آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1396 ساعت 13:38   |   کد مطلب: 30821
دبیر کمیته ملی مشورتی بلایای کشور گفت: دانشگاه علوم پزشکی همدان طبق اعلام وزیربهداشت از ۲۳ دی ماه تا پایان دی ماه تمام امور بهداشتی، درمانی و دارویی منطقه زلزله زده را عهده دار است.

به گزارش نافع، محمد ربیع یگانه ظهر پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گزارشی از اقدامات بهداشتی انجام شده در اربعین حسینی ارائه کرد و گفت: سال گذشته چهارمین سالی بود که کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایانه مرزی خدمات ارائه کردند.

 

وی با بیان اینکه مراقبت‌های بهداشتی پس از بازگشت زائران حسینی ادامه داشت، گفت: افراد می‌توانند بعد از بازگشت باعث اپیدمی بیماری شوند بنابراین مراقبت مناسب در استان ضرورت داشت و به این منظور برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه انجام شد.

 

مدیرگروه بلایا و پدافند غیرعامل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه از ۱۲ آبان‌ماه کارشناسان بهداشتی در مرز مهران مستقر شدند، اظهار داشت: نظارت بر پخت مواد غذایی در موکب‌ها، صدور کارت تندرستی و پرهیز از برخی اقدامات سودجویان، کلززنی آب شرب و توزیع آب آشامیدنی و دفع بهداشتی زباله و اقدامات دیگر توسط این کارشناسان انجام شد.

 

وی با بیان اینکه سه لایه محافظتی برای خدمات بهداشتی به زائران اربعین حسینی و مدیریت این موضوع ایجاد شد، اقدامات مربوط به هر یک از لایه‌ها را تشریح کرد و گفت: سال اول خدمات ارائه شده توسط کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه در پایانه مرزی ۷۰ تا ۸۰ درصد بود و امسال بیش از ۹۵ درصد مراقبت سندرمیک انجام شد.

 

یگانه افزود: از ۱۲ تا ۲۲ آبان کل پایانه مرزی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار گرفت که طبق بررسی‌های انجام شده عملکرد خوبی در مرز داشتیم و هیچ موردی از بیماریهای التور و آنفولانزا که موجب اپیدمی شود وجود نداشت.

 

وی با بیان اینکه زلزله منطقه غرب کشور بعد از اقدامات اربعین حسینی اتفاق افتاد، گفت: تیم با تمام تجهیزات فنی و تخصصی و با امکانات مناسب صبح روز اول بعد از زلزله به مناطق اعزام و نیروهای اعزامی بلافاصله از روز اول به روستاها اعزام و در چادرها مستقر شدند.

 

مدیرگروه بلایا و پدافند غیرعامل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: در روز اول ۵ هزار قوطی شیر خشک، ۱۰ هزار دز واکسن توأم، ۱۰ هزار دز واکسن آنفولانزا به کرمانشاه ارسال شد و در کنار ارسال واکسن محیط کشت التور، آنفولانزا و انواع سموم به منطقه فرستاده شد و سمپاشی محیط، راه‌اندازی و نظارت بر چشمه‌های دستشویی توسط نیروهای بهداشت محیط و نظارت بر بهداشت آب و غذا انجام شد.

 

وی ادامه داد: با فاصله یک روز بعد از اعزام تیمها ارزیابی از منطقه صورت گرفت و بعد از برگشت نیروهای تیم اول کارشناسان تیم دوم آماده شدند و با فاصله ۴ روز به منطقه اعزام شدند و کارهای بهداشتی از صفر تا ۱۰۰ برای ۴۵ روستا انجام شد.

 

یگانه اضافه کرد: به تیم دوم ماموریت داده شد به همراه ۴ دانشگاه دیگر و بر اساس چک لیست‌های خاص موارد را بررسی کنند و هر یک از مراکز و واحدهای بهداشتی بررسی و ارزیابی شوند به این ترتیب در قدم اول سرپل ذهاب طی سه روز بررسی و در نهایت گزارش ارزیابی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارسال شد.

 

وی با بیان اینکه دورترین روستاها توسط نیروهای اعزامی بررسی شد، عنوان کرد: تیم سوم به فاصله یک هفته در منطقه حاضر و سپس فراخوان برای برگشت تیمها اعلام شد و بعد از چند روز تیم چهارم با درخواست به منطقه اعزام شد.

 

مدیرگروه بلایا و پدافند غیرعامل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه طبق تقسیم‌بندی انجام شده ۲۳ دیماه تا پایان دیماه دانشگاه علوم پزشکی همدان تمام امور بهداشت، درمان و دارو را در منطقه زلزله زده به عهده دارد، یادآور شد: هر هفته یک دانشگاه برای انجام اقدامات مطرح شده در منطقه حضور پیدا می‌کنند.

 

وی در پایان با قدردانی از کمکهای مردمی به زلزله زدگان غرب کشور گفت: مردم در این زلزله بسیار کمک کردند به طوریکه در زمان اعزام تیم دوم به منطقه حدود پنج ساعت در ترافیک کمکهای مردمی بودیم که نشان دهنده حسن نیت و نوع دوستی مردم ایران است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت