آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 21 آبان 1396 ساعت 15:28   |   کد مطلب: 30099
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه ۱۲ درصد از اعتبارات حوزه سلامت صرف دیابت می‌شود، گفت: آموزش در بخش سلامت برای پیشگیری از بیمارها و اتلاف هزینه‌ها نقش مؤثری دارد.

به گزارش نافع، به نقل از تسنیم جلال‌الدین امیری ظهر امروز در همایش روز جهانی دیابت با اشاره به اینکه 75 درصد بیماران دیابتی دنیا در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، اظهار داشت: ورزش‌های همگانی توسط اقشار جامعه روشی مؤثر در کاهش و کنترل بیماری‌ها است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای جهانی در سال 2015  از هر 11 نفر یک نفر مبتلا به دیابت در جهان وجود داشت، افزود: امروزه نیز آمارها همین است اما برآورد متخصصان و پزشکان و پیش‌بینی آن‌ها نشان می‌دهد که در سال 2040 از هر 10 نفر یک فرد مبتلا به دیابت است.

امیری با تأکید بر اینکه که آمار کنونی و وضعیت ابتلا به دیابت در جامعه جالب نیست، تصریح کرد: ورزش، ترک عادت‌های بدغذایی، عدم مصرف سیگار و قلیان و خود مراقبتی از عوامل بسیار مهم در جلوگیری و ابتلا به بیمارهایی نظیر دیابت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در خصوص نقش عوامل محیطی در ابتلا به بیماری دیابت عنوان کرد: عوامل محیطی 70 درصد و ژنتیک 30 درصد در ابتلا به بیماری دیابت مؤثر است.

امیری با اشاره به اینکه 150 دقیقه ورزش از اقدامات ضروری برای حفظ سلامتی است، تأکید کرد: از مصرف شکر، استفاده از فست فودها، غذاهای پرچرب، استفاده از دخانیات و مواد مخدر برای حفظ سلامتی پرهیز شود.

امیری در خصوص هزینه‌های سنگین دیابت در جهان و در کشور ابراز کرد: 700 میلیارد دلار سالانه در جهان در حوزه دیابت هزینه می‌شود که این مبلغ بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه نقش آموزش سلامت در پیشگیری از بیمارها و صرف هزینه‌ها نقش مؤثری دارد، افزود: در ایران 12 درصد هزینه سلامت صرف دیابت می‌شود که این مبلغ بسیار بالا است.

امیری با بیان اینکه در چند سال اخیر شاهد تغییرات زیادی از نظر تجهیزات، فنی و نیروی انسانی در مراکز جامع سلامت استان هستیم، افزود: مردم با مراجعه به این مراکز علاوه بر استفاده از خدمات نسبت به تشکیل پرونده الکترونیک سلامت با عنوان"سامانه سیب" کمک حال کارکنان مرکز سلامت باشند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت