آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 21 آذر 1396 ساعت 09:33   |   کد مطلب: 30601
کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اقدام اخیر رئیس جمهور آمریکا در انتقال سفارتخانه این کشور از تل آویو به بیت المقدس گفت: مسلمین جهان باید نسبت به مسئله امروز قدس واکنش‌های جدّی داشته باشند تا شاهد گسترش دامنه تحرکات و نفوذ اسرائیل نباشیم.

به گزارش نافع،بیت المقدس قبله اول مسلمین این روزها محور موضوعاتی قرار گرفته که خوشایند مسلمانان نیست و آغازگر این مباحث رئیس جمهور استکبار بزرگ آمریکا بود که در اظهار نظری غیرمعقول پیشنهاد انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی را از تل آویو به بیت المقدس مطرح کرد.

 

وی از دیگر سو موضوع انتقال سفارتخانه آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس امضا کرد و در واقع نخستین گام برای تحقق انتقال پایتخت به این شهر مقدس مسلمانان را برداشت.

 

کشورهای مسلمان در نقاط مختلف جهان، واکنش های مختلفی در  اعتراض به این اقدامات و اظهار نظرهای رئیس جمهور امریکا داشتند حتی اتحادیه اروپا و هم پیمانان آمریکا نیز با این موضوع مخالفت کردند.

 

ما تلاش کردیم تا طی گفتگو با یک کارشناس بین المللی ابعاد مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم که توجه مخاطبان محترم را به آن جلب می کنیم.

 

*وجهه آمریکا با اعمال سیاست‌های مداخله جویانه و توهین آمیز رو به افول است 

جعفر قنادباشی در گفتگو با خبرنگار نافع با اشاره به صدور فرمان ترامپ در انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس اظهار کرد: این موضوع بازهم باعث تنزل جایگاه آمریکا در جامعه جهانی و ایجاد تنفر عمومی نسبت به سیاست‌های این کشور شد.

 

وی با بیان اینکه این تنفر و تنزل وجهه آمریکا از قبل هم وجود داشت عنوان کرد: زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا منصوب شد با اقدامات نسنجیده و نابخردانه خود باعث گسترش این تنفر شد و با اقدام اخیر خود به این موضوع دامن زده‌است.

 

سفیر سابق ایران در لیبی تصریح کرد: با این غاقدامات عملا ادعای ابرقدرتی آمریکا به ادعایی پوچ و توخالی بدل شده است چراکه کشوری می‌تواند در رهبری جهان ادعا داشته باشد که محبوبیت و مقبولیتی در جامعه جهانی داشته باشد اما سیاستهای دولتمردان آمریکا روز به روز از وجهه آمریکا در جامعه جهانی کاسته است.

 

وی افزود: پیش از این آمریکا با جنگ افروزی در کشورهای مختلف از جمله افغانستان و عراق، سیاست‌های مداخله جویانه خود را محقق می‌کرد و امروز با طرح انتقال پایتخت اسرائیل به بیت المقدس پا را فراتر از این گذاشته و عملا مقدسات مسلمانان را مورد هتاکی قرار داده‌است.

 

*انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، گامی در جهت یهودی سازی آن است

قنادباشی با اشاره به اقدامات پیشین ترامپ در ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا و اعمال فشار بر مسلمانان ساکن آمریکا تبیین کرد: وی با این اقدامات معاندت خود با مسلمانان و همسویی با اهداف اسرائیل را به نمایش گذاشته بود و اقدام اخیر وی تأکید دیگری بر این موضوع است.

 

وی ضمن تأکید بر این امر که انتقال سفارتخانه آمریکا از تل آویو به بیت المقدس، توهین به مقدسات مسلمانان و گامی در جهت یهودی سازی این مکان مقدس است بیان کرد: از دیگر سو می‌توان گفت این اقدام با بسیاری قوانین و مقررات بین المللی و بخشنامه‌های سازمان ملل در تناقض و تضاد است.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: آمریکا با این اقدام خود عدم تعهد به قوانین و مقررات بین‌المللی را به نمایش گذاشت و علاوه بر آن نشان داد نمی‌توان به عنوان عضوی قابل اطمینان در موضوعات مسائل بین المللی ورود داشته باشد.

 

وی یادآور شد: آمریکایی‌ها پیش از این نسبت به موضوع اختلافات فلسطین و اسرائیل ورود داشته و بیت المقدس را به‌عنوان پایتخت فلسطین معرفی کرده بودند اما حالا به تعهدات 3 دهه گذشته خود پشت کرده و با نقض این پیمان خواسته دو میلیارد مسلمان جهان را نادیده گرفته و نشان داده حتی به قول و وعده خود پایبند نیست.

 

*سران برخی کشورهای عربی در نقش ستون پنجم دشمن

قنادباشی به اقدامات آمریکا در مورد شکلگیری داعش نیز اشاره و تشریح کرد: آمریکایی‌ها با چنین اقداماتی در منطقه خاوریمانه آثار بدی از خود برجای گذاشته و موجبات انزجار عمومی مردم را فراهم آورده‌اند که حتی این آثار می‌تواند در درازمدت منجر به قطع مبادلات نفتی کشورهای مختلف با آمریکا شود.

 

وی همچنین به لزوم واکنش‌های جدّی سران کشورهای عربی در برخورد با اقدام اخیر آمریکا تأکید و خاطرنشان کرد: انتظار می‌رفت این کشورها واکنش‌های سختی نسبت به این موضوع نشان دهند و حتی در کشورهایی مانند مصر و مغرب که اسرائیل در آنجا سفارتخانه دارد دستور تعطیلی سفارت صادر می‌شد.

 

این کارشناس بین المللی اضافه کرد: سران کشورهای عربی می‌توانستند حتی با اقداماتی مانند احضار سفیر آمریکا یا محدودیت روابط تجاری با این کشور، شرایط را برای تحقق این اقدام آمریکایی‌ها سخت می‌کردند اما متأسفانه به غیر از اقدامات محدود شعاری و تبلیغاتی، هیچ اقدام جدی از این کشورها در مقابله با این اقدام آمریکا شاهد نیستیم.

 

وی متذکر شد: سران برخی کشورهای عربی با عدم اقدام جدی در این موضوع و موضوعاتی از این دست به مثابه ستون پنجم دشمن عمل می‌کنند که البته این روند قطعا منجر به بروز خشم ملت‌ها و مردم این کشورها شده پایه‌های حکومت آنان را سست خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت