وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 24 بهمن 1396 ساعت 09:09   |   کد مطلب: 31587
معلمان 3روز فرصت دارند در انتخابات نماینده خود شرکت کنند

به گزارش نافع، صندوق ذخیره فرهنگیان قرار است شیشه‌ای و شفاف شود؛ محمد بطحائی، وزیر دولت دوازدهم که یکی از برنامه‌های خود را افزایش مشارکت فرهنگیان در مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها عنوان کرده 2 آبان اعلام کرده بود که قرار است دو عضو به انتخاب معلمان وارد صندوق ذخیره شوند.

به گفته بطحائی با این انتخابات و ورود نمایندگان معلمان به صندوق "در ساختار شرکت‌ها و سبد سرمایه‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان تحول اساسی اتفاق می‌افتد". وزیر آموزش‌وپرورش ابراز امیدواری کرده که "با این تصمیمات اصلاحات در رابطه با ارزش افزوده و سود بیشتر صورت گیرد تا راه مفاسد در این صندوق بسته شود".

مفاسدی که وزیر به آن اشاره کرده سر درازی دارد هرچند که بطحائی چندی پیش گفته بود که در انتشار اخبار صندوق"مبالغه" شده است. صندوق ذخیره فرهنگیان با حدود 900 هزار فرهنگی عضو و 70 هزار میلیارد ریال سرمایه یکی از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور به شمار می‌رود. این صندوق 22 سال پیش با امید به اینکه عصای پیری و بازنشستگی معلمان شود بنا نهاده شد اما با اتفاقات و سوء استفاده‌هایی که رقم آن 8 هزار میلیارد تومان خبر داده شد، خود به معضلی حیثیتی برای کشور و دغدغه‌ای برای جمعیت میلیونی فرهنگیان شد.

ناظران عقیده دارند که نبود شفافيت، نبود امکان نظارت اعضا، حجم بالاي سرمايه و انجام فعاليت‌هاي گوناگون و وجود ده‌ها شرکت در زيرمجموعه صندوق‌ را به محيط مناسبي برای رشد تخلفات و رانت تبديل کرده است.

رانتی که اخذ وام‌های میلیاردی فامیلی با حداقل وثیقه از جمله آنها بوده که حالا مسئولان بالادست وزارتخانه را به شیشه‌ای کردن این صندوق رسانده است.

فراخوان آموزش‌وپرورش در هفته‌های اخیر با هدف افزایش شفافیت و توسعه نظارت فراگیر بر عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، تأییدی ضمنی بر ضعف نظارت بر شرکت‌های زیرمجموعه فرهنگیان است و در این فراخوان مقرر شده 2 نفر از اعضای هیأت امنای صندوق و یک نفر بازرس افتخاری از سوی اعضا (فرهنگیان محترم عضو صندوق) به ‌روش انتخابات برگزیده شوند، هرچند که مشخص نیست این روش تا چه‌اندازه می‌تواند بر ساختار تودرتوی صندوق ذخیره فرهنگیان و نحوه فعالیت 27 شرکت زیرمجموعه آن نظارت داشته باشد.

مرحله اول انتخابات در سطح استان و با روش الکترونیکی انجام می‌شود و بر اساس نتایج آن متناسب با سهمیه استان از میان نامزدهای انتخاباتی، حداقل یک نفر و حداکثر 5 نفر، حائزین اکثریت آرا انتخاب و به مرحله دوم راه می‌یابند.

 تمدید زمان ثبت‌نام داوطلبان
 مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با تسنیم درباره روند رأی‌گیری برای انتخاب 2 نفر از نمایندگان معلمان در هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: ثبت‌نام از معلمان علاقمند به کاندید شدن برای عضویت در هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان از 11 بهمن آغاز و تا 17 بهمن انجام شد.

هر چند که این زمان بنا بر تصمیمی تا 23 بهمن‌ماه (دیروز) تمدید شد.
به گفته حصیری شرط کاندیداتوری برای این انتخابات 12 سال سابقه فعالیت پیمانی و رسمی و 5 سال عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان برای معلمان داوطلب در هیأت امنای صندوق ذخیره تعیین شده است. همچنین برای ثبت‌نام داشتن این دو شرط همراه با هم نیاز است و معلمانی که قراردادی هستند مجاز به ثبت‌نام نیستند. مدیران ستادی و معاونان ادارات آموزش‌وپرورش نیز حق داوطلبی در این انتخابات را نخواهند داشت.

بنا بر اعلام مشاور وزیر آموزش‌وپرورش، فرهنگیانی که تمایل به کاندیدا شدن دارند باید به سایت entekhabat.medu.ir مراجعه کنند و در این مکان نسبت به ارائه عکس، رزومه و فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و آموزشی خود اقدام کنند پس از آن سیستم کد انتخاباتی را به آنها ارائه می‌دهد که می‌توانند آن را به دوستان خود اطلاع دهند.

به گفته تمامی فرهنگیان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان از تاریخ بیست‌وچهارم بهمن‌ماه (امروز) تا بیست‌وهفتم بهمن ماه فرصت دارند تا وارد سامانه الکترونیکی تعیین شده شوند و رأی خود را ثبت کنند.

به گفته حصیری تبلیغات فرهنگیان در سامانه فوق‌الذکر قابل رؤیت است و فرهنگیان هر استان می‌توانند تبلیغات کاندیداهای استان خود را مشاهده و با مطالعه آن برای رأی دادن تصمیم‌گیری کنند و برای هر استان سهمیه‌ای در نظر گرفته شده است به عنوان مثال سهمیه استان همدان 2 نفر است.
 همدان دو حق انتخاب دارد

دراستان همدان از جمعیت 22892 هزار نفری فرهنگیان 20 هزار و 851 نفر عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند تا با داشتن ضریب 91 درصدی دارای 2 نماینده برای رأی‌گیری نهایی نمایندگان معمان در صندوق باشد.

 128 فرهنگی داوطلب انتخابات شدند
تاکنون (لحظه تنظیم خبر) 128 نفر از میان فرهنگیان اعضای صندوق برای داوطلبی در انتخابات ثبت نام کرده‌اند و خود را در معرض رأی 20 هزار فرهنگی استان همدان قرار داده‌اند.

 انتخابات بزرگ و تبلیغات کوچک
انتخابات الکترونیکی برای تعیین نمایندگان فرهنگیان استان‌ها در انتخابات نهایی صندوق علی‌رغم وسعت و دربرگیری با تبلیغات مناسب و در خوری همراه نبوده است. به عنوان نمونه در استان همدان هنوز برخی از شهرهای کوچک از برگزاری چنین انتخاباتی خبردار نشده‌اند و یا با اهمیت به آن نگریسته نشده است.

این در حالی است که روند اجرایی انتخابات مذکور از سوم بهمن‌ماه کلید خورده و ثبت‌نام داوطلبان نیز از 11 بهمن آغاز شده است. به نظر می‌رسد تمدید مهلت ثبت‌نام داوطلبان و عقب افتادن انتخابات به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی این انتخابات باشد. بنا بر اعلام مسئولان برگزارکننده این انتخابات، داوطلبان حق چاپ و نصب پوستر تبلیغاتی را نخواهند داشت و تنها در فضای مجازی اجازه فعالیت تبلیغی به آنها داده شده است.

حصیری مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که برخی فرهنگیان نسبت به اطلاع رسانی ضعیف در این‌باره معترض هستند به‌گونه‌ای که برخی از آنها به ویژه در شهرهای کوچک در جریان این انتخابات نیستند، گفته:"درباره برگزاری انتخابات عضویت نمایندگان معلمان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها بخشنامه‌ای را ارسال کرده‌ایم و حتی این بخشنامه تا سطح مدارس نیز فرستاده شده و مدیر آن را در اختیار معلمان قرار داده است همچنین در فضای مجازی نیز اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت گرفته است".

 بیم و امید‌های انتخابات صندوق ذخیره
اعطای حق عضویت به دو نماینده از سوی معلمان در حالی است که قرار است بازرسی نیز به شکل افتخاری برای نظارت بر کارکرد صندوق انتخاب شود. اما"اگرچه انتخاب دو عضو هيأت امناي صندوق‌ ذخيره‌ فرهنگيان از ميان معلمان يک گام رو به جلو جهت افزايش مشارکت و نقش‌آفريني معلمان در فرآيندهاي صندوق ذخيره تلقی می‌شود" اما به عقیده برخی از ناظران مشکلات صندوق و منافذ آن بیش از آنی است که با ورود دو عضو معلم مرتفع شود.

اصلاح و بازنگری در اساسنامه صندوق ذخیره، یکی از ضرورت‌های مطرح شده است هر چند که هرگونه تغییر آن باید به رای یا اطلاع مجلس شورای اسلامی برسد. بنا بر گفته وزیر تصمیمات جدید برای صندوق برای بستن راه مفاسد اعمال شده این در حالی است که با وجود سختی راه در اصلاح یا تغییر اساسنامه ایراددار صندوق تحقق این هدف وزارتخانه با ابهام و تردید روبه‌رو می‌شود.

سؤال و ابهام دوم در میزان اثرگذاری معلمان به عنوان اعضای جدید هیأت امنای صندوق ذخیره مطرح است. اضافه شدن دو عضو معلم در حالی است که آموزش‌وپرورش قصد افزایش تعداد اعضای هیأت امنای صندوق از 5 نفر به 7 نفر را دارد و این معنای حفظ قدرت نمایندگان وزیر در مقابل اعضای انتخابی را دارد. گفته‌های حصیری نگرانی از میزان تأثیرگذاری معلمان را بیشتر هم می‌کند.

او در پاسخ به این دغدغه گفته: "این گام نخست تصمیم وزیر بوده و فعلاً آزمایشی است و اگر گام نخست با شفافیت انجام شود آن را گسترش خواهیم داد".

 تعلیم نمایندگان معلمان برای نظارت!
از سوی دیگر ورود دو عضو از میان معلمان به درون صندوق ذخیره امیدواری‌ها به نظارت و شفافیت صندوق بیشتر می‌شود. اما این مسأله نیز مطرح است که معلمان انتخاب شده برای هیأت مدیره که دارای تخصص نظارتی نیستند چگونه اثرگذار خواهند بود؟

حصیری مشاور وزیر آموزش‌وپرورش در این‌باره گفته: "برای 3 نفر از معلمانی که به عنوان بازرس ویژه و هیأت امنای صندوق ذخیره انتخاب می‌شوند به دستور وزیر آموزش‌وپرورش دوره فشرده مالی، اقتصادی، حسابداری و آشنایی با شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برگزار خواهیم کرد".

 

منبع:همدان پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت