آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 1 آذر 1396 ساعت 06:52   |   کد مطلب: 30225
بسیجیان مخترع و کارآفرین بار دیگر با تولید محصولی که رقیب کالاهای خارجی است در اعتلای وطن نقش آفرینی کردند.

به گزارش نافع،بسیج شجره طیبه ای است که حضورش در هر عرصه و موقعیتی موجب پیشرفت و تسریع امور است و به قول بزرگان، بسیج ایجاد شد تا هر کار روی زمین مانده ای از دوش انقلاب برداشته شود.

 

بسیجیان در عرصه های مختلفی اعم از نبرد نظامی، فرهنگ، هنر، اقتصاد، علم و ... حضور مؤثر داشته و با حضور خود از سال های ابتدایی انقلاب تاکنون برکات بسیاری را با حضور حماسه ساز خود آفریده اند.

 

بسیاری از اموری که در کشور در دستگاه های دولتی منتظر اعتبارات یا در روند بروکراسی های اداری محصور مانده است با همت و اراده مخلصانه بسیجیان با کمترین هزینه و در اختیار داشتن منابع حداقلی به فرجام می رسد و ما هر روز شاهد رویش جوانه های مؤثر بیشتری از این شجره طیّبه هستیم.

 

یک روز ازهفته بسیج، عنوان "بسیج، اندیشه ورزی و تولید علم" را به خود اختصاص داده است از این رو بر آن شدیم تا به همین مناسبت گفتگویی هرچند کوتاه با یکی از نخبگان علمی بسیج ترتیب دهیم و از محصولی که او با ابتکار و ایده خلاقانه اختراع کرده است اطلاعاتی را به دست آوریم.

 

"مصطفی تکرلی" فارغ التحصیل رشته زمین شناسی نفت در گفتگو با خبرنگار ما به تشریح جزئیات اختراع خود پرداخت و اظهار کرد: این اختراع، "نوار درزگیر نسوز حرارتی" نام دارد و سیستم عملکرد آن به این شکل است که به عنوان یک نوار روی درب ضد حریق تعبیه می شود و در اثر حرارت پف کرده و مانع از ورود اکسیژن به فضای مورد نظر می‌شود.

 

وی تصریح کرد: این عملکرد نوار باعث می‌شود اکسیژن بیشتری به اتاق با مکان در حال آتش سوزی وارد نشود که طبعا اگر اکسیژن به آتش نرسد خفه شده و روند احتراق کند خواهد شد به این ترتیب نیروهای امدادی و آتش نشانی برای رسیدن به محل حادثه فرصت بیشتری خواهند داشت.

 

این بسیجی مخترع ادامه داد: این نوار در کشورهای ترکیه، چین و آلمان سابقه تولید داشته اما در کشور ما برای نخستین بار است که بدون ابزار و ادوات خارجی و با دانش و همت بومی چنین اختراعی صورت گرفته‌است.

 

وی با بیان اینکه به دنبال تولید این نمونه آزمایشگاهی، پیگیر ثبت آن به‌عنوان اختراع و محصول قابل تولید هستیم گفت: این نخستین طرح بنده است که به صورت اختراع و محصولی ملموس درآمده که در صورت تولید نمونه قابل عرضه آماده برقراری ارتباط با بازار نیز خواهیم بود.

 

تکرلی تبیین کرد: این طرح، دارای ابعاد نو و تازه ای نیز هست که می‌تواند اثربخشی آن را بیشتر کند به این شکل که در طرح مذکور شرایطی دیده شده که همین عملکرد با رنگ و نقاشی درب و جداره های فلزی نتیجه خفه کردن اکسیژن محیط و به دنبال آن کندشدن روند احتراق را در بر داشته باشد.

 

وی با اشاره به برقراری ارتباط با یک سرمایه‌گذار در حمایت از تولید انبوه این محصول عنوان کرد: چنانچه محصول مذکور به تولید انبوه برسد هم در روند اشتغالزایی و هم کاهش واردات محصولات مشابه و نهایتا رونق اقتصاد داخلی مؤثر واقع شود.

 

 وی در نهایت خواستار حمایت هرچه بیشتر مسئولین شد و گفت:شکوفایی استعداد های نخبگان نیازمند توجه همه جانبه مسئولین است.

 

گفتنی است از محصول مذکور در جشنواره ای که روز چهارشنبه در دانشگاه بوعلی برگزار خواهد شد رونمایی می‌شود و این یکی از هزاران نمونه توفیقات علمی بسیجیان است.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما