آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 9 آذر 1396 ساعت 08:12   |   کد مطلب: 30360
رییس شورای اسلامی شهر همدان خطاب به شهروندان همدانی و فعالان رسانه ای گفت:یقیین بدانید که میراث فرهنگی وتاریخی شهر در زیر بتن ها پیاده راه سازی دفن نخواهد شد.

ابراهیم مولوی در گفتگو با خبرنگار نافع، با اشاره به کشفیات اخیر میراثی در میدان مرکزی شهر همدان و موج رسانه ای راه افتاده مبنی بر "دفن آثارمیراثی در زیر بتن ها و فراموش شدن فرهنگ  تاریخ چند هزار ساله این شهر"اظهار کرد:شهروندان نجیب همدانی و فعالان رسانه ای بدانند که اولویت مدیریت شهری در اجرای پروژه پیاده راه سازی، حفاظت و حراست از میراث فرهنگی است.

 

وی ضمن اشاره به آثار میراثی کشف شده در میدان حضرت امام(ره)، عنوان کرد: کارشناسان میراث فرهنگی از ابتدای اجرای پروژه پیاده راه سازی در کنار پیمانکاران مدیریت شهری حضور داشتند و به دنبال بروز شواهدی مبنی بر وجود آثار باستانی بلافاصله جلسه ای با حضور مدیران میراث فرهنگی  در شورای اسلامی شهر تشکیل شدو برهمین اساس مقررشده طی بازه زمانی دو هفته ای، باستان شناسان به کاوش در محدوده مذکورمشعول باشند.

 

در صورت نیاز زمان کاوشها تمیدید می شود

مولوی با بیان اینکه در حال حاضردو تا سه روز از زمان مقرر باقی مانده است،تصریح کرد:با توجه به اینکه دغدغه مردم و رسانه ها، حفاظت از میراث فرهنگی است،لذا رد هر زمان که کارشناسان میراث فرهنگی اعلام نمایند که به زمان بیشتری برای کاوش نیازمند هستند به یقیین کاوش ها ادامه خواهد یافت اما در غیر این صورت پیاده راه سازی دنبال می شود.

 

پیاده راه سازی ادامه پیدا می کند

وی با بیان اینکه در صورت امکان، ایجاد موزه ای شیشه ای در میدان مرکزی شهردر دستور کار قرارمیگیرد،گفت:بخش درحال کاوش تنها 25 متر از شعاع 160 متری میدان امام است و پس از این کاوش ها به یقیین پیاده راه سازی پی گرفته می شود.

 

فضای مجازی تیغ دو لبه است

رییس شورای اسلامی شهر همدان در ادامه،با اذعان به اینکه هم اکنون در میدان امام 240 تا 250 اکیپ در حال فعالیت در پروژه پیاده راه سازی میدان امام هستند،عنوان کرد: متاسفانه برخی موج های راه افتاده در رسانه ها و فضای مجازی خستگی را بر تن همکاران ما درمدیریت شهری باقی میگذارند.

 

وی با اشاره به موج های رسانه ای راه افتاده در فضای مجازی در موضوعات مختلف گفت: در حال حاضر فضای مجازی به تیغی دو لبه تبدیل شده که باید مراقب این فضا باشیم.

 

شهر به جراحی های بزرگ احتیاج دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پیاده راه سازی اشاره کردوگفت: پیاده راه سازی به مثابه جراحی بزرگ است  و باید دانست که هر جراحی با درد و خونریزی همراه میباشد.

 

مولوی بابیان اینکه شهر یک موجود زنده ونیازمند توسعه وعمران است گفت:پروژه پیاده راه سازی دو دهه قبل در شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شد والبته این پروه درراستای حفاظت وحراست از بافت تاریخی مرکزی شهر کلید خورد.

 

پیاده راه سازی در شرایط هیجانی کلید نخورد

وی با اذعان به اینکه این پروژه البته در شرایطی هیجانی در شورای چهارم کلید نخورد گفت:پروژه مذکور در حالی دردستور کار مدیریت شهری قرار گرفت که بهینه تر بود این اقدام انجام نشود اما مدیریت شهری با جسارت تمام وارد پروژه اجرایی پیاده راه سازی شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر همدان افزود:پیاده راه سازی در راستای جذب گردشگران وافزایش زمان ماندگاری آنان در دستور کار قرار گرفت.

 

وی در ادامه سخنان خود با تاکید براینکه البته در اجرای پروژه پیاده راه سازی سعی بر آن است تا پیوست های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همواره مدنظر باشد،عنوان کرد :در همین راستا پیش از ورود به پروژه با بهره گیری از نظر اساتید دانشگاهی در زمینه های شهر سازی معماری و جامعه شناسی شهری سعی شد صفر تا صد پروژه مورد بررسی قرار گرفت.

 

ورود به پیاده راه سازی براساس خرد جمعی شکل گرفت/در صورت اشتباه شجاعانه از مردم عذرخواهی خواهیم کرد

ابراهیم مولوی در ادامه با بیان اینکه البته در اجرای پروژه پیاده راه سازی نقد پذیر هستیم وچنانچه انتقادات بدون غرض ورزی باشد ،شجاعانه خواهیم پذیرفت اظهار کرد:چنانچه اشتباهی در پروژه پیاده راه سازی داشته باشیم حتما شجاعانه از مردم عذر خواهی خوایم کرد اما باید دانست که ورود به پروژه پیاده راه سازی بر اساس خرد جمعی شکل گرفته در این زمینه از دیدگاه های مقام ارشد استان وامام جمعه همدان نیز بهره گرفتیم.

 

وی در نهایت درپاسخ به انتقاد خبرنگار ما در خصوص عدم ساماندهی آهن فروشان پیش از ورود به پروژه پیاده راه سازی خیابان اکباتان گفت: از آنجا که آهن فروشان در دسته مشاغل مزاحم به شمار می آیند در فضای بیرونی شهر و در نزدیکی باغ بهشت همدان مکانی برای جا به جایی آنان در نظر گرفته شده که البته برخی از کسبه در برابراین تصمیم مدیریت شهری مقاومت می کنند و در پی جلب مشارکت آهن فروشان هستیم.

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت