آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 17 دى 1396 ساعت 07:38   |   کد مطلب: 31062
سازه ی گنبدی غول پیکر،نه راه پیش دارد ، نه راه پس...
گنبد "مرکزهمایشهای قرآنی" در صورت پوشش یا تخریب، جیب همدانی ها را خالی می کند!
بهره برداری از پروژه "مرکزهمایش های بین المللی قرآنی" در حالی انجام شد که سازه گنبدی شکل آن در حال حاضر نیز برهنه است و مدیریت شهری هنوز راه چاره ای برای پوشش این سازه آهنی غول پیکر پیدا نکرده است.

پروژه تالار قرآن همدان در سال 83 تصویب و در سال 85 عملیات اجرایی این پروژه پس از مطالعات و جانمایی در بلوارارم همدان آغاز شد.

 

جانمایی این پروژه درحالی در یکی از بهترین نقاط شهر انجام شد، که  بنا به اظهار نظر برخی اعضای شورای شهر، در سه سال گذشته ارزش زمین پروژه مذکور 13 میلیارد تومان اعلام شد.

 

بالاخره پس از جانمایی، در سال 85 کلنگ تالار قرآن زده شد و قرار شد مطابق بازه ی زمانی تعریف شده پروژه تا سال 93 به بهره برداری برسد که البته این اتفاق نیافتاد و پروژه ی مذکوربه جمع پروژه های بلاتکیلف و خاک خورده همدان اضافه شد.

 

داستان تاخیر در اجرای پروژه تالار قرآن همدان تا آنجایی پیش رفت که بیش از یک دهه این پروژه دردست اقدام بود و هر روز خبرهایی مبنی بر افتتاح فاز نخست آن به گوش می رسید.

 

بالاخره پس ازسالها انتظار، تالار قرآن که حالا دیگر،"مرکز همایش های بین‌المللی و قرآنی همدان" نام گرفته بود با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره برداری رسید.

 

بهره برداری از این پروژه در حالی انجام شده که پوشش سازه ای گنبدی شکل آن در حال حاضر نیز برهنه است و مدیریت شهری هنوز هم راه چاره ای برای پوشش این سازه آهنی غول پیکر پیدا نکرده است.

 

المان کروی شکل تالار قرآن، سازه ای محدب و کره ای شکل است که طراحی آن بر اساس معماری اسلامی است اما به گفته برخی کارشناسان این نوع از سازه با توجه به شرایط اقلیمی همدان مناسب نیست و به همین دلیل این گنبد چند سالی است که به صورت برهنه و تحت آسیب رها شده است.

 

به همین منظور گفتگویی ترتیب دادیم با رییس شورای اسلامی شهر همدان که در ادامه به آن پرداخته شده است.

 

باد بوزد، گنبد جابجا می شود

ابراهیم مولوی رییس شورای اسلامی شهر همدان در گفتگو با خبرنگار نافع، با اشاره به اینکه ساخت مجموعه تالار قرآن شهر همدان مصوبه شورای دور دوم بوده است اظهار داشت: اعضای شورای شهر در آن زمان پیش‌بینی کرده بودند تا سالنی مشابه سالن سران تهران را در غرب کشور نیز ایجاد و راه‌اندازی کنند.

 

وی ضمن اشاره به سازه ی گنبدی شکل مجموعه مرکزهمایش های بین المللی قرآنی گفت: این  سازه  در آن زمان توسط موسسه شهید رجایی قرارگاه خاتم الانبیاء طراحی و نصب شد.

 

وی ادامه داد:عموما درچنین مجموعه هایی، ایجاد سازه های گنبدی شکل معمول نیست و این نوع سازه ها بیشتر درمجموعه های نمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مولوی با بیان اینکه سازه مذکور درحالت برهنه، در زمانهایی که باد غالب با سرعت 40 تا 50 کیلومتر در ساعت می وزد چیزی در حدود 10 سانتی مترجابجا می شود،اظهار کرد:چنانچه این گنبد پوشانده شود، کدام متریال،کدام شیشه، کدام کامپوزیت وکدام چادری می تواند وضعیت مذکور را تحمل کند ودرچنین شرایطی، پوشش ایجاد شده از بین خواهد رفت.

 

سازه گنبدی تالار قرآن، سالی یکبار آچارکشی می خواهد

وی با اذعان به اینکه سازه گنبدی مذکور باید سالی یکبار آچارکشی شود، گفت: برای شرایط اقلیمی همدان این طراحی به صورت پوششی بوده است و قرار نبوده به این شکل رها شود.

 

وی ادامه داد: پوشش کروی این تالار بسیار حساس است چراکه در برابر کوچکترین باران و چکیدن آب ممکن است از بین برود، بنابراین قبل از انتخاب پوشش تالار باید تمامی جوانب در نظرگرفته شود.

 

جمع آوری سازه 500 میلیون تومان دستمزد میخواهد/ جمع شود ضایعات می شود

رییس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه به منظورایجاد سازه ی گنبدی شکل تالارقرآن 10 میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: چنانچه بخواهیم سازه گنبدی شکل فعلی را از بین ببریم ،چیزی درحدود 400 تا 500 میلیون تومان ،دستمزد پیمانکار به منظوری جمع آوری است در حالی که متریال موجود نیز باید به صورت آهن ضایعاتی کنار گذاشته شود.

 

نگهداری سازه گنبدی تالار قرآن نیازمند ماهانه 100 میلیون تومان بودجه است

وی با اذعان به اینکه در شرایطی که سازه مذکور پوشش داده شود، بازهم نیازمند ماهیانه صرف 100میلیون  تومان اعتباربه منظورنگهداری هستیم،عنوان کرد: هم اکنون برآوردی ازمیزان آسیب سازه فلزی مذکور در دسترس نیست و متخصصین طراح، باید پس از بررسی های لازم  این عدد را اعلام نمایند.

 

مدیریت شهری در شرایط خاصی گیر کرده است

وی با اذعان به اینکه درحال حاضر نزدیک به ده سال است که سازه مذکور بدون پوشش زیر باد و باران، برف، یخ زدگی رها شده است،خاطرنشان کرد: مدیریت شهری در خصوص گنبد تالار قرآن در شرایط خاصی گیرکرده است و علی رغم اینکه متخصصینی برای بررسی سازه  مذکورآمدند، اما گزارش نهایی هنوز تحویل نشده است.

 

ابراهیم مولوی با بیان اینکه بهترین راه و عقلایی ترین کاردر شرایط موجود این بود که متخصصین طراح، وضعیت سازه گنبدی ایجاد شده را بررسی نمایند، عنوان کرد: در همین راستا به منظور بررسی های بیشتر، قراردادی با موسسه مذکورمنعقد شده است تا مشخص گردد چه میزان از اتصالات سازه فعلی باید تعویض گردد.

 

وی بیان کرد: ظرف دو روزآتی، شورای اسلامی شهر ضمن ارتباط گیری با مجموعه طراح، نتیجه بررسی ها را به اطلاع شهروندان خواهد رساند.

 

و اما؛

در اين سالها؛ همه مسئولین مدیریت شهري ،نسبت به اجرای پروژه "مرکز همایش‌های بین‌المللی و قرآنی همدان" نظرات موافق و مخالفی را اعلام کردند که البته ،برخی از متولیان امر، حتی اجرای پروژه مذکور را خطای مدیریت شهری عنوان نمودند.

 

فارغ ازدرست یا غلط بودن اجرای پروژه مذکور، حالا همدان با چالشی با نام "سازه ی گنبدی شکل غول پیکر"مواجه است که به گفته ی متولیان امر،در این رابطه نه راه پیش وجود دارد و نه راه پس...

 

اما نکته اینجاست که، انتخاب نوع سازه فلزی گنبدی شکل و پوشش آن باید پیش از استارت کار، توسط طراحان و متولیان امر مورد توجه قرارمی گرفت نه حالا که ساخت آن میلیاردها تومان هزینه بر شهر و شهروندان تحمیل کرده و البته به نظر می رسد از این پس نیز نگهداری مجموعه مذکور نیازمند رقم های میلیاردی دیگری است.

 

حالا سوال اینجاست؛ که بررسی ها به منظور تعیین تکلیف سازه مذکور چه زمانی قرار است به اتمام برسد؟!

 

تکلیف مقصرین طراحی و اجرای سازه ی آهنی غول پیکر را چه کسی مشخص خواهد کرد؟!

 

آیا داستان دنباله دار پروژه تالار قرآن به پوشش سازه گنبدی شکل ختم می شود و یا جانمایی پارکینگ برای مجموعه مذکورو ساماندهی ترافیک ناشی از آن، این قصه را هزارو یک شب می کند؟!

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها