آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 14 خرداد 1397 ساعت 11:22   |   کد مطلب: 32514
مسوول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان از توقف عرضه سیگارهای الکتریکی در همدان خبر داد و گفت: پاکسازي مراکز تفریحی از قلیان و قلیان‌فروشان در دستور كار است.

به گزارش نافع،مهدی خدابخشی، اظهار کرد:  متاسفانه در حال حاضر یک‌میلیارد و 400 میلیون نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند.

 

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی مکلف هستیم تا سال 1404 میزان مصرف دخانیات را 30 درصد کاهش دهیم، گفت: سالی حداقل باید پنج درصد کاهش مصرف سیگار را در کشور اعمال کرد.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 11 درصد جمعیت کشور شامل 20.26 درصد از مردان و نزدیک یک درصد زنان روزانه سیگار استعمال می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه روزانه 4.7 درصد مردان و 2.3 درصد زنان قلیان مصرف می‌کنند، افزود: روزانه 14.5 درصد جمعیت کشور دخانیات مصرف می‌کنند.

 

خدابخشی با بیان اینکه بیش از 55 میلیارد نخ سیگار طی سال در کشور مصرف می‌شود، گفت: چیزی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان از پول مردم در سال دود می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه عمدتاً سه برابر پولی که دود می‌شود، وزارت بهداشت برای درمان افرادی سیگاری در ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون، سرطان و ... هزینه می‌کند، افزود:‌ مشکل عمده این است که این پول و هزینه به افراد عادی جامعه تحمیل می‌شود و این یعنی اجحاف در حق افراد غیرسیگاری.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه با بیان اینکه تا جایی که امکان داشت خدمات ترک سیگار را بیشتر کرده‌ایم و به دنبال کاهش دسترسی مردم  بودیم، گفت:‌ طی چند سال اخیر به دنبال  محدود کردن فروش سیگار بوده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه محدود کردن فروش سیگار در سوپرمارکت‌های مجاور مدارس و مکان‌های ورزشی مورد توجه قرار گرفته است، افزود:‌ 50 درصد کار را پیش رفته‌ایم و اکنون سوپرمارکت‌هایی که مجوز دارند، حق فروش سیگار نخی به افراد زیر 18 سال را نخواهند داشت.

 

مهندس خدابخشی با بیان اینکه کسی که شروع به مصرف سیگار می‌کند، آن را نخی تهیه  خواهد کرد و می خواهیم جلوی این مسئله را بگیریم، خاطرنشان کرد:‌ ممانعت از عرضه نخی سیگار به کاهش مصرف آن کمک خواهد کرد.

 

*صاحبان صنوف به نوجوانان سیگار نفروشند

وی با تاکید به اینکه صاحبان صنوف به نوجوانان سیگار نفروشند، افزود: رفتار خانواده‌ها در مصرف سیگار، در سیگاری شدن فرزندان تاثیرگذار است.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه خریدن سیگار برای پدر از سوی فرزند به نوعی تبلیغ برای فرزند است و باعث تحریک او می‌شود، گفت:‌ از سال گذشته جلوگیری از تبلیغات دخانیات در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه سیگار به شکل شکیل به فروش می‌رسد و این یک نوع تبلیغ است، افزود: نباید سیگار جلوی دید مشتری باشد و قرار گرفتن شیشه‌های قلیان و ادوات آن در پشت شیشه مغازه‌ها ممنوع است چراکه موجب تحریک افراد می‌شود.

 

مهندس خدابخشی جلوگیری از عرضه سیگارهای الکتریکی خبر داد و افزود:‌ برخی مناطق خصوصا داروخانه‌ها این سیگارها را عرضه می‌کنند و مدعی هستند مصرف آن ضرر ندارد در حالی که چنین دیدگاهی نادرست است.

 

وی با اشاره به اینکه دود ناشی از سیگار الکتریکی مخاطره‌آمیز است، گفت: تعدادی از این سیگارها در استان جمع‌آوری شد.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه بیان کرد: قلیان‌های برقی نیز به بازار وارد شده که آن نیز مخاطره‌آمیز است چراکه اسانس و تنباکو برای بدن مضر است.

 

*جلوگیری از عرضه قلیان در همدان برای آمادگی رویداد 2018

وی با اشاره به  اینکه در همدان با چندین موارد عرضه قلیان برقی مواجه شدیم که با آنها برخورد شد، بیان کرد: امسال همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده که در این راستا تا حد امکان جمع‌آوری قلیان از مکان‌هایی نظیر گنجنامه، شهربازی و... در دستور کار است.

 

خدابخشی با بیان اینکه درصدد پاکسازی مراکز تفریحی از لوث وجود قلیان و قلیان‌فروشان هستیم چرا که مقامات به جد پیگیر این موضوع هستند، افزود: باید دسترسی به قلیان به صفر برسد که اکنون عرضه قلیان در استان به صفر رسیده است.

 

وی با اشاره به اینکه ارزان بودن سیگار معضل بسیار بزرگی در کشور است، بیان کرد:‌ مالیات این ماده بسیار کم است و شاید 10 درصد باشد در حالی که کشورهای اروپایی 80 درصد هزینه را مالیات پرداخت می‌کنند و از قبل هزینه‌های درمان و ... پرداخت می‌شود.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه امسال مجلس تصویب کرده 10 درصد مالیات سیگار افزایش یابد و البته این مبلغ کم است و باید به 40 یا 45 درصد برسد، افزود:‌ دخانیات قاچاق از مرزهای غربی و شرقی به وفور وارد کشور می‌شود هرچند خوشبختانه با پیگیری‌ها امسال کم‌تر شده است.

 

وی گفت:‌ با آزمایش‌هایی که روی سیگارهای قاچاق صورت گرفته متاسفانه مواد مخدر نیز گاهی در آنها پیدا می‌شود.

 

مهندس خدابخشی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برخورد چکشی و جلوگیری از عرضه قلیان باعث ترغیب افراد به مصرف قلیان نخواهند شد؟، افزود:‌ باید خانواده‌ها آموزش لازم را دیده باشند تا از لحاظ فرهنگی ارتقا پیدا کنند و به سمت مصرف آن نروند.

 

وی با بیان اینکه برخی می‌گویند قلیان از اماکن جمع شده و به منازل رفته است، خاطرنشان کرد: این فرهنگ اشتباه که خانواده‌ها دور هم قلیان مصرف می‌کنند را باید تغییر داد.

 

مسوول کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه متاسفانه یکی از دلایل اصلی سرطان مواد دخانی است و باید ریزفاکتورهای این بیماری را جمع کنیم، خواستار توجه به این موضوع شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها