آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 29 مهر 1396 ساعت 07:08   |   کد مطلب: 29734
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی روند توسعه استان همدان را رضایت بخش ندانست و گفت: حرکت استان امیدوارکننده است اما تیم مدیریت استان نیاز به بازسازی، تعمیرات و اصلاح دارد.

به گزارش نافع، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در راستای اطلاع‌رسانی و تعامل با رسانه‌ها در دفتر خبرگزاری فارس همدان حاضر شد تا به سؤالات خبرنگاران فارس پاسخ دهد.

حاجی‌بابایی نماینده دوره‌های پنجم، ششم، هفتم، هشتم و دهم مجلس شورای اسلامی است. او وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم نیز بود. او همچنین در دوران نمایندگی‌اش عضو هیأت رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس بوده و نیز در کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات، تلفیق، اصل نود و امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشته است. وی در حال حاضر رئیس فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی است.

حاجی‌بابایی یکی از نمایندگان تأثیرگذار در سطح کشور است البته گاه رسانه‌های استان به دلیل عدم دسترسی خبرنگاران، از این نماینده گلایه دارند.

این روزها که بحث داغ ابقای استاندار همدان مطرح است. حاجی‌بابایی اظهار نظر مستقیمی در زمینه ماندن یا رفتن نیکبخت نداشته و حتی در جلسه برخی نمایندگان استان با وزیر کشور نیز حاضر نشد، ولی اتفاقات در این زمینه باب میل اوست. این مسائل نشاندهنده آن است که حاجی‌بابایی پیر سیاست بوده و می‌داند مهره‌های شطرنج خود را چگونه بازی دهد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی با حضور در دفتر خبرگزاری فارس از مسائل مختلف از جمله ماندن یا رفتن استاندار همدان، روند توسعه همدان و جابجایی مدیران سخن گفت که به آنها اشاره می‌شود.

فارس: آقای حاجی‌بابایی با توجه به حضور شما در چندین دوره مجلس شورای اسلامی و ارتباط با رسانه‌ها، خبرگزاری فارس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حاجی بابایی: در ایام مجلس ششم خبرگزاری فارس به تازگی ایجاد شده بود که مصاحبه‌های بسیاری در این خبرگزاری داشتم. خبرگزاری فارس جزء خبرگزاری‌های برتر قرار دارد و باید روز به روز این جایگاه را ارتقا بخشد.

ویژگی خبرگزاری فارس به خط مشی آن است، خبرگزاری فارس به عنوان خبرگزاری انقلابی در راستای مواضع نظام و تقویت این جایگاه حرکت می‌کند که باید از آن قدردانی کرد.

در استان نیز این خط مشی پیگری می‌شود ولی علاقه‌مندم که شما قوی‌تر و قدرتمندتر باشید، خط مشی و حرکت‌ها و نوع کار مهم‌ است. رسانه‌ای باشید که از حرکت‌های ارزشی، انقلابی و مردمی حمایت می‌کند و برای ما مهم است چه حرکتی شکل گیرد و قدرتمند شود چون در این زمینه موضع داریم.

یک سالی است که به خاطر تدوین برنامه ششم از دیدار با رسانه‌ها محروم بودیم، ولی به طور قطع این وضعیت جبران خواهد شد.

فارس: وضعیت استان همدان را در راستای توسعه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حاجی‌بابایی: فضای خوبی در استان جلو می‌رود و حرکت شتابانی شروع شده و این حرکت شتابان مؤلفه‌های گوناگونی دارد که یکی از آنها پرهیز از ایجاد حاشیه در استان و جلوگیری از سوق همدان به آن سمت است. باید استان به سمت کارآمدی، توسعه و رفع مشکلات مردم پیش رود.

در کنار این مسائل نیز باید همه عوامل، استان را به سمت وحدت کاری سوق دهند تا همگی در یک کار مشترک سهیم شوند. حرکت به این شکل سبب توسعه استان همدان می‌شود.

اگر این مؤلفه‌ها در استان شکل گیرد اولین نفع را مردم می‌برند، ممکن است بسیاری، حرکت‌های قدرتمندانه و شتابان را برنتابند و به نحوی دوست نداشته باشند این کارها مطرح شود و در آن انحراف ایجاد کنند که در اینجا از خبرگزاری‌های ریشه‌داری چون فارس توقع هست به موقع این مسائل را تشخیص داده و پاسخ مناسب دهند.

برخی سیاست‌مداران جبهه مخالف، پشت پرده نشسته و به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل می‌کنند تا پاسخ سخنان بنده را رسانه‌های آنها دهند که این توقع هست این اتفاقات برای امثال بنده نیز رخ دهد که این امر نیازمند برخی حساسیت‌ها، هوشمندی و ظرافت‌هاست.

فارس: صحبت‌های بسیاری در زمینه ابقای استاندار همدان وجود دارد، حتی مسائلی درباره شرط و شروط مجمع نمایندگان برای ماندن آقای نیکبخت به عنوان استاندار همدان مطرح شده است، در این باره به صورت شفاف موضع مجمع و خود را اعلام کنید؟

حاجی‌بابایی: در طول چند روز گذشته خبرهای خوشی از جمله ایجاد پالایشگاه غرب کشور و احداث بیمارستان 500 تختخوابی اعلام شده و برای نمونه پروژه پالایشگاه غرب کشور پروسه سه ماهه را طی کرده تا به جلسه با وزیر نفت منتهی شده است. این نبوده که یک‌باره و بدون هیچ مقدمه‌سازی این کارها انجام شود بلکه ابتدا با سرمایه‌گذار مذاکره انجام شده و پس از انجام امور اداری و تأیید اهلیت سرمایه‌گذار جلسه وزیر نفت ترتیب داده شد.

اگر بنده وارد حاشیه می‌شدم این اتفاقات شکل نمی‌گرفت، وزیر کشور و دولت باید استاندار را انتخاب کنند و استاندار همدان نیز می‌گوید به من گفته‌اند تو خواهی ماند.

دوستان با وزیر کشور جلسه داشتند، وزارت کشور و دوستان ما علاقه‌مند هستند آقای نیکبخت بماند و وزیر کشور تصمیم گرفته استاندار همدان بماند که مانده است، وقتی وزیر کشور و دولتی رأی آورده است آیا مجمع وظیفه دارد بگوید چه کسی بماند یا دولت باید در این زمینه انتخاب کند؟

بنده نه موافقت و نه مخالفتی کردم، اگر تصمیم این باشد که نیکبخت به عنوان استاندار همدان باشد بنده به وی کمک می‌کنم. جلساتی با استاندار همدان برگزار شده و به مدیران با نگاه کارآمدی و توسعه نگاه می‌کنیم. اگر مدیری با این حرکت شتابان استان نمی‌تواند حرکت کند باید تبدیل به احسن شود.

امروز اصل بر این است که بزرگ‌ترین مشکل کشور بیکاری است و برای رفع آن 1.5 میلیون شغل باید ایجاد شود. دولت مدیرانی را معرفی می‌کند تا این مشکلات را حل کنند که اگر وارد چالش شویم این کاری هم که می‌شود نیز روی زمین می‌ماند.

اینکه سه ماه درگیر شویم که چه کسی استاندار همدان می‌شود یا نه برای استان مفید نیست. به نظر بنده کسی که دولت اراده کرده بهترین گزینه است. برخی سیاست‌ها نیز توسط دولت در انتخاب استانداران اعمال می‌شود که باید به آنها توجه کرد.

تأثیرگذاری نمایندگان روی انتصابات خوب است، زمانی استاندار مشورتی عمل می‌کند ولی گاهی مشورتی کار نمی‌کنیم. متأسفانه گاهی نظر می‌دهیم و کار را خراب می‌کنیم اما هیچ کدام دال بر این نیست که نسبت به این قضایا بی‌تفاوت هستیم.

دوستان صحبت کردند و گفتند وزیر کشور تمایل دارد ایشان (محمدناصرنیکبخت) را به عنوان استاندار همدان بگذارد که ما مخالف نبودیم.

این دولت، دولت اعتدال و اصلاحات است، این جمله را بارها در سخنرانی‌های خود اعلام می‌کنم برای اینکه اگر فردا کم‌کاری شد نگویند بنده کسی را آوردم که سبب این ضعف و کم کاری شد.

اگر یک سر سوزن پیگیری کردید و مشخص شد می‌توان فرد بهتری آورد باید اقدام شود. شاید مجمع به این جمع‌بندی رسیده که بهترین ورژن جمع‌بندی را در این زمینه داشته است. البته توافق به معنای انتخاب نیست و معنای آن همفکری و مشورت است.

سعی کنیم نیروی قوی‌تری روی کار بیاید که این مسئله جزء اهداف و برنامه‌ریزی ما با مدیران بوده و باید کارها به دور از مسائل تبلیغاتی و شعاری انجام شود.

البته در مجموع حرکت استان تاکنون برای من رضایت‌بخش نبوده و باید تقویت شود که پرقدرت‌تر هم می‌شود. هماهنگی‌های لازم برای پیشرفت پروژه‌های استان بسیار خوب بوده و با مسئولان استان همدان نیز هماهنگی وجود دارد چراکه در کنار این حرکت آسیب‌شناسی نیز در دست انجام است.

با توجه به برنامه ششم و وضعیت سرمایه‌گذاری در استان همدان باید 18 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود اما این امر نیازمند تقسیم‌بندی است به نوعی که سهم بانک‌ها از این سرمایه‌گذاری مشخص شود. باید مشخص شود در این زمینه چه کسی بهتر کار کرده و چه کسی کار نکرده است.

بالاخره نوع کار، همکاری‌ها و نگاه به مدیریت‌های استان نگاه اصلاحی بوده و ممکن است برخی مواقع منجر به حذف شود.

فارس: گویا گلایه‌ای در زمینه اطلاع‌رسانی اخبار خود دارید. اگر امکان دارد آن را بیان کنید.

حاجی‌بابایی: میدان، میدان تنگی نیست که تنها یک روز برای تبلیغات زمان باشد. چهار سال زمان برای کار کردن نماینده وجود دارد و آنقدر نیز کار وجود دارد که زمان برای انجام آنها وجود داشته باشد.

به هر دلیلی می‌خواهیم خبر یا کاری را از نماینده بگوییم متأسفانه این باور وجود دارد که تبلیغاتی است ولی انتشار همان خبر از یک مدیر دولتی تبلیغاتی نیست! خبر همچون شمشیر دو لبه است و خبرنگاران باید در این زمینه مراقبت لازم را داشته باشند.

باید به تمام انسان‌ها اجازه سخن گفتن و انتشار اخبار را داد. بنده توقع زیاده‌روی در این زمینه را ندارم ولی اعتقاد دارم کارهایی که انجام می‌شود باید اطلاع رسانی شود.

خبرنگاران در استان باید مطالبات خبرنگاری، مردمی و عمومی خود را دقیق‌تر و بالاتر از بنده، استاندار، ائمه جمعه و مسئولان ببرند تا مشکل مردم حل شود، ما در برابر مردم مسئول هستیم چون مردم در معیشت مشکل دارند و باید مسئولان آن را حل کنند.

فارس: آقای حاجی‌بابایی درباره توسعه استان صحبت‌های بسیاری داشته‌اید، به طور خاص روند توسعه اقتصادی و صنعتی استان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

حاجی بابایی: از روند توسعه راضی نیستیم اما باید به سمت رضایت پیش رفت که شروع شده است، نخستین سخن ما این بوده که مجموعه استان باید هماهنگ باشد. مگر امروز گفته می‌شود حاجی بابایی جلوی کار را گرفته یا اینکه مجمع نمایندگان کارشکنی می‌کند؟ امروز بحث و دعوا جای دیگری است.

هرکس باید بداند در حرکتی که شکل می‌گیرد کجای لشگر قرار دارد و مسیری انتخاب شود که دچار مشکل نشود. باید به مسیری رفت که مردم درگیر مشکل اقتصاد و معیشت نشده و مجبور به تحمل اختلافات مسئولان نشوند.

یک کار دقیق در استان، هم مواضع سیاسی قدرتمندانه را در پی دارد و از سوی دیگر امیدواری را افزایش می‌دهد که آینده یک روند خوب و درست را تضمین می‌کند و نوآوری و وحدت کاری ایجاد می‌کند. بهترین موفقیت این است که در هر شرایطی بهترین عملکرد را داشته باشیم تا خروجی داشته باشد.

روند توسعه استان به نظر بنده شتاب گرفته و این سخنان برای تبلیغات خودم نیست چرا که دیگر بالاتر از این می‌خواهم کجا باشم؟

امروز با شعارهای تند کسی جلو نمی‌رود و باید در دل مردم کار کرد. باید کار شتابان باشد و قدم‌های بلندی برداریم، باید کمک کنیم دولت موفق شود چون موفقیت دولت برای نظام است اما اگر موفق نشود خود دولت و نظام مشکل پیدا می‌کند.

تیم مدیریت استان نیاز به بازسازی، تعمیرات و اصلاح دارد و مدیران باید در برابر عملکرد خود به مردم پاسخگو باشند. در کشوری که رهبر خود را در برابر مردم پاسخگو می‌داند هیچ‌کس وجود ندارد که در برابر مردم پاسخگو نباشد همه باید پاسخگو باشند.

رسانه‌ها در این زمینه کمک کنند تا در کنار نمایندگان، مابقی مسئولان نیز پاسخگو باشند. برخی مسئولان وقتی آقایی می‌کنند باید پاسخگو هم باشند و باید همه بدانند از تیغ نقد نوش می‌کنند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها