دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 16 آبان 1396 ساعت 07:58   |   کد مطلب: 30016
اقدام غیرمنتظره حریری در سفر به ریاض و سخنان وی در خصوص ایران و حزب ا... لبنان، برای بسیاری از تحلیلگران سیاسی تأمیل برانگیز بوده است.

به گزارش نافع،"سعد حریری" نخست وزیر کشور لبنان طی روزهای گذشته در اقدامی ناگهانی در سفری که به پایتخت عربستان سعودی داشت استعفای خود را از سمت نخست وزیری دولت لبنان اعلام کرد.

 

وی در بیانیه استعفای خود در ریاض ادعا کرد "لبنان در چنگ ایران است و ایران به هر جا که می‌رود وحشت و ویرانی به بار می‌آورد."

 

حریری همچنین ضمن انتقاد از حزب ا... لبنان مدعی شد: "حزب الله اعضای خود را سربازان مقاومت معرفی می‌کند، اما آنها سلاحشان را به سوی مردم سوریه و یمن هدف می‌گیرند."

 

این اقدام غیرمنتظره حریری در سفر به ریاض و سخنان وی در خصوص ایران و حزب ا...  لبنان، برای بسیاری از تحلیلگران سیاسی تأمیل برانگیز بوده است.

 

در این مجال تلاش کردیم تا طی برقراری ارتباط با یک کارشناس مسائل بین الملل و تحلیلگر سیاسی ، از ماهیت این اقدام و سخنان توهین آمیز حریری جویا شویم.

 

آغاز یک جنگ روانی برای اخذ وجه المصالحه

احمد بخشایش اردستانی ، کارشناس مسائل بین الملل و تحلیلگر سیاسی  در گفتگو با خبرنگار نافع با اشاره به استعفای سعد حریری  از نخست وزیری لبنان اظهار کرد: در منطقه خاور میانه دو جبهه سازش و مقاومت فعال هستنند که سردمدار جبهه مقاومت کشور ایران بوده و در رأس جبهه سازش عربستان سعودی ها قرار دارند.

 

وی با بیان اینکه بین ایران و عربستان سعودی در تعاملات سیاسی و اقتصادی رقابت وجود دارد گفت: میدان رقابت این دو در عراق، سوریه و یمن است.

 

این تحلیل گر سیاسی وعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم همچنین عنوان کرد: "پوتین" رئیس جمهور روسیه همواره مایل بوده و هست که بین ایران و عربستان تعاملی دوستانه برقرار باشد چراکه تقابل این دو کشور به نفع منطقه نیست.

 

وی با تبیین رویکرد مذکورافزود: در راستای تحقق این تعامل، عربستان سعودی در پی گرفتن امتیازی از ایران به عنوان وجه المصالحه است بنابراین تلاش می‌کند ایران را وادار به عقب نشینی از حمایت یمن کرده و تحت عنوان مصالحه با ایران برای ایجاد این تعامل گام بردارد.

 

بخشایش با اشاره به درخواست پوتین در سفر به ایران مبنی بر ایجاد تعامل بین این دو کشور تشریح کرد: در سفری که اخیرا "دکتر ولایتی" به لبنان داشت و طی آن با نخست وزیر لبنان دیدار کرد بار دیگر این موضوع از سوی سعد حریری مطرح شده بود و از دکتر ولایتی خواسته بود ایران دست از حمایت حوثی‌های یمن بکشد.

 

وی بیان کرد: آنچه دکتر ولایتی در پاسخ سعدحریری مطرح کرده بود این بود که "در صورت توقف بمباران و حصر یمن، ایران زمینه گفتگوی یمنی-یمنی را فراهم خواهد کرد" اما حقیقت آن است که عربستان حوثی‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد که با آنها وارد مذاکره شود.

 

خواست سعودی ها از زبان حریری تقریر شد

این کارشناس و تحلیلگر سیاسی درادامه متذکر شد: حریری پس از این دیدار به عربستان سفر کرده و از همانجا خبر استعفای خود را اعلام نمود که در واقع چون خواسته سعودی‌ها به نتیجه دلخواه نرسیده بود تلاش کردند تا با این شیوه و بیانیه‌ای که از زبان حریری نقل شد جنگ روانی را علیه ایران آغاز کنند.

 

وی با بیان اینکه سعد حریری در بیانیه استعفای خود هم به حزب ا... لبنان و هم به ایران حمله کرد گفت: حکومت لبنان دموکراسی-انجمنی (دموکراسی-قومیتی) است و بر این اساس مرسوم است که نخست وزیر سنّی باشد.

 

لبنان بدون نخست وزیر هم پابرجاست

بخشایش به وجود دو حزب ۸مارس و ۱۴ مارس در لبنان اشاره و تشریح کرد: این دو حزب در تصمیم گیری ها و معادلات سیاسی لبنان نقش آفرین هستند که حزب ۸ مارس حزب ا... و حزب ۱۴ مارس همان حزب مستقبل و مورد حمایت سعد حریری است.

 

وی تأکید کرد: استعفای حریری در واقع اعلام یک چالش سیاسی بین احزاب ۸ مارس و ۱۴ مارس در لبنان بود که ممکن است به چالشی مزاحم تبدیل شود اما حالا که حزب ا... لبنان دارای میلیون ها موشک است فشار بیرونی بر ان مشکل می نماید بنابراین سعی بر این است که با ایجاد این چالش ها حزب ا... را دچار چالش و حمله روانی کنند.

 

نماینده مردم اردستان در مجلس نهم با بیان اینکه اگر فشارهای بیرونی نباشد استعفای حریری خللی در قوام حکومت لبنان ایجاد نخواهد کرد خاطرنشان کرد: لبنان در سال های اخیر دوسال بدون رئیس جمهور را نیز پشت سر گذاشته و دچار مشکل حادی هم نبوده و این نشان می دهد بدون وجود نخست وزیر هم می تواند به حکومت خود ادامه دهد.

 

وی افزود: گمانه زنی ها گویای این امر است که اگرچه حریری تلاش کرد با این استعفا ایران و حزب ا... را دچار جنگ روانی و چالش کند اما در نهایت یا مجددا خود او یا یکی از اعضای تیم او بر مسند نخست وزیری تکیه خواهند زد.

 

شاید "دبی" مقصد بعدی موشک های یمنی باشد

بخشایش تبیین کرد: در منتهی الیه این ماجرا سخت ترین حالت ممکن این است که اسرائیل و عربستان سعودی تلاش کنند با این دستاویز، برای حزب ا... شاخ و شانه بکشند و تهدید جنگ علیه لبنان را به اذهان القا کنند که با وجود آب دیدگی و آمادگی حزب ا... بعید است چنین اتفاقی عینیت یابد.

 

وی با اشاره به حمله موشکی اخیر حوثی ها به "ریاض" پایتخت عربستان اظهار کرد: احتمالات بسیاری وجود دارد که موشک بعدی از یمن به دوبی شلیک شود که به عقیده من باید این اتفاق رخ دهد تا موفقیت های یمن در تقابل با عربستان سعودی بر همگان محرز شود.

 

ایران دست از حمایت حوثی ها و حزب ا... نمی کشد

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: همه چالش های ایران و حزب ا... با آل سعود بر سر یمن است چراکه یمن برای عربستان بسیار حائز اهمیت است و در واقع عربستان تلاش می کند با بازی لبنان و جنگ روانی که علیه ایران و حزب ا... آغاز کرده است آشوب جدیدی ایجاد کند که ایران را وادار به عدم حمایت از یمن کند.

 

وی در خاتمه بیان کرد: حریری امروز سخنگوی آل سعود است و صحبت های او علیه ایران در واقع صحبت عربستان سعودی است اما موضع ایران در این بازی محرز است و با این بازی سازی ها دست از حمایت حوثی های یمن و حزب ا... لبنان نخواهد کشید.

 

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت