آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 3 دى 1396 ساعت 17:39   |   کد مطلب: 30865
مدیر کل ثبت احوال استان همدان خبر داد:
کاهش نرخ ولادت در 9 ماهه سال جاری
مدیرکل ثبت احوال استان همدان گفت: طی ۹ ماه امسال ۲۴ هزار و ۱۹۶ واقعه تولد در استان همدان ثبت شده که نسبت به پارسال ۴.۹ درصد کاهش یافته و به نوعی می توان گفت که یک هزار و ۲۴۹ واقعه کمتر از سال قبل ثبت شده است.

به گزارش نافع، محمد علیپوردر شورای راهبردی جمعیت و شورای هماهنگی ثبت واقعی حیاتی استان همدان، اظهار داشت: درصد جمعیت شهری استان همدان ۷۳.۱ درصد به میزان یک میلیون و ۹۷ هزار نفر است و ۳۷ درصد جمعیت را نیز روستاییان تشکیل می دهند.

 

وی با بیان اینکه در سال گذشته از میان شهرهای استان، تنها شهر همدان به میزان ۷۳ صدم درصد و ملایر به میزان ۵ صدم درصد رشد جمعیت داشتند، عنوان کرد: کبودرآهنگ با ۲.۵۱ درصد منفی بیشترین کاهش جمعیت استان همدان را داشته است.

 

علیپور با بیان اینکه میانگین جمعیت افراد ۳ تا ۱۴ سال و ۱۵ تا ۲۹ سال به اندازه میانگین کشوری اما جمعیت سالمند استان ۱.۱ درصد از جمعیت سالمند کشور بیشتر است، یادآور شد: میانگین کشوری بعد خانوار و یا جمعیت بالای ۵ نفر در سال قبل ۱۴ درصد و در همدان ۱۲.۴ درصد بوده است.

 

وی با اشاره به هرم سنی جمعیت استان همدان گفت: میانگین سنی در سرشماری سال ۱۳۵۵، ۲۴ سال بوده اما در سرشماری سال گذشته به ۳۱.۱ سال رسیده که رفتن جمعیت استان به سمت میانسالی را نشان می دهد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته میانگین سنی از ۲۲ سال به ۴۷ سال در سال ۲۰۵۰ خواهد رسید، گفت: اگر با این شیب جمعیت پیش برویم ایران زودتر از کشورهای توسعه یافته پیر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: پنجره جمعیتی در دوره ای اتفاقی می افتد که جمعیت ۱۵ تا ۷۰ سال بیش از سایر اقشار جمعیتی خواهد بود که این اتفاق در همدان افتاده و تا سال ۱۴۲۵ ادامه خواهد یافت.

 

علیپور با اشاره به سیر صعودی جمعیت بالای ۱۵ سال و کاهش جمعیت زیر ۱۵ سال در استان همدان، عنوان کرد: طی ۹ ماه امسال ۲۴ هزار و ۱۹۶ واقعه تولد در استان همدان ثبت شده که نسبت به پارسال ۴.۹ درصد کاهش یافته و به نوعی می توان گفت که یک هزار و ۲۴۹ واقعه کمتر از سال قبل ثبت شده است.

 

وی افزود: روند تولد تا سال ۹۴ صعودی بود اما پس از آن روند کاهشی یافت و این میزان کاهش در جمعیت شهری ۱.۷ درصد و در جعیت روستایی ۱۱.۱ درصد بوده که نشان از مهاجرت روستاییان به شهر دارد.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان با بیان اینکه نرخ خام ولادت در کشور ۱۹.۵ در هزار و در همدان ۱۸.۸ در هزار است، اظهار داشت: بیشترین نرخ خام ولادت استان همدان در رزن و کمترین آن در تویسرکان است.

 

وی با بیان اینکه ۹۹.۹ دصد از ولادت ها در ۱۵ روز مهلت قانونی ثبت می شود، گفت: بیشترین زایمان در استان همدان به میزان ۳۱.۱ درصد به زنان بالای ۳۰ سال مربوط است که البته خطرات بیشتری نسبت به مادران جوانتر برای این افراد دارد.

 

علیپور همچنین عنوان کرد: طی ۹ ماه امسال نیز ۴۹.۵ درصد از ولادت‌ها به زنان بالای ۳۰ سال اختصاص داشته است.

 

وی با بیان اینکه تا سال ۱۳۹۴ رشد جمعیت روند افزایشی ملایمی داشته است، یادآور شد: در سال ۹۵ و ۹ ماه امسال جمعیت کاهش یافته است.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان بیان کرد: در ۹ ماه امسال آمار وفات نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲.۴ درصد کاهش یافته و نسبت آن ۱۳۹ مرد در مقابل ۱۰۰ زن است.

 

وی با بیان اینکه بر اساس آمار جمعیت، روستاها سرعت پیری بیشتری از شهرها داشته اند، اظهار داشت: نرخ خام وفات در کشور ۴.۷ در هزار است و استان همدان دومین استان پس از گیلان در این نرخ بوده به طوریکه نرخ خام وفات در همدان ۵.۷ در هزار است.

 

وی در ادامه از ثبت ۹۹.۶ درصد وفات در استان در مهلت قانونی خبر داد.

علیپور با اشاره به ثبت ۱۱ هزار و ۹۵۵ فقره ازدواج در ۹ ماه امسال در استان همدان عنوان کرد: این آمار نسبت به پارسال ۸.۶ درصد کاهش دارد.

 

وی با بیان اینکه دو هزار و ۹۹۸ فقره طلاق در ۹ ماه امسال به ثبت رسیده است، گفت: این آمار ۱.۶ درصد نسبت به پارسال کاهش یافته و برای اولین بار روند کاهشی  طلاق از سال ۹۴ تا کنون در ۱۵ سال اخیر ثبت شده است.

 

علیپور ادامه داد: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری به ازای هر چهار ازدواج یک طلاق در استان همدان صورت گرفته است.

 

مدیرکل ثبت احوال استان همدان با اشاره به روند کاهشی ازدواج از سال ۹۱ به بعد، گفت: نرخ خام ازدواج در سال ۱۳۸۰ به ازای هر یک هزار نفر جمعیت ۱۱.۲ درصد بوده و آمار فعلی کاهش ۹.۸ درصدی این نرخ را در استان نشان می دهد.

 

علیپور با بیان اینکه یک میلیون و ۳۴۸ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی هستند، گفت: ۷۲۱ هزار نفر تا پایان آذرماه کارت ملی هوشمند خود را دریافت کردند که ۵۳.۵ درصد کل جمعیت تحت پوشش را شامل می شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت