آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 19 دى 1396 ساعت 09:10   |   کد مطلب: 31099
استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان:
فرهنگ سیاسی کشور، آنتی حزب شده است
استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان با بیان اینکه ریشه های تاریخی احزاب موجب بدبینی و عدم اقبال مردم به گروهها شده است گفت: فرهنگ سیاسی ما با این سابقه، دچار نوعی آنتی حزب شده است.

در همه جای دنیا احزاب چارچوب های معینی در مسائل سیاسی و پیشبرد مسائل اجتماعی و ... دارند و مانند سایر سمن ها و گروه ها  برنامه ها و اهدافی را در راستای فعالیت های خود تعریف می کنند.

 

متأسفانه آنچه در کشور ما از احزاب دیده و شنیده شده عمدتا عملکردهای یک شبه و مقطعی، آن هم در زمان انتخابات است.

 

احزاب در کشور ما نقش معینی ندارند و بیشترین بروز و ظهور آنها در زمان انتخابات و آن هم در راستای تبلیغ و حمایت از یک کاندیدا یا جناح مشخص است در حالی که به واقع این تمام ماهیت و وظیفه یک حزب سیاسی نیست.

 

در همین اعتراضات و اغتشاشات اخیر، احزاب می توانستند با ورود به جا و برنامه ریزی شده خود مانع از بروز تنش و ایجاد زمینه های سوءاستفاده شوند و در عین حال مطالبات به حق مردم و صدای اعتراض آنها به مسائل اقتنصادی از تریبون و با نام و نشان همین احزاب شنیده شود و ساماندهی و برنامه ریزی هم در جهت هدایت افراد و خواسته ها به نحو مطلوب انجام شود.

 

اما متأسفانه مانند سایر موقعیت های غیر انتخاباتی بازهم شاهد انفعال احزاب در این موضوع بودیم و بازهم گویا باید نزدیک انتخابات شاهد خروج احزاب از این کمای عملکردی و ظهور یک شبه احزاب تازه باشیم.

 

به همین منظور گفتگویی با یکی از اساتید گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان ترتیب داده و علل و پیامدهای این رویه را از زبان وی جویا شدیم:

 

در کشور ما حزب واقعی وجود ندارد

در همین رابطه، دکتر حسن رحیمی روشن در گفتگو با خبرنگار نافع اظهار کرد: حزب دارای شاخصه هایی است که اگر از این وجوه و شاخصه ها برخوردار باشد عنوان حزب به خود می گیرد و بدون این شاخص ها نمی توان عملکرد و عنوان واقعی یک حزب را به هر گروهی نسبت داد.

 

وی با بیان اینکه بر اساس این تعریف و در چارچوب شاخصهای حزبی، در کشور ما حزب واقعی وجود ندارد عنوان کرد: یکی از این شاخصه ها تصمیم سازی و تصمیم گیرندگی است و همچنین پاسخگویی در برابر وعده ها و اقدامات از دیگر شاخص هاست علاوه بر اینکه احزاب واقعی چرخ دنده دموکراسی و انتخابات هستند.

 

استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان همچنین تشریح کرد: بیش از صد سال از زمان مشروطه می گذرد و ما در این زمان نام احزاب بسیاری را شنیده ایم و حتی همین حالا در کمیسیون ماده  10وزارت کشور عنوان دهها حزب ثبت است اما در عمل حتی یک حزب واقعی هم نداشته و نداریم.

 

وی با بیان اینکه گروه های متعددی در طول این سالها بوده اند که با عضویت ده ها و صدها نفری عنوان حزب بر خود نهاده اند گفت: در انگلستان و تحت نظام مشروطه پادشاهی لیبرال دموکراسی انگلیس دو حزب وجود دارد که باهم در رقابت هستند و در شیوه عمل و اجرا اختلافاتی هم با هم دارند اما در عین حال هردو حافظ نظام پادشاهی انگلستان هستند و به معنای واقعی فعالیت حزبی دارند.

 

احزاب نباید وابسته به اشخاص و دولتها باشند

رحیمی روشن افزود: ما نیز می توانیم در ایران چنین احزابی را در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایجاد کنیم که در عین رقابت حزبی و فعالیت های سیاسی در چارچوب قوانین کشور، پاسخگوی وعده ها و اقدامات خود باشند.

 

وی در ادامه به تبیین ویژگی های اصلی یک حزب سیاسی پرداخت و خاطرنشان کرد: عمر حزب باید از عمر رهبرانش بیشتر باشد به این معنا که حزب شخصی نباشد و به اشخاص و دولت ها وابستگی نداشته باشد.

 

این کارشناس و تحلیلگر سیاسی تبیین کرد: احزاب باید تا شهرها و حتی روستاها نیز گستره داشته باشند و فعالیت آنها در پایتخت یا مراکز استان های بزرگ محدود نشود.

 

وی ساختار حزبی را از دیگر شاخصه مهم احزاب برشمرد و تبیین کرد: در اساس شکل گیری حزب باید رهبران احزاب از پایین به بالا انتخاب شوند و این افراد برای مدت محدود در حزب ریاست داشته باشند نه تمام عمر.

 

حزب سالم، نمی تواند ناکامی در انتخابات را دستاویز اغتشاش کند

رحیمی روشن ضمن تأکید بر لزوم کسب قدرت حزب بر مبنای رقابت مسالمت آمیز و انتخابات مردمی اضافه کرد: حزب سالم نمی تواند وقتی در انتخاباتی ناکام بود مردم را ناآگاه خطاب کرده و به تشویش و اغتشاش ترغیب کند و چنین تشکلی هر عنوانی غیر از حزب می تواند داشته باشد.

 

وی متذکر شد: شفافیت منابع مالی حزب، از دیگر شاخصه های حزبی است و البته این منابع باید بر اساس قاعده از پرداخت حق عضویت اعضا تعیین و تعریف شود.

 

استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان با بیان اینکه تاکنون با این ویژگی ها در کشور حزب نداشته و نداریم ادامه داد: این خصوصیات جزء شاخصه های اصلی حزب بوده و می تواند کارویژه ه ی دیگری نیز از قبیل کارویژه انتخابات، کارویژه اجتماعی، کارویژه پرورش نیروهای سیاسی و ... داشته باشد.

 

وی تصریح کرد: در صد سال گذشته هر گروهی که عنوان حزب بر خود نهاد به دنبال منافع خود بوده نه منافع کشور البته در مقطعی حزب توده تلاش کرد تا به شاخص های واقعی حزبی نزدیک شود اما از آنجا که هسته اصلی آن ر روسیه بود دچار انحرافات سیاسی و منفعت طلبی های غربی و شرقی شد.

 

فرهنگ سیاسی ما آنتی حزب شده است

این کارشناس و تحلیلگر سیاسی با بیان اینکه این ریشه های تاریخی موجب بدبینی و عدم اقبال مردم به احزاب شده است گفت: فرهنگ سیاسی ما با این سابقه و ریشه ها دچار نوعی آنتی حزب شده است.

 

وی همچنین  با بیان اینکه گروه های متعددی در طول این سالها بوده اند که با عضویت ده ها و صدها نفر عنوان حزب بر خود نهاده اند گفت: در انگلستان و تحت نظام مشروطه پادشاهی لیبرال دموکراسی انگلیس دو حزب وجود دارد که باهم در رقابت هستند و در شیوه عمل و اجرا اختلافاتی هم با هم دارند اما در عین حال هردو حافظ نظام پادشاهی انگلستان هستند و به معنای واقعی فعالیت حزبی دارند. بنا بر این در ایران‌نیز امکان وجود دو یا چند حزب سیاسی ذیل نظام سیاسی مبتنی بر ولایت فقیه در عصر غیبت وجود دارد. احزابی که کلیت نظام‌اسلامی را قبول داشته باشند ودر ذیل آن فعالیت کنند همانگونه که در کشور های غربی احزاب در ذیل نظام لیبرال دموکراسی فعالند.

 

وی با اشاره به این موضوع که احزاب کشور ما بازیگر نقش بی هویتی شده اند افزود: در کشور ما عمدتا فعالیت های سیاسی در جناح متمرکز است که معنای عام تر از حزب دارد و متأسفانه این جناح ها عمل به عده و پاسخگویی در برابر اقدامات ندارند و حتی به راحتی اعضای آن از جناحی به جناح دیگر تغییر رویه می دهند.

 

استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی همدان یادآور شد: در یک حزب واقعی افراد نمی توانند به راحتی حزب خود را تغییر دهند به ویژه وقتی در قدرت هستند و همچنین نمی توانند به راحتی از پاسخگویی در برابر وعده ها شانه خالی کنند.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه مردم ما به راحتی تن به تشکل حزبی و اجرای تعهدات آن نمی دهند اظهار کرد: اینکه افراد عضو حزب شوند و در جلسات آن به صورت مستمر شرکت کنند و حق عضویت بپردازند هنوز در بین مردم ما مفهوم آشنایی نیست و این شاید از دیگر دلایل عدم موفقیت احزاب در کشور باشد.

 

رحیمی روشن ضمن تأکید بر این امر که با نام حزب نمی توانیم حزب داشته باشیم گفت: تا وقتی ساختار و شاکله اصلی حزب با شاخص هایی که گفته شد شکل نگیرد نمی توان به وجود یک حزب واقعی در کشور امیدوار بود و نمی توان انتظار داشت در برهه های مختلف از جمله اعتراضات سیاسی اجتماعی مردم هم نقش فعالی داشته باشند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها