آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 22 خرداد 1397 ساعت 04:43   |   کد مطلب: 32598
امروزه سکونت‌گاهای غیر رسمی و مناطق حاشیه‌ای شهرها بیش از هر نقطه‌ی دیگر در معرض و تهدید آسیب‌های اجتماعی می باشند.

باز آفرینی شهری پایدار فرایند توسعه همه جانبه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، محیطی و کالبدی به منظور ارتقاء کیفیت زندگی در محدوده ها و محله‌های هدف است.

 

هدف از باز آفرینی شهری نوسازی و بهسازی بافت تاریخی شهرها، پهنه‌های نابسامان میانی شهرها، پهنه‌های شهری با پیشینه روستایی، و پهنه سکونتگاه‌های غیر رسمی و پهنه های ناهمگون واقع در محدوده شهرها است.

 

در همین رابطه؛رئیس شورای اسلامی شهر ملایر با اشاره به اینکه یکی از اهداف باز آفرینی شهری در ملایر احیاء، بهسازی و نوسازی شهرهااست اظهار کرد:هدف از باز آفرینی شهری این است که بتوانیم با برنامه‌های که داریم توسعه شهر ملایر را در ابعاد مختلف رقم بزنیم.

 

جلیل کولیوند با اشاره به مشکلات مناطق حاشیه‌ای در سکونتگاه‌های غیر رسمی افزود: بالا بودن بیکاری، وجود واحدهای مسکونی کم دوام، مشکلات زیست محیطی، وضعیت زیر ساختی نامناسب، ، بالا بودن ناهنجاری‌های اجتماعی، بی توجهی به هویت فرهنگی و تاریخی و کم شدن منزلت اجتماعی از جمله مشکلات سکونتگاه‌های غیر رسمی و مناطق حاشیه‌ای است.

 

وی،مسئله بازآفريني شهري را يکي از مسائل مهم و مورد توجه دولت دانست و گفت: مشکلات مناطق حاشيه اي، سکونت گاه هاي غير رسمي، بافت هاي فرسوده و مسائلي که ساکنان اين مناطق از منظر کمبود و فقدان منابع و امکانات با آنه روبرو هستند و لزوم رفع اين مسائل از جمله حقوق شهروندي اين افراد است که در اين طرح مورد توجه قرار گرفته است.

 

کولیوند با اشاره به پيچيدگي و درهم تنيدگي مسائل و مشکلات اجتماعي، بروز آسيب هاي اجتماعي در سکونت گاه هاي غيررسمي و بافت هاي فرسوده را بي ارتباط با مسائل کالبدي و شهرسازي اين مناطق ندانست و افزود: بازآفريني و بازسازي اين مناطق قطعا به کاهش ديگر آسيب هاي اجتماعي نيز منجر خواهد شد.

 

وی بیان کرد: اين اولويت دهي به مسئله بازآفريني از سوي دولت مويد وجود پشتوانه قانوني، اجرايي و اجماعي است و ما موظفيم از اين فرصت مناسب به منظور بهبود و ارتقاء شاخص هاي زندگي در اين مناطق بهره گيريم.

 

کولیوند تصریح کرد: مشارکت تمامي دستگاههای شهرستان و تجميع تلاش ها يکي از ضروريات توفيق اين طرح خو اهد بود و لازم است متوليان امر در راستاي پيشبرد اهداف و مسئله بازآفريني تسهيل گري نموده و با جذب مشارکت هاي مردمي به تحقق اين امر کمک کنند.

 

شهردار ملایر:

در ادامه شهردار ملایر نیز بیان کرد: توجه به باز آفرینی شهری همواره یکی از اولویت‌های شهرداری ملایر است که درهمین راستا شهرداری با تشکیل جلسات و پیگیری‌های صورت گرفته محلات شهرستان را شناسایی کرده است.

 

حسین بابایی با بیان اینکه در این زمینه اولویت بندیها برای شهرداری مهم بوده و در دستور کار قرار دارد تصریح کرد: در حال حاضر دو محله سر جوب و شمس آباد به عنوان اولویتهای بازآفرینی می باشند.

 

وی با اشاره به اینکه در این زمینه پروژه‌های تعریف شده را در این مناطق احداث می‌کنیم گفت:احداث کتابخانه در محله سرجوب و رفع معضل آب و فاضلاب این منطقه است که تا کنون میزان قابل توجهی از شبکه فاضلاب آن انجام شده است.

 

شهردار ملایر همچنین بیان کرد: محل کتابخانه نیز در این مکان مشخص شده و بزودی شاهد انجام آن خواهیم بود.

 

وی اضافه کرد: توجه به فضای سبز وایجاد زمین ورزشی نیزدر کنار بلوار کریم خان زند برای منطقه سر جوب نیز پیش بینی شده است.

 

شهردار ملایر با بیان اینکه در حال حاضر در محله شمس آباد به عنوان یکی از مناطق حاشیه‌ای نیز یک پارک محلی در حال احداث است گفت: در این راستا به زودی شاهد ایحاد تحولات خوبی خواهیم بود.

وی اصلاح کانال پشت ناسیونال را از دیگر برنامه‌های شهرداری ملایر در راستای توجه به باز آفرینی شهری دانست و افزود: توجه به بافت تاریخی شهر نیز ار مهمترین اولویت‌های ما در باز آفرینی شهر ملایر است.

 

وی با اشاره به اینکه این محدودها در بر دارنده بافت‌های ارزشی ، فرهنگی و هنری و میراثی می‌باشند بیان کرد: برخی از این بافت‌ها به مروز زمان مورد غفلت قرار می‌گیرند و در معرض فرسودگی کالبدی و نا کارآمدی نیازمند احیا و بهسازی هستند.

 

بابایی اضافه کرد: در این زمینه ما طرح پیشنهادی خود را در خصوص تملک خانه منصوری به میراث فرهنگی داده‌ایم تا بتوانیم با تملک خانه منصوری شاهد احیا آن در باز آفرینی شهری بیاشیم که در حال پیگیری آن هستیم.

 

بابایی با بیان اینکه ما در شهرداری 5 محله را فعلا برای باز آفرینی پیش بینی کرده‌ایم خاطرنشان کرد: باید بتوانیم با شاخص های کاربردی مناسب شاهد رفع مشکلات در شهر ملایر باشیم

 

رئیس شورای اسلامی شهرستان ملایر نیز با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از روستاهای شهرستان ملایر نیز که در اطراف ملایر هستند هنوز وضعیت مشخصی ندارند بیان کرد: قرار بود این روستاها به محدوده شهری ملایر افزوده شوند.

 

اکبر هاشمی گفت: سه روستای ازناو، نامیله و حاجی آباد روستاهایی هستند که در واقع باید گفت که قرار است به محدوده شهر ملایر افزوده شوند اما همچنان بلاتکلیف باقی مانده اند.

 

وی با بیان اینکه سکونتگاههای غیر رسمی معمولا محل زندگی افراد آسیب پذیرهستند و در واقع آسیبهای اجتماعی در این مناطق بیشتر است گفت: این یک معضل ،برای همه شهرها وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد سکونتگاه‌های غیر رسمی نیز در شهرستان زیاد است اضافه کرد: وجود آسیب‌های اجتماعی در این سکونتگاه‌ها در واقع بسیار حاد شده است و باید مسئولان برای رفع مشکلات این مناطق تلاش کنند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها