آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 26 آذر 1396 ساعت 13:32   |   کد مطلب: 30710
مدیرکل دامپزشکی استان همدان ازاعزام شش اکیپ عملیاتی برای مایه‌کوبی دام‌های عشایر استان همدان در استانهای خوزستان،ایلام و لرستان خبرداد .

 محمود رضارسولی در گفتگو با خبرنگار نافع، از اعزام شش اکیپ مایه کوبی اداره دامپزشکی همدان شامل 12 نفر به استانهای خوزستان،ایلام و لرستان خبر داد.
وی گفت : واکسیناسیون دام ها به منظور پیشگیری از انتشار و انتقال بیماری های واگیر در دام های عشایر علیه انواع بیماری ها با اعزام اکیپ های فعال صورت می گیرد.
دکتر رسولی  با اشاره به انواع واکسن های دامی استفاده شده در این طرح گفت: شش اکیپ مایه کوبی از شهرستان های استان جهت مایه کوبی دام های عشایر استان همدان در استانهای خوزستان،ایلام،لرستان اعزام شدند که اقدام به مایه کوبی دامهای عشایر ، علیه بیماری های آبله، شاربن، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، تب برفکی، بروسلوز و اکتیما     می نمایند.
وی با بیان اینکه خدمت رسانی به قشر زحمتکش عشایر از اولویت های کاری اداره دامپزشکی است؛ افزود: دامپزشکی استان در چند سال گذشته با اعزام گروه های واکسیناسیون به مناطق عشایری نسبت به مایه کوبی دام ها در این مناطق اقدام کرده است.
این مقام مسئول تصریح کرد : با توجه به اینکه عشایر همدان در فصل سرما و به منظور زمستان گذرانی دامهای خود را به استانهای گرمسیر مانند خوزستان ، لرستان و ایلام مهاجرت می دهند ، لذا اداره کل دامپزشکی استان همدان سالهاست به منظور پیشگیری از انتشار و انتقال بیماری های واگیر دامی به استان همدان و استانهای مسیر کوچ در فصل قشلاق دامهای عشایر را بر علیه انواع بیماری ها با اعزام اکیپهای فعال مایه کوبی می نماید.
دکتر رسولی در ادامه افزود : امسال نیز همچون سالهای گذشته با برنامه ریزی و هماهنگی با ادارات کل دامپزشکی استان های قشلاقی و تجهیز این اکیپ ها، آنها را به این استانها جهت واکسیناسیون دامهای عشایر اعزام نمودیم.
وی گفت: علی رغم کمبودهای فعلی در اعتبارات با توجه به اهمیت ارتقاء بهداشت عمومی و سلامت جامعه و حفظ و صیانت از سرمایه های دامی که در اولویت برنامه ریزی های این اداره قرار دارد و با اعزام اکیپ های مایه کوبی از  ادارات دامپزشکی استان همدان به 27 منطقه اسکان عشایر در جنوب غربی لرستان و جنوب ایلام مشتمل بر دو کوهه حسینیه و اطراف سد کرخه سراب جهانگیر، مورانی، زرانتل، خرسدره، جلگه ، بنلار، چهار قلعه، گل گل، پران پرویز، ورکش، پل زال، سرکن، ولی دشت، رماوند، پاعلم، کوله مرغان، تنگ سیو، سد سیمره، زعفرانیه، چم مر، چول، باغ چای در، دم رود افرینه و روبند که در مجموع 166 خانوار با جمعیت دامی200 هزار راس گوسفند و بز و همچنین اکیپ مستقر در شمال خوزستان و جنوب ایلام که در 14 منطقه شامل سپتون،فکه،عین صوله، دشت عباس، عین خوش، شرهانی، دوملک، بیت المسکین ، سایت های 4 و 5، چم فاضل، ابوغریب که در مجموع 600 خانوار با جمعیت دامی 350 هزار راس گوسفند و بز می باشد و در مدت 45 روز پرسنل خدوم ادارات دامپزشکی استان همدان به صورت فشرده در دو نوبت صبح و عصر اقدام به مایه کوبی این دامها می نمایند.
مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به انواع واکسنهای دامی استفاده شده  در این ماموریت گفت : اکیپ واکسیناسیون اداره کل دامپزشکی استان همدان در استان خوزستان اقدام به مایه کوبی دامهای عشایر بر علیه بیماری های آبله، اکتیما، شاربن، تب برفکی، بروسلوز و طاعون نشخوارکنندگان کوچک می نماید.
وی گفت: لازم است از فعالیتهای همکاران خود که با تحمل دشواریهای دوری از خانواده و سختی شرایط کار ماموریت خود را به نحو احسن انجام میدهند کمال تقدیر و تشکر خود را اعلام نمایم.
دکتر رسولی واکسیناسیون به موقع دام ها را مهمترین روش پیشگیری از بیماریهایی دامهای سبک دانست و از دامداران و عشایر خواست تا همکاری لازم را با اکیپ های دامپزشکی داشته باشند.
وی در پایان گفت: امسال بسته های آموزشی و فرهنگی نیز تهیه و برای عشایر فرستاده شده تا در کنار عملیات واکسیناسیون، آموزش های لازم جهت جلوگیری از انتشار بیماری ها دامی توسط کارشناسان دامپزشکی انجام شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما