آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 19 خرداد 1397 ساعت 11:12   |   کد مطلب: 32570
هرچند اگر نگاهي واقع بينانه به مشكلات اساسي كشور كه بخشي از آنها آورده شده است ، داشته باشيم ، نتيجه اي روشن عايد خواهد شد و آن اينكه حل عمده اين مسائل و مشكلات در درون مي باشد و حل و فصل درصد بسيار كمي از مسائل و مشكلات در گروه تعامل با بيرون مي باشد .

به گزارش نافع،ديدار ولي امر مسلمين جهان با مسئولين و كارگزاران نظام جمهوري اسلامي در روز دوم خرداد و هفتمين روز از ماه مبارك رمضان برگزار گرديد .

 

 در اين ديدار كه به روال سالهاي گذشته با دعوت از كارگزاران و مسئولين در سطوح و دستگاههاي مختلف برگزاري گرديد نكات خاصي به چشم مي خورد . از جمله اين نكات برجسته استفاده ازحديث اميرالمؤمنين(ع) در خصوص قرار دادن محبت و مهرباني به مردم به عنوان شعار قلب مسئولين در نماي حسينيه امام (ره)  بود.

 

بيانات مقام معظم رهبري در اين ديدار را مي توان به چهار بخش كلي تقسيم نمود . در بخش اول به ماه مبارك رمضان و فرصتهاي ويژه اين ماه و ضرورت تقويت بنيه معنوي به ويژه در مسئولين كه بار سنگين مسئوليت بر دوش آنهاست ، پرداخته شد . در بخش دوم ايشان به تبيين دشمني ريشه دار و بنيادين آمريكا با نظام جمهوري اسلامي پرداختند و هدف اصلي اين دشمني ها در ابعاد مختلف را براندازي نظام برشمردند . در بخش سوم بيانات معظم له به وظايف مسئولين در دو قسمت رفتار ايشان در قبال آمريكا و برجام و مدعيان در مقابل نظام  ،  حركت داخل كشور و برداشتن قدمهاي محكم براي كسب نتايج مورد نظر اشاره داشتند .

 

بدون شك تحليل و توضيح همه مطالب عميق و مستند امام المسلمين ، قابل طرح در اين مقال نمي باشد، لذا تنها به گوشه اي از مطالبات معظم له در خصوص وظايف مسئولين در حوزه حركت داخل كشور و نگاه به درون پرداخته خواهد شد . انشاء ا... در فرصتهاي آتي در خصوص همه مطالب طرح شده و سوابق تاريخي آن نيز توضيحات لازم توسط تحليل گران ارائه خواهد گرديد .

 

در دي ماه 1387 بر اساس ابلاغيه رهبرمعظم انقلاب درباره سياستهاي كلي برنامه پنجم توسعه  ليست 76 مشكل ومسئله اساسي كشور توسط معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري ، ارائه گرديد كه برخي از مهمترين مسائل و مشكلات ذكر شده را مي توان بدين شرح عنوان كرد .

 

ازدواج و تحكيم و نهاد خانواده ، جريان سازي فرهنگي و دشمن شناسي و مقابله با ارزشها ، ارتقاي سلامت آحاد جامعه و بيمه و تأمين اجتماعي ، اهتمام به ورزش و اوقات فراغت ، مشاركتهاي اجتماعي بانوان و... در حوزه فرهنگي و اجتماعي حمايت از نخبگان و استعدادهاي برتر ، تكميل و اجراي نقشه علمي كشور ، تجاري سازي علوم و ارتباط دانشگاه و صنعت و... در حوزه علم و فنآوري كوچك سازي دولت و توانمندسازي مردم ، ارتقاي امنيت سرمايه گذاري ، ارتقاي بهره وري ، افزايش قدرت خريد ملي ، مهار تورم ، افزايش اشتغال ، حذف كامل ربا و اصلاح ساختار بانكها ، اصلاح ساختار بيمه ها ، اصلاح ساختار نظام مالياتي ، اصلاح ساختار بازار سرمايه ، اصلاح الگوي توليد و توزيه و مصرف ، كاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي ، تنظيم بازار، حمل و نقل عمومي ، مشكلات حوزه مسكن ، آمايش سرزميني و.... در حوزه امور اقتصادي و موارد ديگري در حوزه هاي قضايي و امنيتي و دفاعي و سياست خارجي و...

 

با نگاه اجمالي به مسائل و مشكلات احصاء شده توسط دولت وقت از مجموع 76 مسئله اصلي احصاء شده قريب 26 مورد در حوزه اقتصادي طرح شده است،به عبارت روشن تر بيشترين مسائل و مشكلات ما در حوزه اقتصادي است و اهميت و حوزه اثر اين حوزه آنقدر بالاست ، كه تقريباً تمامي حوزه هاي ديگر از آن مستقيم و غيرمستقيم تأثير خواهند گرفت . در سالهاي 91 و 92 شاهد دو گفتمان در كشور بوديم . يك گفتمان كه حل مشكلات كشور را در گرو توجه به ظرفيتهاي دروني و استحكام ساخت دروني قدرت مي دانست و نگاه ديگر كه حل مشكلات كشور را در گروه تعامل و ارتباط با خارج از كشور تلقي مي نمود . به هر تقدير فرصت براي آزمودن نگاه بيرون گرا فراهم گرديد .

 

هرچند اگر نگاهي واقع بينانه به مشكلات اساسي كشور كه بخشي از آنها آورده شده است ، داشته باشيم ، نتيجه اي روشن عايد خواهد شد و آن اينكه حل عمده اين مسائل و مشكلات در درون مي باشد و حل و فصل درصد بسيار كمي از مسائل و مشكلات در گروه تعامل با بيرون مي باشد . به هرتقدير با توجه به رويكرهاي تهاجمي دشمن و تأكيد رهبرمعظم انقلاب مسئله اول كشور فعلاً مسئله اقتصادي است و اين نكته بسيار درستي است،اتاق جنگ نظام سلطه با استفاده از اين نارسايي هاي داخلي در وزارت خزانه داري آمريكا مستقر شده است و متأسفانه خلاء آن در بحث تقابل در كشور وجود دارد كه اميدواريم در مركز اقتصادي دولت ايجاد گردد . به عنوان نمونه چند مورد از اين مسائل ذكر مي گردد.

 

وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي باعث مشكلات عمده اي مي گردد،تحريمهاي نفتي باعث كاهش درآمدارزي ، نوسانات قيمت ارز ، مشكلات معيشتي و... مي گردد . در صورت عزم دولت و توسعه صنايع پتروشيمي و صنايع بالادستي علاوه بر ارزش افزوده بسيار بالاتر ، ضمن بي اثركردن تحريمها به دليل استراتژيك عمده كشورها باعث استفاده بسيار بيشتر از اين نعمت خدادادي مي گردد .

 

ضعفهاي جدي در نظامهاي بانكي ، مالياتي ، گمركي ، اداري و... به هيچ عنوان ريشه خارجي ندارد و با اصلاحات بنيادين داخلي قابل درمان خواهند بود .

 

يكي ديگر از اين مشكلات پايين بودن بهره وري است به عنوان نمونه قيمت تمام شده گندم در داخل كشور بيش از 1200تومان اعلام گرديده است و اين در حالي است كه قيمت گندم وارداتي عليرغم هزينه هاي حمل و نقل و گمركي و... كمي بيش از نصف اين رقم است و اين نشان مي دهد كه در حوزه محصولات كشاورزي و به خصوص محصولات استراتژيك با مشكل جدي پايين بودن بهره وري مواجه هستيم .

 

در خصوص شبكه حمل و نقل و مشكلات آن نيز كه اين روزها با اعتراضات صنفي و به حق صنف رانندگان كاميون مواجه هستيم ، بيش از نصف مبلغ بارنامه به صاحبان شركتهاي باربري تعلق مي گيرد كه يكي از مشاغلي هستند كه درآمد آنها شفاف نبوده و بالتبع فرارهاي مالياتي شكل گرفته است . ضعف در دستورالعملهاي اجرايي در اين بخش در كنار هزينه هاي سنگين و بدون قواره تعميرات خودروها اعم از دستمزد و تأمين قطعات و هزينه هاي سنگين سود نظام بانكي در شركت هاي ليزينگي باعث گرديده است كه علاوه بر بالا رفتن هزينه هاي حمل و نقل -كه مستقيماً بر قيمت تمامي كالاها تأثيرگذار است – رانندگان زحمتكش اين صنف نيز از عدم رعايت و اجراي عدالت ناراضي باشند .

 

از اين دست مشكلات كه حل آنها توان مضاعف و مديران جهادي و انقلابي را مي طلبد بسيار است ولي يك نكته مهم و روشن وجود دارد و آن اينكه حل تمامي اين مشكلات با نگاه به درون خواهد بود همان گونه كه در راهكارهاي مقام معظم رهبري قيد گرديد كه مختصر آن در ديدار كارگزاران نظام بدين شرح است .

مسئله اول كشور فعلاً مسئله اقتصادي است .

تأكيد بر حل مشكلات اقتصادي كشور با تكيه بر ظرفيتهاي فراوان داخلي

نسخه هاي غربي براي ما قابل اعتماد نيستند (ضرورت سنجيدن اين نسخه ها)

سپردن كارها به  خارجي ها در حد اضطرار باشد

ضرورت تشكيل ستاد مقابله با دشمن در مركز اقتصادي دولت

اقتصاد دولتي جواب نمي دهد ، اقتصاد نفتي مشكل اصلي اقتصادكشور است

ضرورت اهميت به اقتصاد دانش بنيان

ضرورت تقويت توليد داخل و كالاي ايراني

و مبارزه با سياست نااميدسازي و ايجاد توهم بن بست در كشور . 

 

  

   حسين ربيعي كارشناس ارشد مديريت دولتي  

دیدگاه شما