آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 12 مهر 1396 ساعت 13:46   |   کد مطلب: 29443
یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: بر فرض اینکه کشورهای دیگر اروپایی هم از آمریکا پیروی نکنند و در برجام باقی بمانند، به نفع ایران نخواهد بود؛ چرا که این ماندن یا نماندن آنان تنها به لحاظ سیاسی است نه اقتصادی و قطعا" مشکلات ما همچنان به قوت خود باقی خواهد بود.

به گزارش نافع؛ حسن رحیمی‌روشن در گفت‌وگو با خبرنگار آوای سیدجمال؛ در خصوص اینکه در موضوع برجام، عده‌ای بحث برجام بدون آمریکا را مطرح می‌کنند، گفت: اگر به اول مذاکرات هسته ای یعنی زمانی که دولت یازدهم زمام امور را بدست گرفت، برگردیم، بحث دولت این بود که باید آمریکا هسته اصلی مذاکره باشد و به عبارتی باید کدخدا را دید و اگر با کدخدا ببندیم، مسئله حل است.

 

وی ادامه داد: اما امروز که آمریکا به تعهدات خود عمل نمی‌کند و پشت سرهم نقض برجام را در پیش گرفته، احتمال اینکه آقای ترامپ همکاری با ایران را تا دو هفته آینده تایید نکند،وجود دارد بنا بر این بحث بر این است که برجام را می‌شود بدون آمریکا ادامه داد.؟

 

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: بحث برجام بدون آمریکا از یک طرف نقض نگاه قبلی است اما اگر از دیدگاه واقعی میدانی هم نگاه کنیم، ممکن است کشورهای اروپایی‌ از لحاظ سیاسی و دیپلماتیک همچنان پای برجام بمانند اما باید دقت کرد که این کشورها از لحاظ اقتصادی، اقتصاد آزاد دارند و بخش خصوصی، آنها سرمایه و دانش فنی که ما نیاز داریم با آنان مراوده داشته باشیم، در اختیار دارند.

 

وی ادامه داد: بنابراین اگر اروپاییان به لحاظ سیاسی و دیپلماتیک هم پای برجام بمانند، عملا" به نفع ما نخواهد بود؛ برای اینکه شرکت‌ها و بانک‌ها اروپایی مراوده ای که با آمریکا و ایران دارند برایشان متوازن  نیست و منفعتی که با آمریکا می‌برند، بسیار بیشتر از منفعتی است که با ایران ‌می برند؛ خلاصه اینکه بدون آمریکا که عضو اصلی برجام است، برجام منتفی شده و ازبین رفته خواهد بود.

 

رحیمی‌روشن اذعان داشت: بر فرض اینکه کشورهای دیگر اروپایی هم از آمریکا پیروی نکنند و در برجام باقی بمانند، به نفع ایران نخواهد بود؛ چرا که این ماندن یا نماندن آنان تنها به لحاظ سیاسی است نه اقتصادی و قطعا" مشکلات ما در بحث تحر‌یم‌ها پا برجا خواهد بود.

 

وی تأکید کرد: اگر آمریکا در برجام نماند و به تعهداتش عمل نکند، این برجام از هم فروپاشیده است کمااینکه تا کنون نیز‌انتظار ایران از بر جام بر آورده نشده است

 

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا گفت: در حال حاضر هم آمریکا هر کاری در برجام کند، نقض برجام نیست و اگر ما کوچکترین قدمی را برخلاف برداریم، نقض آن خواهد بود و این به متن برجام بر می‌گردد که بد تنظیم شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با همه نواقص برجام نباید نقض آن از سوی ما باشد، چرا که متن برجام طوری بسته شده که اگر ما آن را نقض کنیم، یک اجماع جهانی مجدد در ناقض برجام بودن ما خواهد بود؛ بنابراین با همه نواقصی که در برجام گفته شده، اینکه دستبند یک سو است اما نباید ناقض و جلودار آن باشیم.

 

رحیمی‌روشن گفت: اگر برجام از سوی آمریکا پاره شده و نقض شود و رسما" از آن کنار روند، قضیه بسیار به سود ما خواهد بود؛ اما چون بود و نبود برجام برای ما عملا" فرقی نداشته و ما همان مراوده و تحریم‌ها و مشکلاتی که قبل از اجرای برجام داشتیم، اکثرا" وجود دارد.

 

وی یادآورشد: بحث ما در مذاکرات برجام نقض تحریم‌ها در برابر محدودیت هسته ای بود؛ اما نقض تحریم‌ها شد تعلیق تحریم‌ها، آن هم تحریم‌هایی که عنون هسته ای داشت.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت