آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 ساعت 06:20   |   کد مطلب: 32456
در شرایطی که کشور و استان در بعد اشتغالزایی با محدودیت هایی مواجه است حفظ اراضی کشاورزی و نگهداشت کشاورزان در این حوزه می توان بسیار حائز اهمیت باشد اگرچه به نظر می رسد در این رابطه نیازمند تغییر ساختار کشاورزی سنتی می باشیم

کمبود منابع آبی و بعضا خشک شدن چاهها در برخی مناطق سبب شد تا کشاورزان با تغییر نوع کاربری اراضی و یا تغییر حرفه خود به مشاغل غیر روی آورند.

 

اگرچه منابع آبی نقش موثری در حفظ اراضی کشاورزی و محصولات دارند اما کارشناسان بر این عقیده اند که تغییر ساختار کشاورزی از شکل سنتی به مدرن می توان در شرایط فعلی راه گشا باشد.

 

درهمین رابطه گفتگویی ترتیب دادیم  با یکی از کارشناسان در شهرستان بهار تا موضوع مذکور را در این شهرستان مورد بررسی قرار دهیم که در ادامه به آن پرداخته شده است.

 

علی روحی کارشناس حوزه اقتصادی در این باره گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم منطقه و بروز کم آبی ، شاهد ایجاد تغییر ساختار در حوزه اشتغال در شهرستان هستیم.

 

وی ادامه داد: اگر حوزه اشتغال را بخواهیم به سه بخش کشاورزی، خدمات و صنعت تقسیم کنیم، طبیعی است که مردم ما که قبلا کشاورز بودند در اولین گام به سمت خدمات و خرید و فروش سوق داده می شوند و لذا خواستار ایجاد رونق و گسترش بازار خرید و فروش در شهر خواهند بود.

 

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:اما می شود در حوزه های دیگر مثل سرمایه گذاری در واحدهای تولیدی نیز وارد شد و مردم را به این سمت هدایت کرد.

 

روحی اظهار داشت: وجود سه شهرک صنعتی غذایی، سفال و بهاران در شهرستان بهار ظرفیت بالایی است که سرمایه داران می توانند در آن وارد شده و به ایجاد یک شغل صنعتی اقدام کنند.

 

 

وی ادامه داد: در همین شهرک ها می توانید آمار بگیرید و ببینید که چند درصد آنها اهل شهرستان هستند؛ متاسفانه این عدد رقم کمی است و مردم ما خیلی از این مشاغل استقبال نکرده اند و دلیل آن نیز نا آگاهی و ترس از شکست در مشاغل صنعتی است که این ترس باید از طریق ایجاد آگاهی به وسیله رسانه های محلی از بین برود و مردم ما رغبت بیشتری برای کار در این حوزه داشته باشند.

 

این کارشناس اقتصادی با بیان نمونه های موفقی از مشاغل صنعتی گفت: هم اکنون صنایع تبدیلی همچون تولید ترشیجات و شوریجات از نمونه های موفق و سودآور است که بارها گفته شده و متقاضیان می توانند در این بخش ورود کنند.

 

وی ادامه داد: کشاورزان ما از تغییر ساختار از کشاورزی به صنعتی ترس دارند و از طرفی آینده کشاورزی را با منابع آبی موجود رو به شکست می بینند، از این رو گرایش به ایجاد بازار خرید و فروش را آسانترین و مطمئن ترین راه برای برون رفت از وضعیت اقتصادی موجود دیده و گرایش به توسعه و رونق بازار دارند. 

 

وی همچنین گفت: از طریق دستگاه های مختلف اداری تور بازدیدی از دستگاه های تولیدی گذاشته می شود که علاقمندان می توانند با شرکت در این تورهای بازدیدی از نزدیک با این واحدها آشنا شده و خود اقدام به ایجاد واحدهای تولیدی کنند، همچنین معرفی و شناساندن تولیدکنندگان موفق از طریق رسانه های جمعی می تواند راهی برای ترغیب کشاورزان و سرمایه گذاران شهر ما باشد و امیدواریم که این مهم صورت بگیرد و این تغییر ساختار به شکل مناسبی انجام پذیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت