آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 12 آذر 1396 ساعت 10:15   |   کد مطلب: 30421
در گفتگو با یک کارشناس امور شهری مطرح شد:
پیاده راهی با سایت موزه ضامن سلامت تاریخی و ارزش افزوده در شهر
موضوع تغییراتی که این روزها در میدان مرکزی شهر همدان به وقوع می پیوندد نقل محافل کارشناسی و مردمی شده است و موضوع از جایی داغتر و مردمی تر شد که کشف اشیای تاریخی در این محل به شبهه وجود مکان و اثری صاحب قدمت در این محدوده دامن زد.

به گزارش نافع،موضوع تغییراتی که این روزها در میدان مرکزی شهر همدان به وقوع می پیوندد نقل محافل کارشناسی و مردمی شده است و موضوع از جایی داغتر و مردمی تر شد که کشف اشیای تاریخی در این محل به شبهه وجود مکان و اثری صاحب قدمت در این محدوده دامن زد.

 

با توجه به اینکه میدان امام خمینی(ره) از جاذبه های معماری و ساختار شهری در همدان به شمار می رود و همچنین جاذبه تاریخی و قدمتی که در شهر همدان وجود دارد و از هر گوشه و کنار آن با وجود اثرات این قدمت و تاریخ ما را شگفت زده می کند موضوع تغییراتی را که این روزها برای پیاده راه کردن میدان منظور کرده دارای اهمیت می کند.

 

اینکه این تغییرات چقدر در افزایش جلوه های سیما و منظر شهری اثرگذار بوده و هست از یک سو و کشف آثاری که در مرکزین این پروژه به دست آمد از دیگر سو نگاه ها را بر دست مدیران شهری و میراث فرهنگی متمرکز کرده است چراکه برای همه اعم از مردم، رسانه ها، هنرمندان و علاقمندان به تاریخ و هنر این شهر مهم است که چه بر سر نمای دارای قدمت شهر و آثار کشف شده خواهد آمد؟

 

آیا بهتر است در این شرایط طرح اولیه پیاده راه تغییر کند و یا اداره میراث فرهنگی با مدیریت شهری به اجماعی در این خصوص دست خواهد یافت؟

 

ما تلاش کردیم تا طی برقراری ارتباط با یکی از کارشناسان امور شهری کشورمان ابعاد مختلف این موضوع را به بوته نقد و بررسی بگذاریم.

 

*کسب درآمد از احیاء بافتهای تاریخی شهرها در دنیا

سعید سادات نیا در گفتگو با خبرنگار نافع ضمن تأکید بر اینکه در دوران معاصر ارزش تاریخی شهرهای کشور به درستی شناخته نشده است اظهار کرد: متأسفانه در این دوران معماری تاریخی بسیاری از شهرهای دارای قدمت مورد تهاجم قرار گرفت و با اندیشه مدرن شدن بسیاری از نماها و آثار تاریخی و نماهای شهری در شهرهایی مثل اصفهان، تهران، همدان و ... از بین برده شد.

 

وی با بیان اینکه این رویه مدت کوتاهی هم در برخی کشورهای اروپایی ایجاد و دنبال شد عنوان کرد: اروپایی ها پس از مدتی به خود آمده و برای حفظ این آثار تاریخی گام برداشتند تا جایی که نقاط قدیمی شهر که تحت عنوان بافت فرسوده کمتر مورد توجه بود و حتی بعضی از آنها محل تجمع بزهکاران و قشر خاکستری مردم شده بود به فضاهای گردشگری و رستوران ها و کافه های سنتی تبدیل شدند.

 

نایب رییس اسبق انجمن صنفی مهندسان مشاور و معمار و شهرساز ایران بیان کرد:طی دو تا سه سال اخیر در کشور ما نیز این هوشیاری ایجاد شد و اگرچه در برخی شهرها قوت و ضعف داشت اما مدیران شهر تلاش کردند تا حداقل از روند تخریب آثار و ابنیه تاریخی به بهانه مدرن شدن ممانعت کرده و آنها را احیا کنند.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر بافت های فرسوده در کشورهای اروپایی از ترکیه گرفته تا شهرهای معروفی چون بارسلون که رکوددار شهرهای گردشگری در دنیا شده اند بیشترین درآمد خود را از توسعه گردشگری تأمین می کنند گفت: این شهرها با احیاء بافت های فرسوده و دمیدن روح زندگی در آنها علاوه بر اینکه شب مرگی را از این محلات و نقاط دور کردند آنها را به محل تجمع گروه های هنرمندان، مردم و... تبدیل کرده و مراکز خرید، تفریح، و نشاط را به آنجا منتقل کردند.

 

*نگاه "اتومبیل محور" کنار گذاشته شود

سادات نیا متذکر شد: با توجه به اینکه تجربه دنیا مؤید آن است نگاه "اتومبیل محور" در شهرها باید کنار گذاشته شود بنابراین گسترش پیاده راه ها و تغییر سبک زندگی بر مبنای پیاده روی یا بهره مندی از وسائط نقلیه عمومی که آلودگی و خسران کمتری در جوامع دارند هم برای مردم و هم مدیران شهری سودمند و مفید به فایده است.

 

وی ضمن تأکید بر لزوم حمایت مدیریت شهری از پیاده راه شدن خیابان ها با گسترش امکانات و وسایل نقلیه عمومی خاطرنشان کرد: ایجاد رستوران، کافه، فرهنگسرا، گالری و ... در بافت های تاریخی و خیابان هایی که مثل میدان امام خمینی(ره) محل رفت و آمد مردم و گردشگران هستند می تواند در افزایش ارزش افزوده ساختمان ها، غنای فرهنگی تاریخی و جذب بیشتر گردشگران مؤثر باشد و همین موضوع موجب می شود خود مردم نسبت به حفظ و حیاء نمای تاریخی شهرها ترغیب شوند.

 

*تلفیق نگاه پیاده محوری با حفظ بافت تاریخی مزیتی در مدیریت شهر

این کارشناس امور شهری تلفیق نگاه پیاده محوری را با حفظ بافت تاریخی و سنتی یک مزیت در سیما و منظر شهری برشمرد و تبیین کرد: این مزیت آثار و پیامدهای مثبت متعددی در ابعاد مالی و معنوی به دنبال دارد مشروط بر اینکه مردم در ایجاد این مزیت، همراهی و مشارکت داشته باشند بنابراین لازم است مدیریت شهری مردم را به لحاظ روانی و فکری در اجرای این پروژه با خود همراه و متحد کند.

 

وی به کشف اشیاء تاریخی در میدان امام (ره) نیز اشاره و تشریح کرد: در این خصوص هم می توان با نظر کارشناسان مختلف و بررسی شرایط تصمیمات مختلفی با آینده نگری لازم گرفته شود و ایده ای که در این رابطه به نظر بنده می رسد ایجاد یک سایت موزه در همین فضای میدان امام (ره) است که تلفیقی از هنر مدیریت شهری در تغییر نما، حفظ ارزشهای تاریخی و افزایش جاذبه های بصری و گردشگری را هم به دنبال دارد.

 

*ایجاد سایت موزه در میدان، تلفیقی از تاریخ و هنر مدیریت شهری

سادات نیا ادامه داد: در یکی از شهرهای انگلیس و در ورودی یکی از قصرهای قدیمی، ساختمانهایی از هزار سال قبل در زیر زمین کشف شد که مسئولین شهر درصدد شدند آن ابینه را به همین شکل در معرض دید مردم قرار دهند بنابراین در همان محل بدون ایجاد تغییرات ساختاری موزه ای شیشه ای زیر پای مردم ایجاد کردند تا هنگام عبور از محل همان ساختمانها و ابنیه تاریخی برای همه قابل رؤیت باشد.

 

وی یادآور شد: اگر آثاری که در میدان مرکزی شهر همدان کشف شده به حدی برسد که قابلیت عرضه در یک موزه داشته باشند میتوان سایت موزه ای باز با همین سبک و البته با اعمال تغییرات مبتنی بر شرایط بومی شهر همدان در این محل ایجاد کرد که خود جاذبه ای مضاعف بر تقویت سبک پیاده محوری در سبک این محل خواهد بود.

 

این کارشناس امور شهری با بیان اینکه این رویکرد می تواند علاوه بر حفظ بافت و نمای تاریخی شهر بر سلامت روان و ذهن مردم اثرگذار باشد گفت: لازمه این کار اعمال رفتاری سنجیده در همراه کردن مردم و گسترش زیرساختهای لازم اعم از توسعه وسایل نقلیه عمومی و همچنین اعمال تغییرات بصری، کاربردی و ... در مغازه ها، و فضاهای مختلف این محدوده است.

 

وی ضمن تأکید بر این امر که نتیجه این اقدامات بر روند درآمدزایی در شهر نیز مؤثر خواهد بود بیان کرد: اجرای دقیق با بررسی همه جانبه طرح می تواند هم از توسعه ترافیک جلوگیری کند و هم روح زندگی را با حفظ قدمت، تاریخ، فرهنگ و هنر در این میدان و خیابان های منتهی به آن به جریان اندازد.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه‌ها

طرح پیشنهادی یعنی ساخت موزه با حفاظ شیشه ای در محل کشف آثار برای بازدید عابران و افزایش جاذبه های گردشگری طرح بسیار خوبی است.متاسفانه برعکس این پیشنهاد در خیابان اکباتان عمل شد زیرا آثار هزاران ساله بجای اینکه کشف و رونمایی شوند برعکس به بها و بهانه ساخت پیاده را مدفون شدند.

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت