آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1396 ساعت 22:26   |   کد مطلب: 30615
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نهاوند در آبان‌ماه 94 در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان نهاوند از بروز فاجعه‌ای بزرگ در منطقه «دوخواهران»، یکی از مناطق و بافت‌ها فرسوده نهاوند در صورت وقوع زلزله‌ای سه تا چهار ریشتری خبر داده و خواستار تعیین و تکلیف وضعیت این منطقه شد.

به گزارش نافع، محسن خانجان در این کمیته اظهار کرد: با توجه به اینکه مردم منطقه دوخواهران در شرایط فعلی و تا زمانی‌که معبد «لائودیسه» درست نشود، حق هیچ‌گونه ساخت‌وساز و دخل‌وتصرف در ملک خود را ندارند بنابراین مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای این منطقه درنظر می‌گیریم تا مشکل حل شود و مردم تکلیف خود را بدانند.

وی 15 آذر 94 و در پیگیری‌های خبرنگار ایسنا در رابطه با این موضوع گفت: معبد لائودیسه برای نهاوند یک برند جهانی و جزئی از آثار ملی است به طوریکه اگر محل معبد مشخص شود مشکلات مردم هم حل می‌شود.

خانجان افزود: مکان‌های گردشگری در نهاوند تنها منحصر به سراب‌ها، صنایع دستی و ... نیست بلکه بناهای تاریخی هم جزء این آثار تاریخی و مناطق گردشگری شهرستان محسوب می‌شوند و باید کاوش‌ها در لائودیسه را هم درنظر بگیریم. با وجود اینکه ۳۰ درصد جمعیت نهاوند در این منطقه زندگی می‌کنند باید آینده نامعلوم ساخت‌وساز را در محله خود انتظار بکشند.

وی ادامه داد: با شرایط جوی هوا و فصل سرما با استحکام و مرمت ساختمان‌ها مخالفت و مشکلی نداریم و مردم می‌توانند ساختمان‌های خود را مرمت و مستحکم کنند و هر کاری در این زمینه باشد می‌توانند انجام دهند اما با ساخت‌وساز مخالفیم تا زمانی‌که نتیجه کاوش‌ها و پژوهش‌ها به صورت اساسی بررسی و آنچه مدنظر میراث فرهنگی است، انجام شود.

خانجان با اشاره به اینکه مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که مشکل این منطقه حل شود و مردم تکلیف خود را بدانند، اظهار کرد: باید اعتبارات خوبی تخصیص داده شود همچنین باید از اعتبارات ملی هم استفاده کنیم تا مشکل معبد لائودیسه تا سال 95-94 حل شود که این همدلی مسئولان شهرستان و استان را هم می‌طلبد.

اما امروز 21 آذرماه 96 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان نهاوند مجددا در کميته برنامه‌ريزي شهرستان حرف از ضرورت ساماندهی محله دوخوهران را به میان کشید و اظهار کرد: از تاریخ و گردشگری و همه مزیتها و اهمیت کاوش لائودیسه که بگذریم، از ضرورت ساماندهی محله دوخواهران و پای قلعه که توان مقاومت در برابر زلزله در نهاوند را ندارد، نمی‌شود گذشت بنابراین برای ادامه کاوش‌ها در این مکان ۲۰۰ میلیون تومان نیاز است.

حال این سوال مطرح می‌شود که چرا مسئولان شهرستان به زنگ خطری که دو سال پیش به صدا درآمد توجهی ندارند؟ آیا نمی‌دانند پیامد بی‌توجهی به ناایمن بودن یک منطقه ممکن است یک فاجعه بزرگ به بار آورد که هزینه جبرانش از پیشگیری بسیار کمتر می‌شود؟!

خانجان همچنین با بیان اینکه با وجود پیگیری‌ها و برگزاری چندین نشست برای برگزاری همایش گردشگری شهرستان، هنوز ۵۰ میلیون که وعده داده شده، ابلاغ نشده است، گفت:  اگر این مهم تحقق نیابد ادامه کار عملا امکان‌پذیر نیست.

در ادامه این جلسه فرماندار شهرستان نهاوند نیز با بیان اینکه اعتبارات کل شهرستان نهاوند در سالجاري 459 ميليارد ريال است که تا کنون 37درصد آن تخصيص يافته، افزود: از اين مبلغ 37 درصد آن تخصيص يافته که 100 ميليارد ريال به صورت نقدي، 110 ميليارد ريال به صورت اوراق يک‌ساله و 46 ميليارد ريال به صورت اوراق دوساله به دستگاه‌ها پرداخت شده است.

کریم حمیدوند افزود: در پروژه‌هاي راه روستايي، شانه‌هاي راه روستايي که در روستاها اجرا مي‌شود، تعريض و در همه مسيرها علائم راهنمایی و رانندگي نيز نصب شود.

حمیدوند در ادامه خطاب به مديران دستگاه‌هاي اداري اظهار کرد: بايد گزارشي از پيشرفت‌هاي مربوط به پروژه‌ها توسط مديران دستگاه‌ها تهيه و به فرمانداري ارسال شود.

وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهميت در زمینه اعتبارات اين است که اگر پروژه‌اي اعتبار گرفته و راکد مانده باشد با مسئول مربوطه‌اش برخورد مي‌شود. وظيفه بنده اعلام گزارش به استاندار است بنابراین شخصا پيگير پيشرفت پروژه‌ها خواهم بود.

حمیدوند افزود: سعي کنيد ضمن پيگيري و بازديد پروژه‌ها با مديران‌کل دستگاه خود ارتباط بيشتري برقرار کنيد تا از اعتبارات ملي براي شهرستان جذب شود. از طرح‌ها بازديد کرده و اعلام کنيد که چه پروژه‌هايي فعال و غيرفعال هستند.

وی در پايان گفت: در راستاي گراميداشت مقام شامخ شهداي سرافراز، تمثال و پوسترهاي ايشان تهيه و در ادارات و سطح شهر نصب شود.

انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت