وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 29 مهر 1396 ساعت 07:04   |   کد مطلب: 29733
بر اساس آنچه تاریخ روایت می‌کند «پیاده‌روی اربعین» یک رسم و سنت قدیمی است که ائمه معصومین(ع) و بزرگان دین بارها درباره عظمت فضیلت آن صحبت کرده‌اند.

به گزارش نافع، به نقل ازهمدان پیام پس از آزادی کشور عراق از رژیم بعث چند سالی است که مردم از سراسر دنیا همراه و هم‌قدم می‌شوند تا پا جای پای حضرت زینب(س) و اهل‌بیت اباعبدا... (ع) بگذارند به‌طوری‌که با فرارسیدن ایام اربعین حال و هوای کشور و به تبع آن استان همدان نیز رنگ و بوی دیگری می‌گیرد و رسانه‌ها این زیارت عاشقانه را پوشش می‌دهند و کوچه و خیابان‌ها پر از پیام‌های خوشامدگویی به کربلایی‌ها می‌شود.
پیاده‌روی اربعین در کنار تمام زیبایی‌هایش، شبیه هیچ سفر دیگری نیست و شرایط خاص خودش را دارد و در این روزها که دیگر چیزی تا پیاده‌روی و کنگره عظیم اربعین حسینی باقی نمانده همدان به‌عنوان مسیر عبور زائران در حال آماده شدن برای این همایش بزرگ است.
سفر اربعین به عنوان بزرگ‌ترین رویداد حمل‌ونقلی کشور کارگروه‌ها و ستادهای مختلفی را در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مرتبط برای برگزاری سامان‌یافته و مطلوب، فعال کرده، که در این میان استان همدان نیز به دلیل همجواری با استان های مرزی کشور به عنوان یکی از مهم ترین مسیرهای عبور و مرور زائرانی که پیاده قصد قربت زیارت سیدالشهدا را دارند به شمار می رود در حال آماده سازی و پیش بینی خدماتی است که می تواند ارائه کند. به گزارش مهر، این آماده سازی از جلسات اداری و مسئولان دولتی گرفته تا حرکت های خودجوش مردمی ره خود را به موکب های مسیر و ساماندهی سفر این زائران را در خود جای می دهد بر این اساس ستاد مردمی اربعین در این زمینه تشکیل شده و بار اصلی این مسئولیت را به عهده دارند تا با کمکهای مردمی از زوار اربعین استقبـال و خدمـات موردنیاز به آنها ارائه شود  تا امسال برای سومین سال پیاپی همدان با 18 ایستگاه خدمات زائران به استقبال میهمان امام غریب نینوا برود.
 تلاش برای حل مشکلات مسیرهای تردد زائران در استان همدان
معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان در این خصوص بابیان اینکه باید از تمام ظرفیت‌ها در راستای اطلاع‌رسانی و ساماندهی دریافت و صدور ویزا استفاده کرد، به حل مشکلات مسیرهای تردد زائران ازجمله گردنه اسدآباد و گردنه آورزمان اشاره کرد و گفت: در ۳ سال گذشته بهبود مسیر گردنه اسدآباد در برنامه بوده اما این مسیرها باید بازنگری شود.
محمدابراهیم الهی تبار با تأکید بر بازنگری این دو مسیر عنوان کرد: گردنه آورزمان اگرچه کم ترافیک است اما متأسفانه پر تلفات است و باید یک تیم برای اصلاح مسیر این منطقه اعزام شود.
وی با اشاره به استقرار مراکز خدمات مردمی در مسیرهای زائران تأکید کرد: تمام مراکز خدماتی از جمله تعمیرگاه‌ها و امداد خودروها باید آماده‌باش باشند.
الهی‌تبار با اشاره به اینکه ۱۰ موکب برای ارائه خدمات فعال خواهند داشت، گفت: باید از ظرفیت‌های مردمی در راستای ارائه خدمات مطلوب به زائران استفاده کرد کما اینکه باید فضای شهر و استان همدان اربعینی شود.
وی با اشاره به‌احتمال تردد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار زائر از استان همدان عنوان کرد: استان باید آمادگی پذیرایی از بیش از یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار زائر را داشته باشد.
 توجه به مباحث فرهنگی در موکب‌ها
رئیس سازمان حج و زیارت استان همدان با اشاره به انجام فعالیت‌های فرهنگی در این ایام، عنوان کرد: طبق فرمایش مقام معظم رهبری بحث فرهنگی در موکب‌ها موردتوجه قرار خواهد گرفت.
محسن ساغرچی  بابیان اینکه تاکنون ۶ هزار و ۳۰۰ نفر در استان همدان برای دریافت رواديد ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: باوجود ثبت‌نام بیش از ۶ هزار نفر، ۴ هزار نفر برای دریافت رواديد مدارک تحویل داده‌اند.
وی بابیان اینکه اعزام زائران استان همدان از مرز مهران انجام خواهد شد، اظهار داشت: مرز مهران به‌صورت ۲۴ ساعته فعال بوده اما مرز خسروی از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ بعدازظهر فعال است.
 هیچگونه عوارضی از اتوبوس‌ کاروان‌ها دریافت نخواهد شد
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان همدان نیز با اشاره به برگزاری جلسات کمیته حمل‌ونقل و سوخت در راستای ارائه خدمات به زائران حسینی، گفت: چند جایگاه سوخت برای اتوبوس‌ کاروان‌ها در استان همدان تعیین‌شده است.
محمد رودباری بابیان اینکه تمام جایگاه‌های سوخت موردبررسی قرارمی گیرد و در صورت مشکل، نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد، گفت: ایمنی آزادراه نیز موردتوجه ویژه قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه طبق توافق‌های انجام‌گرفته هيچگونه عوارضی از اتوبوس‌ کاروان‌ها دریافت نخواهد شد، اظهار داشت: مجتمع‌های خدمات رفاهی نیز آماده ارائه خدمات به زائران هستند  بر این اساس شن و نمک به میزان لازم تأمین‌شده و در صورت‌وضعیت جوی نامناسب آمادگی کامل برای خدمات‌دهی و کمک وجود دارد.
مسئول کمیته امداد و نجات ستاد اربعین استان همدان نیز بابیان اینکه بر اساس مصوبه جمعیت هلال‌احمر سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه در خط مقدم هستند، عنوان کرد: همدان به‌عنوان معین این سه استان معرفی‌شده است.
بهروز کارخانه با اشاره به اینکه چندین مکان برای اسکان اضطراری در استان همدان شناسایی‌شده است، عنوان کرد: خدمات کمیته امداد و نجات ستاد اربعین استان همدان از هفتم تا ۲۱ آبان ماه خواهد بود.
وی با اشاره به اعزام ۶ کد سه نفر و یک کد پشتیبان از سوم آبان ماه به کرمانشاه، عنوان کرد: تیم بهداشت از استان همدان به این منطقه اعزام خواهد شد..
 آماده‌باش بیمارستان‌های استان همدان در ایام اربعین
رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین استان همدان با اشاره به آمادگی ۱۰ درصد نیروهای درمانی و اعزام آن‌ها در صورت نیاز، ادامه داد: هرسال سهم خدمات‌رسانی آمبولانس‌های استان همدان افزایش می‌یابد.
مسئول کمیته فرهنگی ستاد اربعین استان همدان به فعالیت ۲۵ هیأت خادمان زوارامام حسين(ع) اربعین در استان همدان اشاره و بیان کرد: اقدامات فرهنگی مختلف مانند توزیع بروشور بین زائران، برپایی نماز جماعت در موکب‌های داخل و خارج کشور و هدایت نذورات مردمی به سمت موکب‌ها برنامه‌ریزی‌شده است.
 فعالیت ۶۰۰ نفر برای خدمت‌رسانی به زائران در موکب‌ها
مسئول کمیته مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان همدان نیز با اشاره به تکمیل پرونده‌های موکب‌ها و اعتبارنامه یک‌ساله برای آن‌ها، اظهار داشت: برای ۱۰ موکب در استان همدان پروانه صادرشده است.
محمدعلی بادامی  گفت: مکان‌یابی در عراق انجام‌شده و موفق به ایجاد موقعیت خوب برای زائران شده‌ایم.
وی بیان کرد: ۶۰۰ نفر نیرو از استان همدان برای خدمت‌رسانی به زائران در موکب‌ها از پنجم ماه صفر تا ۲۵ این ماه به کشور عراق اعزام می‌شوند.
مدیرکل مدیریت بحران استان همدان و مسئول کمیته زیرساخت و خدمات شهری نیز در ادامه از آمادگی کمیته‌های مختلف برای خدمات‌رسانی به زائران خبر داد. علیمردان طالبی اظهار داشت: آموزش‌وپرورش، اوقاف و امور خیریه، بانک‌ها، شرکت برق، بیمه، شرکت آب و فاضلاب و شهرداری برای خدمات‌رسانی اقدامات لازم را انجام داده‌اند.
وی به اعزام ماشین‌آلات شامل یک دستگاه بلدوزر، ۴ دستگاه کمپرسی، یک دستگاه لودر و یک دستگاه گریدر به مرز مهران اشاره کرد و گفت: دو دستگاه آتش‌نشانی و دو دستگاه خودرو حمل زباله نیز اعزام‌شده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما