دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 30 آبان 1396 ساعت 19:18   |   کد مطلب: 30223
معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع رصد کارگاه‌ها و مسئولان ایمنی، اعلام کرد: سامانه جامع در 4 استان کشور به صورت آزمایشی کلید می‌خورد.

به گزارش نافع،به نقل از ایسنا احمد مشیریان سه‌شنبه 30 آبان در نخستین همایش مسئولان ایمنی استان همدان، با بیان اینکه در سال گذشته متوسط حوادث کار منجر به فوت 76 مورد بوده که 40 درصد آن در بخش ساختمان و 36 درصد در بخش صنعت و رخ داده است، اظهار کرد: 38 درصد علل وقوع حوادث کار بر اثر عدم نظارت بر کارگاه توسط  کارفرمایان بوده و 24 درصد از حوادث به علت سهل‌انگاری، 17 درصد به علت نبود وسایل ایمنی و 11 درصد به علت نبود آموزش در کارگاه‌ها رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه 34 درصد حوادث در اثر سقوط و لغزش رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: 21 درصد حوادث در اثر گیر کردن بین اشیاء، 19 درصد در اثر نداشتن تجهیزات و 12 درصد در اثر سقوط اشیاء رخ داده است.

مشیریان با تأکید بر اینکه 59 درصد از حوادث کار در زمان‌های اضافه‌کاری و شیفت شب رخ می‌دهد، اضافه کرد:  75 درصد آسیب‌دیدگان حوادث کار متأهل و 25 درصد مجرد هستند و 97 درصد را مردان و 3 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: آمار نشان می‌دهد جای کار برای ایمنی زیاد است و با وجود 14 هزار مسئول ایمنی در کشور، این میزان کم بوده و باید به روزی برسیم که در هر کارگاه یک مسئول ایمنی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه نیروی کار یکی از مهمترین ارکان تولید کشور است، اظهار کرد: مسئولان ایمنی باید در حفظ و حراست از نیروی انسانی کارگاه‌ها تلاش کنند.

مشیریان ادامه داد: آمار حوادث ناشی از کار نشان می‌دهد سالانه 2 میلیون و 340 هزار نفر در جهان دچار حوادث ناشی از کار می‌شوند که از این میزان 340 هزار نفر فوت می‌کنند و روزانه 6300 نفر از بیماری‌های ناشی از کار رنج می‌برند و 800 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه مسئولان ایمنی باید خود را به‌‌روز کنند، تأکید کرد: ایجاد مسئولان ایمنی در کارگاه‌ها یک سرمایه‌گذاری برای کارفرمایان است تا دچار لطمات مادی نشود.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع رصد کارگاه‌ها و مسئولان ایمنی، خاطرنشان کرد: سامانه جامع در 4 استان کشور به صورت آزمایشی کلید می‌خورد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی سامانه جامع، کمک بزرگی در ایمنی کارگاه‌ها خواهد شد، ادامه داد: به وسیله این سامانه آموزش آنلاین، دریافت اینترنتی یک نسخه قرارداد کارگر و کارفرما و رصد و بررسی کارگاه‌ها انجام می‌گیرد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جان افراد مهمتر از هر چیز دیگری است، افزود: یکی از سیاست‌های وزارت کار این است که در صورت عدم توجه کارفرما به اخطار داده شده، کارگاه بسته خواهد شد چرا که جان انسان‌ها مهمتر از هر چیز دیگری است.

وی با تأکید بر اینکه تا کنون به 5 معدن در کشور اخطار داده شده و درخواست تعطیلی شده است، یادآور شد: سالم‌سازی محیط کار و امحاء تدریجی مسائل سخت و زیان‌آور در کارگاه‌ها از دیگر مسائل مورد توجه در کارگاه است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ما این است که کارگاه و کارفرمایان را کمک کنیم تا محیط کار را اصلاح کنند، اذعان کرد: مسئولان ایمنی و بازرسان برای ایجاد شرایط مناسب و رفع مشکلات به کارفرمایان اخطار می‌دهند تا شرایط سخت و زیان‌آور را از بین برده و بیماری‌های ناشی از کار را از بین ببرند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آموزش را مهمترین رکن در کاهش حوادث ناشی از کار دانست و بیان کرد: باید کارگران و مسئولان ایمنی را آموزش دهیم.

معاون امور عمرانی استاندار همدان نیز با تأکید بر اینکه همه نیاز به آموزش داریم، گفت: زمان در حال گذر بوده و تکنولوژی در حال توسعه است بنابراین باید آموزش‌ها را به روز کنیم.

محمودرضا عراقی اظهارکرد: برای توسعه باید تمام ابزار کار را داشته باشیم و بدون تعصب از تجربیات کشورهایی که قبل از ما توسعه یافتند استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه اداره کار در زمینه ایمنی در کارگاه‌ها اقدامات خوبی را در سال‌های اخیر انجام داده است، تصریح کرد: اجرایی نشدن قانون حلقه گمشده در زمینه ایمنی کارگاه‌هاست.

عراقی در بخش دیگری با اشاره به بازدید خود از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، گفت: مردم، دولت، ارتش و سپاه خوب وارد عمل شدند اما اینکه در دوران بحران هر کسی عکسی بگیرد و در فضای مجازی پخش کند و توقعات را بالا ببرد، درست نیست.

وی ادامه داد: متأسفانه توقعات مردم را تا حدی بالا می‌برند که باید با گذشت 2 روز از زلزله شرایط عادی باشد در حالیکه این مدیریت خوبی که صورت گرفته، دیده نمی‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار همدان یادآور شد: اینکه در بحث زلزله دولت کوتاهی کرده است قبول نداریم چرا که باید با شرایط موجود قضاوت شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان نیز گفت: در نیمه نخست امسال 2216  بازرسی ادواری از کارگاه‌های استان صورت گرفته است.
احمد توصیفیان با اشاره به 1362 فقره بازرسی موردی از کارگاه‌های استان، اظهار کرد: در سالجاری 3466 فقره ابلاغیه صادر شده که 83 ابلاغیه رفع نواقص بوده است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 5972 مورد بازرسی ادواری و 2590 بازرسی موردی از کارگاه‌های استان صورت گرفته است، اظهار کرد: 7785 فقره اخطار رفع نواقص کار صادر شده به طوریکه در سال گذشته  207 مورد ابلاغیه رفع نقص ابلاغ شده است.
توصیفیان با اشاره به برگزاری 26 دوره آموزشی در سالجاری خاطرنشان کرد: همچنین 19 دوره آموزشی با 251 نفر از کارفرمایان در حوزه ایمنی برگزار شده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت