آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 14 بهمن 1396 ساعت 08:30   |   کد مطلب: 31443
کارگردان موفق تئاتر با بیان اینکه جشنواره تئاتر فجر هنوز هم به علت نداشتن ساز و کار مشخص همچنین دبیر واحد، در مرحله آزمون و خطا است، اظهارکرد: این جشنواره نیز همیشه دستخوش یکسری تغییرات است که نتیجه آن سردرگمی هنرمندان را به دنبال دارد.

معرفی نمایش " آبی‌ترین آسمان زمین" به نویسندگی و کارگردانی محمد قاسمی، هنرمند خوش ذوق ملایری،  به عنوان اثر برتر بخش دفاع مقدس سی و ششمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر فجر، بهانه ای شد تا پای صحبت‌های این جوان موفق بنشینیم.

 

محمدقاسمی که مدتی است به تهران کوچ کرده و فعالیت های هنری خود را  در این شهر پیگیری می‌کند، در این گفت‌و‌گو علاوه بر بیان حال و هوای جشنواره فجر امسال ، از دلایل مهاجرت خود به تهران و بی مهری مسوولانی گفت که موجبات این اتفاق را رقم زدند و اینکه دل پری از مدیران ارشاد همدان دارد. اما همیشه قلب اش برای تئاتر ملایر و استان همدان و هنرمندان آن می تپد.

 

 

*جشنواره تئاتر فجر هنوز هم در مرحله آزمون و خطاست

سرپرست گروه نمایشی "باران" در ابتدا در خصوص شرایط حاکم بر تئاتر فجر امسال با بیان اینکه اگر چه جشنواره فجر سی و شش دوره خود را پشت سرگذاشت اما این جشنواره هنوز هم به علت نداشتن ساز و کار مشخص همچنین دبیر واحد، در مرحله آزمون و خطا است، اظهارکرد: این جشنواره نیز همیشه دستخوش یکسری تغییرات است که نتیجه آن سردرگمی هنرمندان را به دنبال دارد.

 

قاسمی‌گفت: از طرفی دیگر علاوه بر نداشتن چارت مشخص اجرایی، تغییر و تحولات زیاد هم باعث شده که گاهاَ شاهد شتابزدگی در اجراها و یا بی‌کیفیتی برخی از آثار باشیم.

 

وی با اشاره به اجرای نمایش «‌آبی ترین آسمان زمین» در این دوره از جشنواره فجر، گفت: البته این کار سال قبل هم مجوز حضور در فجر را داشت، اما یک سری مشکلات و اتفاقات موجب شد تا امسال بتواند در این رویداد مهم شرکت و اجرا داشته باشد.

 

این کارگردان تئاتر با تاکید براینکه حضور در جشنواره فجر گذشته از رزمه‌ و جایگاه کاری می‌تواند باعث شود که مدیران با دیدن تولیدات شما بروی گروه بیشتر حساب کنند و سالن‌های با کیفیت‌تری در اختیار آنها قرار دهند ولی تاثیری بر اینکه  فرد هنرمندتر شده و یا تجربه تئاتری بهتری کسب کند، ندارد. افزود: شرکت و اجرا در این چنین جشنواره‌هایی، موجبات برقراری ارتباط با مدیران سال‌های اجرا، دیگر هنرمندان و بخصوص گروه‌های خارجی را فراهم می‌کند،  اما به عقیده بنده نمی‌توان به عنوان یک شاهراه و گلوگاه مهم تئاتری به آن نگاه کرد.

 

وی با بیان اینکه « آبی ترین آسمان زمین» تاکنون حدود 75 اجرای عمومی در تهران و 20 اجرای دیگر هم در شهرهای ملایر، اندیمشک، خرمشهر، گرگان و تبریز داشته است، افزود: البته در این اجراها علاوه بر عموم مردم شخصیت‌ها و چهره های مطرح تئاتر، سینما و هنری کشور هم برای دیدن این نمایش به سالن‌ها آمده و کار را از نزدیک تماشا کرده‌اند.

 

 

سرپرست گروه نمایشی "باران" ادامه داد: این نمایش شکل و فرم متفاوتی با تمام کارهایی دارد که تاکنون حداقل گروه نمایشی باران تولیدکرده است. بطوریکه در فضایی در حدود 4000 لیتر آب و درون استخر اجرا شده که همه بازیگران از ابتدا تا انتهای نمایش در آب حضور داشته که تحمل چنین شرایطی بخصوص در فصل زمستان بسیار سخت است.

 

وی گفت: این نمایش در جشنواره فجر امسال هم مجموعاَ طی دو روز،  چهار اجرا داشت که با استقبال مناسبی هم از طرف علاقمندان و بخصوص میهمانانی که از کشورهای آلمان، فرانسه و غیره آمده بودند، روبرو شد که خوشبختانه این اتفاق باعث شد که این کار برای جشنواره بین المللی آنتالیا  ترکیه که اریبهشت سال آینده برگزار می شود،  انتخاب گردد که البته زیرنویس نمایش را هم  ( با هزینه ای بالا) برای میهمانان خارجی تهیه شده است.

 

این کارگردان تئاتر که سابقه بیش از 10 دوره حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر را در کارنامه هنری خود دارد، با بیان اینکه اهالی فن همگی بر این باورند که فجر رویدادی مهم در هنر تئاتر است که هر شهری هم نمی تواند به آن راه پیداکند، گفت: هنرمندان کم توقع ما با تحمل سختی و مشکلات این راه و بدون هیچ چشمداشتی به این جشنواره راه پیدا کرده و حتی مقام ها و افتخارات مهمی را هم کسب می‌‌کنند، اما در مقابل مسئولان فرهنگی و بخصوص مدیران اداره ارشاد همدان از ارائه کمترین حمایت‌های خود هم دریغ می‌کنند.

 

وی در ادامه با انتقاد از مسوولان اداره ارشاد همدان گفت: گروه نمایشی " باران" علاوه بر کسب مقام‌های متعدد داخلی در جشنواره‌های خارجی بسیاری هم به اسم ملایر شرکت و برای این شهر و استان افتخارآفرین بوده است اما از طرف مسوولانی که موفقیت‌های گروه ما و دیگر هنرمندان را با آب و تاب در گزارشات عملکرد خود درج می‌کنند، چه کمک یا حمایتی تاکنون شده است !؟

 

قاسمی با تاکید براینکه بارها و بارها برای پرداحت حداقل هزینه جابجایی وسایل دکور و ایاب و ذهاب درخواست‌های متعددی به مدیرکل ارشاد ارائه داده‌ایم اما هیچ نتیجه‌ای در پی نداشته است،گفت: نه تنها حمایتی  انجام نشده بلکه بعضاَ هم بیان کرده‌اند که اگر مبلغی هم برای حمایت از گروه‌ها باشد سهم افرادی است که خوب کار نکرده اند و در جشنواره‌ها حضور نداشته‌اند نه امثال شما که در جشنواره‌ها شرکت داشته‌اید !؟

 

وی افزود: بنده نه تنها خودم را در جایگاهی نمی‌بینم، بلکه هیچ سهم و ادعایی هم از تئاتر استان ندارم اما در طی سابقه 27 ساله هنری خود و بخصوص از سال 88 به بعد حداقل در بیش از 10 جشنواره معتبر منطقه‌ای یا کشوری به عنوان داور یا بازبین دعوت و حضور داشته‌ام، اما تاکنون در استان همدان چه حرکت و اقدامی برای حقیر انجام داده است.

 

 

*کم لطفی برخی دوستان و مسولان فرهنگی استان باعث شد که اقدام به مهاجرت کنم

وی گفت: در حالیکه در سال 93 با دوکار (در بخش تئاتر ایران و بخش مسابقه بین الملل) جشنواره فجر به اسم ملایر و به عنوان نماینده استان همدان حضور داشتم، برای اجرای این نمایش‌ها در مجموع 6 ماه خودم و 17 نفر از عوامل گروه یا صرف هزینه شخصی درگیر بودیم و در پایان هم برای هر دو کار مبلغ 5/4 میلیون تومان ورودی به ما داده شد که این مبلغ در برابر هزینه عوامل، ایاب و ذهاب و غیره بسیار ناچیز است.

 

این هنرمند خوش ذوق ملایری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دلایل مهاجرت خویش به تهران، اظهارکرد: در حالیکه سال‌ها پیش شرایط فعالیت و سکونت در تهران برایم فراهم شده بود اما چون قصد داشتم برای شهر و استان ام کار و افتخار کسب کنم، همه ناملایمتی‌ها و کم لطفی‌های دوستان را به ناچار تحمل کرده و حتی برای اجراهای بعضاَ طولانی خود در تهران و دیگر شهرها همه هزینه‌ها را بصورت شحصی تامین می‌کردم اما کم لطفی و به نوعی دهن کجی برخی دوستان و مسولان فرهنگی استان باعث شد که اقدام به مهاجرت کنم.

 

 نایب ریئس انجمن نمایش همدان گفت: پس از انتخابات انجمن نمایش همدان و زمانیکه بنده به عنوان نایب رئیس این انجمن با رای اهالی تئاتر انتخاب شدم، هر زمانیکه نیاز به انجام مراحل و امضاء مکاتبات اداری بوده با من تماس گرفته و بدون درک شرایط کاری و سکونت ام می‌خواستند که به سرعت در دفتر مدیرکل ارشاد همدان حضور داشته باشیم اما پس از انجام این مراحل دیگر هیچگونه تماسی از طرف مسوولان انجام نشده و حتی در جشنواره تئاتر کودک که چندین سال است در همدان برگزار می‌شود، کوچکترین دعوتی از بنده و امثال بنده برای دیدن حتی یکی از کارها نشده است.

 

وی باتاکید براینکه مدیرکل ارشاد باید یا خود اشراف کامل بر اوضاع داشته و یا معاونان و مشاوران کارآمدی را برای خویش انتخاب کند، ادامه داد: سال‌های سال برای همدان افتخار آفرینی کردم ، اما همیشه در حاشیه و سایه بودم و نه تنها حمایتی نشده بلکه بعضاَ کم لطفی هایی هم شده و قطعاَ هر شخص دیگری هم بجای بنده بود، سال ها پیش عطای کار در همدان به لقایش را می‌بخشید و به پیشنهادات و شرایط بهتر شهرهای دیگر پاسخ میداد. 

 

*قدمت و کارنامه تئاتر استان همدان روشن است

سرپرست گروه نمایشی باران با بیان اینکه قدمت و کارنامه تئاتر استان همدان روشن است، افزود: چه افرادی که در همدان ساکن اند و یا دوستانی که به هر دلیل مهاجرت کرده اند همگی جزو تئاتری های قدرتمند کشور محسوب شده و باوجود اینکه هیچ وقت مورد حمایت مسئولان بومی نبوده اند، همیشه بصورت فردی کار کرده و جایگاه خود را به دست درآورده اند، اگر چه این موفقیت ها در نهایت موجبات  قطورتر شدن گزارش کار و بالارفتن عملکرد مدیران نالایق آنها شده اند.

 

وی با بیان اینکه در استان همدان بار تئاتر بر دوش هنرمندان است، گفت: این درحالیست که در برخی استان‌ها شاهد حمایت های زیادی از طرف مسئولان ارشاد آنها هستیم. افزود: نتیجه این کم لطفی ها باعث شده تا شهرستان ملایر که همیشه یکی از قطب های نمایش در جشنواره های منطقه ای، کشوری و یا فجر بوده است امسال و پس از حدود 15 سال هیچ اسمی از آن حتی در خروجی جشنواره استانی مطرح نباشد.

 

 قاسمی در پایان تصریح کرد: اگر چه قلب ام همیشه برای تئاتر همدان می تپد اما به شدت با مسوولان اداره کل ارشاد همدان مشکل دارم و امیدوارم که هر چه زودتر تغییراتی در این اداره رخ دهد و انشالله با استعفا و یا برکناری مدیران این اداره شاهد حضور افراد کاربلد و دلسوز و فراهم شدن فضای مناسبی بر فرهنگ و هنر این استان باشیم.

 

انتهای پیام /ج

دیدگاه شما