آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 8 آذر 1396 ساعت 12:21   |   کد مطلب: 30341
شهردار منطقه یک همدان گفت: با پیشنهاد شهرداری و همکاری و تعامل مطلوب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، موزه شیشه ای در میدان مرکزی شهر همدان احداث می شود.

به گزارش نافع، به نقل از ایرنا،امیر فتحیان نسب افزود: با توجه به کشف اشیای قدیمی متعلق به دوران قبل از میلاد و بیش از 2 هزار سال پیش در همدان، پیشنهاد تبدیل نقطه مرکزی میدان به موزه، به میراث فرهنگی ارائه شد.

وی اضافه کرد: احداث موزه در نقاطی که اشیای تاریخی کشف می شود و قرار دادن این اشیا در همان مکان، در چند کشور جهان از جمله فرانسه (موزه لوور پاریس) اجرا شده است و این اقدام تاثیر مطلوبی در جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد.

وی ادامه داد: اشیای کشف شده در اطراف میدان امام خمینی (ره) را نیز می توان به این موزه انتقال داد تا گردشگران بتوانند از هویت و تاریخ این استان بازدید کنند.

شهردار منطقه یک همدان اظهار کرد: با اجرای این طرح و به نمایش گذاشتن آثار تاریخی می توان زمینه مرور تاریخ بلند و پیشینه درخشان اهالی این استان را فراهم کرد.

فتحیان نسب یادآوری کرد: اجرای پیاده راه بوعلی از سال گذشته آغاز و در همان سال بهره برداری شد و به عنوان یک طرح پایلوت گردشگری مورد استقبال شهروندان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه مشکلات ترافیکی، فاضلاب، سیستم آب، گاز و نامناسب بودن منظر شهری میدان اصلی شهر همدان، تصمیماتی برای این میدان و خیابان اکباتان اتخاذ شد.

شهردار منطقه یک همدان گفت: بر این اساس ادامه اجرای پیاده راه و متصل کردن پیاده راه بوعلی به اکباتان مد نظر قرار گرفت و عملیات اجرایی آن در سالجاری آغاز شد.

فتحیان نسب افزود: مقرر شد به دنبال اصلاح میدان اصلی به جداره های آن که نمادی از شهر همدان هستند آسیبی وارد نشود و بر این اساس با اجرای طرح آب نما در مرکز میدان امام خمینی(ره) موافقت شد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه پیش بینی می شد با حفاری میدان اصلی شهر همدان آثار تاریخی و قدیمی کشف شود، پیشنهاد شهرداری منطقه یک ادامه کاوش ها و به تاخیر انداختن اجرای طرح آب نما در وسط میدان مرکزی شهر همدان بود.

شهردار منطقه یک همدان اظهار کرد: پس از پیشروی تیم های حاضر در این محل، آثاری از دوره هخامنشیان کشف شد و کشف این اشیا انگیزه ای برای مهلت بیشتر به کارشناسان برای ادامه و استمرار کاووش ها شد.

به گزارش ایرنا فتحیان نسب بیان کرد: به تازگی نیز آثاری نظیر تابوت سفالی با پوششی از سنگ، راه آب سنگی، چاه آب و چندین قطعه سفال در این محدوده کشف شد که تحقیق های اولیه گویای این است که برخی از این اشیاء متعلق به دوران مادها است.

وی گفت: دستیابی به این آثار سناریوی جدیدی را پیش روی شهرداری قرار داد تا تبدیل کردن نقطه مرکزی میدان امام خمینی (ره) به موزه شیشه ای را در دستور کار قرار دهد تا این منطقه به میدانی شاخص در ایران و جهان تبدیل شود.

وی ادامه داد : احداث یک موزه در نقطه مرکزی میدان اصلی شهر همدان در کنار پیاده راه اکباتان که دارای ظرفیت های تاریخی نظیر مسجد جامع، بازار بزرگ و تپه هگمتانه است، می تواند میدان آرامگاه بوعلی سینا تا میدان هگمتانه را به مسیر گردشگری تبدیل کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز  اظهار کرد: سفال هایی که به تازگی در میدان امام خمینی(ره) شهر همدان کشف شده است مربوط به دوره های مختلف تاریخی است و نمی تواند گواهی بر وجود سکونتگاهی در دوره ماده ها باشد.

علی مالمیر افزود: تنها شواهد کشف شده که مربوط به دوره اشکانی می شود مربوط به کشف یک تابوت سفالی و گوشه ای از یک تابوت سفالی دیگر در این میدان است و کاوش ها یکی دو روز دیگر به پایان می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با اشاره به مطالبی که در فضای مجازی مبنی بر وجود شهر هگمتانه در میدان مرکزی شهر همدان در حال انتشار است، تاکید کرد: سفال های تازه کشف شده مربوط به دوره های مختلف تاریخی است و امکان دارد در گذر زمان از مناطق مختلف به این محل انتقال یافته باشند و از این رو نمی توان موضوع منتشر شده در فضای مجازی را تائید کرد.

مالمیر با اشاره به مطرح شدن موضوع ایجاد یک سایت موزه در این محل، اضافه کرد: پیش بینی ما این است که آثار کشف شده ظرفیت اجرای این سایت موزه را ندارند و به احتمال زیاد طرح احداث پیاده راه در این منطقه ادامه می یابد.

وی با اشاره به همکاری تنگاتنگ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با شهرداری، تاکید کرد: احتمال می رفت در محل که برای احداث آب نما در این منطقه جانمایی شده است، آثار تاریخی دیگری نیز کشف شود که ظرفیت ایجاد یک سایت موزه را داشته باشد، از این رو با همکاری شورای شهر به این نتیجه رسیدیم که کاوش های تاریخی در این منطقه را انجام دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نتیجه کاوش های اخیر را به کسب اطلاعات نهایی از کاوشگران و بررسی گزارشات آنها و تیم تحقیقات باستان شناسی موکول کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان 24 آبان امسال در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از کشف یک قطعه شی تاریخی شبیه به تابوت در حفاری های اخیر در شهر همدان خبر داد.

گفتنی است؛ اواخر مهرماه امسال نیز در جریان احداث پیاده راه میدان امام خمینی(ره) همدان و در حین خاک برداری برای اصلاح تاسیسات زیرساختی برق، یک سرستون سنگی کشف شد که کارشناسان پس از بررسی قدمت آن را به دوران ایلخانیان نسبت دادند.

همچنین در مهرماه امسال در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان در حین خاکبرداری برای اصلاح شبکه های آب در عمق 3.20 متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود 2متر و عرض 80 سانتی ‌متر و به ارتفاع 50 سانتی متر کشف شد که نتایج کاوش و بررسی از محتویات این تابوت نشان از وجود 2 اسکلت دارد که در مطالعات اولیه بر روی اسکلت‌ های به ‌دست آمده مشخص شد یکی از اسکلت‌ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است.

در این تابوت سنگی نشانه هایی از اسکلت یک زن و یک مرد یافت شد که قدمت آن به دوره اشکانیان باز می گردد و این نتایج نشان از آن دارد که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از 2000 سال پیش از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده و به واسطه وجود شمار زیادی از آثار تاریخی، تفریحی و توریستی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها