراتع، کندن پوشش های گیاهی، فرسایش خاک، آبیاری نامناسب و.... اما اگر انسانها کمی توجه به اطراف خود به ویژه منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشند، کمترشاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.

انسانها با خود خواهی های خود خسارتی جبران ناپذیر به جان طبیعت وارد می آورند، و تا حدی که زیاده خواهی هایشان تمام نشود طبیعت به صورت بکر باقی نخواهد ماند و دیگر نمی تواند به راحتی تنفس کند. 

 

بیابان زدایی رتبه سوم در چالش مهم جامعه جهانی در قرن حاضر را به خود اختصاص داده است

در همین رابطه اسفندیار خزائی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در گفتگو با خبرنگار نافع گفت: بیابان زمانی پدید خواهد آمد که استفاده صحیح از سرزمین نداشته باشیم، سرزمین برای ما بسیار ارزشمند است پس باید برای حفظ و احیای آن سرمایه گذاری کنیم، 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی در سراسر دنیا نامگذاری شده است و باید گفت که رتبه سوم بعنوان چالش مهم جامعه جهانی در قرن حاضر بعد از چالش تغییر اقلیم، کمبود آب را به خود اختصاص می دهد .

 وی ادامه داد: مسئله بیابان زدایی جهانی می باشد و تنها به مناطق جغرافیایی خاص محدود نمی شود، این پدیده بعنوان مهمترین وجوه تخریب منابع طبیعی در جهان مطرح می باشد که در طی چند دهه گذشته اقدامات و تلاشهای جهانی بسیاری برای مقابله و تعدیل این پدیده ورت گرفته است.

 

 

 

خزائی با اشاره به اینکه شناخت فرآیندهای بیابان زایی و عوامل بوجودآورنده و تشدید کننده آن و نیز آگاهی از شدت و ضعف این مهم ضروری است باید مورد بررسی قرار گیرد، عنوان کرد: بیابان زایی فرآیندی است که باعث تغییرات اساسی در یک اکو سیستم می شود و در اثر افزایش فشار انسان بر اکو سیستم های حساس ایجاد شده که باعث کاهش بازدهی تولید و عدم برگشت پذیری آن می شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان همدان با تاکید بر اینکه انسان نقش اساسی در بروز بیابان زایی ایفاء می کند در صورتی که عوامل را بشناسد و برای جلو گیری از گسترش آنها سعی کند می تواند این پدیده را کنترل کند، اظهار داشت: چرای مفرط دام در مراتع، بوته کنی، آبیاری های غلط، استفاده نکردن بهینه از قابلیت زمین، تبدیل بی رویه اراضی مرتعی به اراضی دیم کم بازده، رعایت نکردن اصول علمی در شخم زمین، گشت فشرده و نا مناسب در زمین های کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت و نیاز انسانها به ماد غذایی بیشتر و اوضاع اجتماعی و اقتصادی مناطق را می توان از عوامل تشدید کننده پدیده بیابانی شدن دانست.

خزایی با بیان اینکه علاوه بر عوامل زیست محیطی، تغییرات آب و هوایی و کمبود بارش کافی که نقش بسزایی در فرسایش زمین و پیشرویی پدیده بیابان دارد در برخی از موارد نباید از فعالیت انسانی قافل شد، گفت: طرح های بیابان زدایی ضرورتی اجتناب نا پذیر برای مقابله با این پدیده ناگوار است و همچنین تشکل های مردم نهاد، منابع طبیعی و زیست محیطی، بهره برداران محلی، دامداران، عشایر و مردم نقش بسزایی در اجرای این طرح ها و کنترل بیابان زایی دارند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از روش های موثر در کنترل بیابان زایی استفاده از سیستم های پخش سیلاب و استحصال آب است که با جمع آوری رواناب ها از هدر رفت آنها جلوگیری می شود، افزود: 65 هزار هکتار از اراضی استان همدان در شرف بیابانی شدن می باشد که کانون های آن در سطح 15 هزار هکتار در حال شکل گیری است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان، با تاکید بر اینکه خشکسالی های چند سال گذشته و بهره برداری بی رویه از آبهای زیر زمینی، استفاده بی رویه ا ز پوشش گیاهی منطقه، چرای بیش از ظرفیت مجاز مراتع علل مهم بیابانی شدن می باشند، بیان کرد: وضعیت بهره برداری از مراتع استان همدان نگران کننده است زیرا سه برابر ظرفیت مجاز از مراتع تعلیف می شود و همچنین از سال 94 یک طرح مطالعاتی توسط سازمان منابع طبیعی همدان در جهت جلوگیری از گسترش پدیده بیابان زایی آغاز شده است.

خزایی گفت: به دنبال نتایج بدست آمده در این مطالعات کار اجرایی در 40 هکتار از بیابانهای دشت قهاوند، 100 هکتار در اراضی بیابانی شهرستان کبودرآهنگ و بالغ بر 200 هکتار در شهرستان فامنین آغاز گردیده که در صورت مشارکت مردم، همراهی جوامع محلی می توان در سطح بیشتری بیابان زدایی را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: به دنبال اجرای این طرح ها و ممانعت از ورود دام به این مناطق شاهد احیا و رویش دوباره گونه های بومی در حال انقراض همانند شور پسند که توان رویش در خاک شور را دارند نظیر کام فروزما مجدد در دشت قهاوند بودیم وهمچنین باید اعتبارات مصوب در زمان لازم تخصیص یابد تا بتوان طرح ها و پروژه ها ی بیابان زدایی را به موقع اجرایی کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: مشارکت و همراهی مردم و مسئولین استانی می تواند در اجرای پروژه ها به ویژه بیابان زدایی سهم بسزایی داشته باشد.

 

اگر انسانها به فکر آینده خود نباشند به راستی چه کسی دلسوز آنها می باشد، ما خود باید بفکر خود باشیم هیچ کس یا هیچ اورگانی تعیین کننده سرنوشت ما نیست بلکه این خود ما هستیم که آینده را می سازیم. با کمی فکر و تامل منابع طبیعی و خدا دادی را از آینده شومی که در کمین آنهاست برهانیم.    

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت