آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 18 بهمن 1396 ساعت 07:55   |   کد مطلب: 31511
چند سالی می شود که با شدت گرفتن بحران ها در کشورهای همسایه ایران و تحریم های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران، واژه اقتصاد مقاومتی بیش از پیش به کار برده می شود وبه اصطلاح قرار است جزء یکی از اهداف در برنامه ریزی های همه جانبه در کشورمان باشد.

این مفهوم، برای نخستین مرتبه، توسط مقام معظم رهبری بکار برده شد و ایشان آن را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی نمودند:

 16 شهریور ۱۳۸۹ / بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور

 

ما باید یک اقتصاد مقاومتیِ واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینی معناش این است. دوستان درست گفتند که ما تحریمها را دور میزنیم؛ بنده هم یقین دارم. ملت ایران و مسئولین کشور تحریمها را دور میزنند، تحریم‌کنندگان را ناکام می‌کنند؛ مثل موارد دیگری که در سالهای گذشته در زمینه‌های سیاسی بود که یک اشتباهی کردند، یک حرکتی انجام دادند، بعد خودشان مجبور شدند برگردند، یکی یکی عذرخواهی کنند. چند مورد یادتان هست لابد دیگر. حالا جوانها نمی‌دانند. در این ده بیست سال اخیر، از این کارها چند بار انجام دادند. این دفعه هم همین جور است. البته تحریم برای ما جدید نیست، ما سی سال است تو تحریمیم. همه‌ی این کارهائی که شده است، همه‌ی این حرکت عظیم ملت ایران، در فضای تحریم انجام گرفته؛ بنابراین کاری نمی‌توانند بکنند. خب، ولی این دلیلی است برای همه‌ی مسئولان و دلسوزان کشور که خود را موظف بدانند، مکلف بدانند به ایجاد کار، به تولید، به کارآفرینی، به پر رونق کردن روزافزون این کارگاه عظیم؛ که کشور ایران حقیقتاً امروز یک کارگاه عظیمی است. همه خودشان را باید موظف بدانند.

 

چنان که از این بیانات بر می آید، در اقتصاد مقاومتی تاکید بر کارآفرینی و رونق به کارگاه ها مشهودست از سویی مدیریت مصرف و استفاده از منابع و امکانات موجود نیز جایگاه ویژه ای در این اقتصاد دارد که نباید از آن غافل ماند.

 

از سویی، چندی پیش استاندار همدان در شوراي اشتغال استان پیشرفت اشتغال استان را خوب ارزیابی کرده و مدعی تحقق 300 درصدی اقتصاد مقاومتی در همدان شده است حال آن که فاکتورهای اقتصاد مقاومتی متنوع بوده و دستیابی به آن برنامه ریزی های خود را می طلبد؛ در جهت این ادعا و به منظور شناسایی بخش های این موضوع گفت و گویی با رییس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران انجام گرفت.

 

امیرعلی سیف الدین اصل، استادیار دانشگاه تهران در رابطه با اقتصاد از سه نوع اقتصاد معمول، تاب آور و مقاومتی نام برد و با تاکید بر همدان چنین بیان کرد: ویژگی اصلی اقتصاد معمول اینست که با دوره های رونق و رکود، این اقتصاد رونق و رکود میابد یعنی متاثر از اقتصاد جهان و کشور است؛ مثلاً اگر کشور دچار رکود شود، همدان هم دچار رکود شود بدین سبب اشتغال های دوره ای در این اقتصاد وجود دارد اما اقتصاد تاب آور این است که در این وضع، منطقه می تواند در مقابل دوره های رکود مقاوم باشد و با ترکیب مشاغل با صنایع خود رکود را تنظیم کند بنابراین همیشه در تعادل اقتصادی قرار دارد و نه رکود شدید و نه رونق شدید را تجربه نخواهد کرد اگر بحرانی ناگهانی اتفاق بیفتد، در مقابل آن ها تاب می آورد و در ظرف مدت 3 سال و حداکثر 5 سال خودش را به حالت اولیه باز می گرداند.

 

وی در این خصوص ادامه داد: اقتصاد مقاومتی نسبت به این اقتصادها مقداری جلوترست؛ به نوعی که تمامی ویژگی های اقتصاد تاب آور را دارد ولی ترکیب صنایع و مشاغل آن، به نوعیست که نه تنها در مقابل هر شکی دوام می اورد بلکه رشد اقتصادی خودش را هم از دست نمی دهد به عنوان مثال در برابر تحریم های شدید اقتصادی، مقاومت می کند؛ ممکن است رشد اقتصادی آن کم شود اما از بین نمی رود؛ که ایجاد این شرایط نیاز به تغییر قوانین و مهیّا ساختن شرایط جدید به منظور حل مشکلات و بحران هاست.

 

سیف الدین اصل در رابطه با پروژه هایی که برچسب اقتصاد مقاومتی را به همراه دارند، عنوان کرد: یک پروژه در استان همدان زمانی می تواند پروژه اقتصاد مقاومتی و اقتصاد تاب آور تلقی شود که مکمل صنایع موجود منطقه باشد و در نتیجه آن مکمل بودن پروژه با صنایع موجود منطقه اگر شکی در جهت آسیب به صنایع منطقه ایجاد شود، این پروژه ها مانع از آسیب می شوند.

 

•اقتصاد در همدان، اقتصادی مقاومتی نیست

وی در این راستا به برخی از مشکلات اقتصادی موجود در استان همدان اشاره کرد و افزود: دو محصول اصلی این استان سیر و سیب زمینی است، اما همواره یکی از اصلی ترین مشکلات استان همدان این است که قیمت ها همیشه طوریست که اگر کشاورز سیب زمینی بکارد، سیب زمینی ارزان است و اگر سیر بکارد، سیر ارزان و این باعث شده که کشاورزان به خاک سیاه بنشینند ولی اگر ناگهان در دوره ی خاصی محصولش گران شود؛ به قول همدانیها میلیونر می شود.

 

سیف الدین اصل در این خصوص تصریح کرد:  این که یک کشاورز، از وضع بازار و اقتصاد مطمئن نیست و نمی داند امسال سیر بکارد بهتر است یا سیب زمینی این نشان می دهد که اقتصاد در این شهر و منطقه، مقاومتی نیست در کل، این نگرانی اقتصادی یعنی اقتصاد در این شهر به هیچ عنوان اقتصادی مقاومتی نبوده است.

 

وی در ادامه اظهار داشت: در صورتی می توان ادعای مقاومتی بودن اقتصاد را در این استان و منطقه داشت که پروژه ای ناظر بر قیمت ها وجود داشته باشد تا با قیمت گذاری بتواند از کاهش حداقلی و افزایش حداکثری قیمت این دو محصول جلوگیری کند تا نه تولید کننده متضرر شود و نه مصرف کننده.

 

سیف الدین اصل افزود: با این عمل است که از آسیب رسیدن به اقتصاد این شهر نیز به مراتب جلوگیری می شود.

 

رییس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران در رابطه با احداث برخی نیروگاه ها و کارخانه ها در استان همدان عنوان کرد: همدان نیازمند کارخانه ای برای تبدیل این محصولات است نه نیروگاه حرارتی خاص یا پروژه هایی این چنین!

 

•نتیجه برنامه ریزی های نادرست، فروچاله است نه اقتصاد مقاومتی

وی با اشاره به احداث نیروگاهی حرارتی در همدان گفت: شاید مسئولان این منطقه با خود فکر کنند که با احداث این نیروگاه، اقتصاد مقاومتی را در پیش گرفته اند اما واقعیت امر چنین نیست، چرا که آبی که مصرف این نیروگاه می گردد به همراه ارزش افزوده آن باید دیده شود و از طرفی نباید از خطر جدی پایین رفتن سطح آب های زیر زمینی و بروز پدیده فروچاله غافل ماند.

 

سیف الدین اصل ضمن بحران شمردن این امر اظهار داشت: تمامی این امور موجب از رونق افتادن کشاورزی در این منطقه شده است و این دیگر اقتصاد مقاومتی نیست! چرا که نه تنها شغل برخی از مردم از ان ها گرفته شده است بلکه نیروگاه حرارتی کل شغلی که به منطقه داده است؛ نهایتاً 1000 مورد خواهد بود که در مجموع اگر با نگاه علمی به قضیه نگاه کرد، متوجه می شویم که مردم منطقه از نظر درامد اقتصادی نه تنها وضعیتشان بهبود نیافته است بلکه نسبت به گذشته ضرر نیز کرده اند.

 

وی ضمن ابراز تاسف از این موضوع، تاکید کرد: این پروژه ها، پروژه های اقتصاد مقاومتی نیستند و کاملاً به ضرر اقتصاد منطقه اند.

 

این استادیار دانشگاه تهران ابراز کرد: برنامه ریزی های نادرست و شاخص های ثابت از وضعیت اقتصاد همدان نشان از این دارد که اقتصاد این شهر نه تنها مقاومتی بلکه تاب آور هم نیست؛ همدان شهری در غرب کشور و نزدیک به مرز است و اقتصاد عراق بر اقتصاد این شهر بی تاثیر نیست بدین سبب اقتصاد این شهر باید بتواند در برابر شرایط بیرونی نیز مقاوم بوده و در صورت بروز شرایط بحرانی، با وضع قوانینی و متناسب ساختن صنایع و مشاغل بتواند اقتصاد خود را کنترل کند و دچار شُک و رکود ناگهانی نشود.

 

رییس پژوهشکده فناوری های نرم دانشگاه تهران در پایان به طرح های اقتصاد مقاومتی اشاره نمود و بیان کرد: از سویی 6000 طرح از سوی دولت به عنوان طرح های اقتصاد مقاومتی مطرح شده است که بایستی پیش روند حال آن که این طرح ها بایستی با ادبیات جهانی اقتصاد مقاومتی سازگار باشند و این جای بررسی داد که آیا فاکتورهای آن ها با این ادبیات یکسان است یا خیر؛ از جهتی، بخشی از این طرح ها به استان همدان اختصاص داده شده و اجرای آن ها را اقتصاد مقاومتی می دانند بدین منظور بهره برداری از این طرح ها را محقق شدن اقتصاد مقاومتی در منطقه عنوان می کنند.

 

•اقتصاد مقاومتی، شعار نیست

با گذری بر شاخص ها و آمارهای مربوط به صنایع و واحدهای تولیدی استان همدان، روند ثابت و بدون تغییر آن ها به چشم می خورد؛ هنوز هم بعد از گفت و گو با مسئولان در رابطه با غیرفعال بودن برخی از واحدها، داده های سال 96 مشابه با سالهای پیش است و مدام می بینیم و می شنویم و می خوانیم:

 

40 درصد از معادن استان غیر فعال است / واحدهای تولیدی همدان در شرایط خوبی نیستند/ بیشتر واحدها در حال تعطیلی هستند/ ۲۹۰ واحد تولیدی و صنعتی همدان تعطیل شد/ 55  واحد تولیدی شهرک صنعتی بوعلی غیرفعال است/60  درصد ظرفیت واحدهای تولیدی استان خالی است.

 

و خبرهایی از این دست با این حال مسئولین از رشد سرمایه گذاری ها و بهبود وضعیت موجود سخن می گویند در حالی که این شاخص ها نشان می دهد که وضعیت طی چند سال بهبود نیافته است و بنابه تعاریف علمی و طبق گفت و گو با یکی از اساتید دانشگاه تهران این اقتصاد تاب آور هم نیست؛ پس چطور می توان ادعای مقاومتی بودن آن را داشت؟!

 

آیا اقتصاد مقاومتی شعار است و تنها در حد ادعا می توان مدعی شد که یک شهر یا یک منطقه بر پایه آن پیش می رود؟! استان همدان، وضعیت های بحرانی واحدهای تولیدی و صنعتی و از جهتی وضعیت بیکاری با آمارهای یکسان طی چند سال مواجه است.

 

پدیده مهاجرت شهری ها از همدان به سایر شهرها چون تهران، مهاجرت روستاییان به شهر همدان به سبب از رونق افتادن کشاورزی و کمبود آب، نرخ باروری منفی و بروز پدیده سالمندی جمعیت همه و همه استان همدان را تهدید به وضعیت نامساعدتری در آینده می کند.

باید قبول کرد که تنها به سبب بهره برداری از پروژه هایی خاص، نمی توان ادعای اجرای اقتصاد مقاومتی در استان همدان را داشت بلکه بایستی طرح های اقتصادی ملموس بوده و پیشرفت آن ها در جهت رونق به این استان پیش روند و تنها میزان پیشرفت چند طرح ملاک تحقق چندین درصدی اقتصاد مقاومتی ندانیم.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما