وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 30 آذر 1396 ساعت 08:31   |   کد مطلب: 30812
قلعه امیر افخم بنای ارزشمند دوران قاجار در سایه غفلت مسولین هنوز ثبت تاریخی نشده‌است.

به گزارش نافع، قلعه امیر افخم در روستای شورین از بناهای قدیمی دوان قاجار است که متعلق به حاکم این روستا حسام الملک امیر افخم بوده‌است.

 

روستای شورین که در عهد قاجار از روستاهای خوش آب و هوا و مورد توجه قاجاریان  بوده است به جز قلعه، از ابنیه تاریخی دیگری نیز بهره‌مند است که بر جاذبه‌های فرهنگی و میراثی این روستا می‌افزاید.

 

از جمله این ابنیه تاریخی حمام قلعه است که بسیاری از ما آن را در سریال علی‌البدل به‌عنوان یکی از لوکیشن‌های اصلی فیلم شاهد بودیم.

 

اما با همه جاذبه‌های تاریخی این روستا به ویژه قلعه امیر افخم هنوز اقدامی برای ثبت بنا در زمره آثار تاریخی صورت نگرفته است!

 

این غفلت موجبات خسران و ‌مهجوریت اغلب ابنیه تاریخی این روستا را فراهم آورده است تا جایی که محیط گسترده‌ای از قلعه امیر افخم به زمین‌های زراعی کشاورزان روستا تبدیل شده‌است.

 

ابنیه تاریخی روستای شورین همه در سکوت و سردی فرو رفته اند

در همین رابطه گفتگویی با دهیار روستای شورین ترتیب دادیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

رضایی نادر در گفتگو با خبرنگار نافع ضمن اشاره به موقعیت ممتاز و‌ کم‌نظیر روستای شورین در موضوع جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی روستا اظهار کرد: متأسفانه قلعه و بسیاری ابنیه باستانی این روستا که ارزش تاریخی دارد تاکنون مورد توجه نبوده و ثبت ملی نشده اند.

وی با بیان اینکه حمام قلعه امیر افخم در سریال علی البدل به عنوان یکی از لوکیشن های مهم فیلم مورد استفاده قرار گرفته بود گفت: این حمام دارای نمای بسیار زیبایی است و در مجموع، آثار باستانی این روستا می تواند یکی از جاذبه های گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

 

دهیار روستای شورین ضمن اشاره به تقویت اشتغال در درآمدزایی در روستا بر اساس آیتم های گردشگری عنوان کرد: این قلعه دارای مالک خصوصی است که البته چند تن هستند و به دلیل شخصی بودن ملکیت آن میراث فرهنگی تاکنون برای ثبت آن اقدام نکرده است.

 

وی تصریح کرد: مسجد امام علی(ع)، حمام قلعه و باغ خان از دیگر جاذبه های مهم و مورد توجه روستاست که مغفول واقع شده اند البته مسجد به دلیل فعالیت های مذهبی مردم و پایگاه بسیج در سالهای تخیر مورد رسیدگی قرار گرفته است اما سایر ابنیه روستا که هریک جاذبه میراثی ارزشمند هستند در مهجوریت به سر می برند.

 

مالک را نمی شناسیم

در ادامه گفتگویی هم با معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفتگویی در این زمینه ترتیب دادیم که در ادامه خواهد آمد:

 

احمد ترابی در گفتگو با خبرنگار نافع با بیان اینکه حدود ۳ الی ۴ ماه قبل موضوع این قلعه را به صورت محیطی مورد بررسی قرار دادیم اظهار کرد: متأسفانه بررسی ها تاکنون ثمری نداشته است زیرا به مالک این قلعه که در ید بخش خصوصی است دسترسی پیدا نکردیم.

 

معاون اداره کل میراث فرهنگی استان همدان ضمن تأکید بر اینکه این اداره میراث فرهنگی آماده همکاری برای مرمت این بنای قدیمی است تبیین کرد: این قلعه در موقعیت بسیار خوبی در روستا قرار گرفته است و می تواند با تغییر کاربری به عنوان یک رستوران سنتی یا استراحتگاه محلی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی افزود: این قلعه دارای شرایط بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری است و اگر مالک شناسایی شود می توانیم به صورت مشارکتی در مرمت و بهره وری از این فضا اقدام کنیم که قطعا بر درآمدزایی و اشتغال افزایی روستائیان نیز اثرگذار خواهد بود.

 

مردم و مسئولین محلی اذعان دارند قلعه امیر افخم یکی از ابنیه مهم تاریخی در روستای شوذین است که می تواند در محوریت گردشگری مورد استفاده قرار گیرد اما اینکه چرا تاکنون اقدامی برای ثبت و مرمت این اثر صورت نگرفته ای بسی تأمل است و از دیگر سو تعلل در رسیدگی به چنین بنای ارزشمند و صاحب قدمتی به بهانه مجهول بودن مالک آن چندان موجّه به نظر نمی رسد چراکه عزم بر پیگیری این موضوع می تواند از طریق تحقیقات محلی یا مجاری قانونی همچون اداره کل ثبت اسناد حصول هدف را میسر کند اما در یغ از همتی که ما در حفظ و نگهداری میراث اجداد و پدرانمان داریم!!

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت