آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 19 فروردين 1397 ساعت 09:10   |   کد مطلب: 32272
یک اقتصاددان با با بیان اینکه به نظر می رسد اقتصاد رقابتی در ایران به کما رفته است،گفت: تا زمانی که دولت حمایت بی‌دریغ وبدون ضابطه خود را شامل صنایع وتولیدات میکند و البته هیچگونه مزیتی ندارند و حتی رانت‌ خواری را در بخش‌های غیرمولد افزایش می دهد، عملیاتی شدن شعار سال همانند یک رویا است

حسین اسماعیلی، استاد دانشگاه و اقتصاددان با اشاره به اینکه ،متاسفانه عدم تناسب میان  کیفیت و قیمت کالای ایرانی، بازار رقابت میان اجناس داخلی با خارجی را به سمت تولیدات خارجی سوق داده است، گفت: از دیگر سوی، فقدان بازار فروش،نظام پیچیده مالیاتی وبهره بانکی بالا،موجب شده تا تولیدات داخلی در حوزه اقتصادی ناموفق عمل نماید.

 

وی در ادامه با بیان اینکه، برتری یافتن کالای خارجی بر داخلی سالهای طولانی است که حوزه اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده است،اظهار کرد:متاسفانه دولتمردان در طول سالهای مذکور با بی توجهی به  موضوع  تولید رقابتی، اقتصاد رقابتی را در کشور بی اثر نمودند.

 

اسماعیلی ادامه داد: وقتی تولیدات بدون رقابت با یکدیگر به بازار می آیند یقینا مصرف‌کننده داخلی به دلیل نبود کیفیت هیچگونه تعلق خاطری به خرید کالای ایرانی پیدا نمی کند و این به معنای عملیاتی نشدن شعار هر سال است.

 

وی با اذعان به اینکه به نظر می رسد اقتصاد رقابتی در ایران به کما رفته است،خاطر نشان کرد: تا زمانی که دولت حمایت بی‌دریغ وبدون برنامه خود را شامل صنایع وتولیداتی میکند  و البته هیچگونه مزیتی ندارند و حتی رانت‌ خواری را در بخش‌های غیرمولد افزایش می دهد، عملیاتی شدن شعار سال همانند یک رویا است.

 

این کارشناس با اشاره به اینکه ما نمیتوانیم مردم را واردار به خرید کالای بنجول و بی کیفیت نماییم،عنوان کرد:ما نمی‌خواهیم مردم را محکوم به مصرف کالای بد کنیم، به همین دلیل وظیفه داریم کمک کنیم قیمت تمام شده کالای ایرانی ارزان‌تر و رقابتی‌تر شود و دولت در این خصوص وظیفه سنگینی دارد.

 

وی تصریح کرد: تا زمانی که کیفیت کالای داخلی تغییر نکند، ذهنیت مصرف کننده ایرانی رابطه با کالای تولید داخل عوض نمی شود و این موضوع به عملکرد دولت وابسته است.

 

اسماعیلی عنوان کرد:  یقینا تنظیم نرخ ارز، کنترل واردات،ایجاد اقتصاد رقابتی میتواند در این زمینه مثمر ثمر باشد.
 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها