دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 11 آذر 1396 ساعت 17:49   |   کد مطلب: 30415
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان:
ایجاد سایت موزه، در میدان امام،محتمل است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت:با توجه به بررسی هایانجام شده ایجاد سایت موزه در میدان تاریخی امام، محتمل است.

به گزارش نافع، همهمه و پچ پچ های مردم و رسانه ها و واکنش هایی که گروه های مختلف اعم از هنرمندان، خبرنگاران،  علاقمندان تاریخ و میراث فرهنگی نسبت به کشف آثار و اشیاء کشف شده در میدان مرکزی شهر همدان داشتند سبب شد تا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مرکز کاوش های میدان امام خمینی(ره)در جمع خبرنگارن حاضر شده و به سوالات آنها پاسخ دهد.

 

علی مالمیر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از ابتدای کاوش های میدان امام (ره)در جهت پیداه راه شدن این فضا مقرر بود در صورت اکتشاف اشیاء تاریخی درخور توجه شرایط برای ایجاد یک سایت موزه فراهم شود اظهار کرد: موضوع علمی و تاریخی بودن اشیائ کشف شده در ایجاد سایت موزه یک روی سکه است اما روی دیگر سکه این است که اساسا اشیایی که کشف میشود شرایط لازم را برای قرار گرفتن در سایت موزه داشته باشند و این دو معنی لزوما به یک معنی نیست.

 

وی  ضمن اشاره به این امر که ایجاد سایت موزه در میدان امام محتمل است تصریح کرد: اشیای کشف شده از دوره های مختلف اعم از دوران مادها، اشکانیان و حتی دوره اسلامی نیز بوده و حتی از دوران معاصر یعنی سالهایی در قرن اخیر نیز اشیایی در این فضا کشف شده است.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه کاوش ها همچنان درجریان بوده و تا حصول اطمینان از اینکه اشیای دیگری دیر این محل یافت میشود یا نه ادامه خواهد داشت گفت: تا زمانی که کاوش های باستان شناسان در این محل به پایان نرسد نمیتوان هیچ تصمیم متقنی در خصوص شرایط نگهداری اشیای کشف شده یا ایجاد سایت موزه یا هر طرح و ایده دیگری گرفته شود.

 

وی تأکید کرد: نظریات یا شبهاتی در فضای مجازی منتشر می شود که اغلب غیرکارشناسی و غیرمتخصصانه است و نمی توان بر اساس تصمیمات آنی یا هیجانی در خصوص نتایج کاوش ها و شرایط نگهداری ها به نتیجه رسید.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه این فضا از نظر معماری دارای ارزش تاریخی نیست عنوان کرد: برخی از اشیای به دست آمده در این محل دارای پیشیینه و قدمت بالایی بوده و دارای ارزش هستند اما هیچ اثری از معماری دوره های مختلف تاریخ در این محل رؤیت نشده است.

 

وی با بیان اینکه هیچ شیء غیرسفالی اعم از مفرغ، طلا و ... در این محل یافت نشده است تبیین کرد: در حال حاضر شرایط تداوم ۱۰ روزه کاوش ها برای ادامه کار منظور شده اما ممکن است در ادامه در صورت لزوم و کشف آثار و اشیای تازه این کاوش ها با حفظ ملاحظات فنی تداوم یابد بنابراین ما تا رسیدن به نتیجه قطعی از نتیجه کاوشها کار را ادامه خواهیم داد.

 

مالمیر خاطرنشان کرد: شواهدی که وجود دارد نشانی از وجود شهر هگمتانه در این فضا ندارد علاوه بر اینکه مطالعات تاریخی هم تأییدی بر وجود بناها یا معماری خاص دوره های تاریخی گذشته در این محل ندارد اما به هر حال همدان شهری تاریخی و دارای قدمت است و کشف اشیای قدیمی در هرگوشه آن امکانپذیر است.

 

وی پروژه کاوش میدان امام(ره) را امانی برشمرد و گفت: در پروژه های امانی پیش بینی اعتبار صورت نمی گیرد چراکه هزینه های کار در دل پروژه مشخص می شود و نمی توان گفت چه میزان اعتبار در این موضوع صرف خواهد شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان بیان کرد: ما از ایجاد سایت موزه که ارزشی بر وجهه تاریخی و گردشگری شهر است استقبال میکنیم اما باید دید نتاج کاوش چه تصمیمی را پیش روی ما قرار میدهد که در این رابطه نظریات مختلفی از قبیل ایجاد سایت موزه، انتقال اشیای کشف شده به دیگر موزه های شهر و حتی ابقای شرایط ماندگاری آنها در همین فضا وجود دارد چراکه برخی از کارشنسان میراث فرهنگی معتقد هستند بهترین نگاهبان اشیای تاریخی "خاک" است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت