آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 3 مهر 1396 ساعت 05:36   |   کد مطلب: 29257
تهديد ترامپ نتیجه انحراف دولت از مواضع رهبری است/ بزرگترین دستاورد برجام اعتراف رئیس‌جمهور به بدعهدي آمریکاست
يك تحلیل‌گر مسائل سیاسی با بيان اينكه تهديد ترامپ نتیجه انحراف دولت از مواضع رهبری است گفت: دولت به خاطر انحراف از نصایح رهبری در تور آمریکا افتاده است و امضایی کرده است که امروز می‌ترسد در مقابل آمریکا بایستد.

به گزارش نافع، محمود قاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی فارس در همدان، با اشاره به اینکه اظهارات مقام معظم رهبری و موضع‌گیری خوب دولت در خصوص یاوه‌گویی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل مواضع نظام را مشخص کرد، اظهار کرد: ترامپ و روسای جمهور قبلی آمریکا از ابزارهایی مثل حقوق بشر و تروریسم با تعبیر دوگانه‌ای که دارند در طول 39 سال گذشته ایران را تحریم کرده‌اند اما ملت ما می‌دانند این حربه‌ها به خاطر اعمال فشار به نظام جمهوری اسلامی بوده است.

وی افزود: نباید نادیده گرفت که این اتفاقات یکی از تاوان‌های اعتماد تیم مذاکره‌کننده ما به آمریکاست و در صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری به صراحت عنوان شد که گستاخی آمریکایی‌ها مربوط به کوتاهی ما در مذاکرات است.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی ادامه داد: امروز دولت به این نتیجه رسیده که اگر مذاکره نمی‌کرد بهتر بود، مواضع رئیس‌جمهور و بقیه دولت‌مردان در راستای مواضع رهبری است اما ای کاش این را زودتر عملی می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور در گذشته سه بار در مواضع رسمی خود اعلام کرد این مذاکرات به هر قیمتی باید انجام شود، عنوان کرد: وقتی رئیس‌جمهور بگوید به هر قیمتی باید انجام شود یعنی در دیپلماسی سیاسی ضعیف عمل کرده‌ایم.

قاسمی مطرح کرد: ظریف در کمیسیون امنیت ملی مجلس به صراحت گفت اشتباه بزرگی مرتکب شدم که به جان کری اعتماد کردم و ای کاش اعتماد نمی‌کردم؛ این قضایا تاوان خوش‌بینی مفرطی است که در دولت یازدهم به آمریکا ایجاد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه در ابتدا با یک فرآیند تبلیغاتی دشمنی آمریکا را یک درجه با نظام پایین آورند و به مخالف تبدیل شد، بیان کرد: بعد از آن به مردم به گفتند می‌خواهیم با این مخالف مذاکره کنیم که او را موافق یا بی‌طرف کنیم، این سیاست غلطی بود که در راستای سیاست‌های نظام و رهبری نبود.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی گفت: اینکه رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع رسمی سازمان ملل علیه ما اظهاراتی دارد و آقای تیلرسون به صراحت می‌گوید به دنبال کادرسازی در جمهوری اسلامی هستیم و از افرادی حمایت می‌کنیم که نظام را تغییر دهیم، محصول اشتباه استراتژیک تیم مذاکره‌کننده است.

وی با تأکید بر اینکه مشکلاتی که امروز ملت و دولت با آن مواجه هستند محصول زاویه گرفتن از نامه‌های مقام معظم رهبری به شخص رئیس‌جمهور است، بیان داشت: مقام معظم رهبری به صراحت فرمودند «به آمریکا اعتماد ندارم، قدم‌ها را متوازن بردارید و اگر آمریکا قدم دوم را برداشت شما قدم بعدی را بردارید» اما این‌گونه نشد.

قاسمی تشریح کرد: تیم مذاکره‌کننده بدون توجه به این هشدارهای مقام معظم رهبری 9 قدم را برداشتند و خواسته‌های آمریکا عملی شد؛ اما وقتی نوبت آمریکا شد دبه درآورد.

وی اضافه کرد: الآن که اهرم فشاری در دست ما نیست و فقط از آمریکا خواهش می‌کنیم، این هم محصول دیپلماسی گفت‌وگوی تمدن‌ها و لبخند و دسته‌گلی است که در دولت یازدهم ادامه پیدا کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین دستاورد برجام این است که دولت به این نتیجه رسیده که آمریکا قابل اعتماد نیست، اظهار کرد: همه مردم فهمیدند آمریکا و دولت آمریکا قابل اعتماد نیست که با هزینه‌های بسیار زیاد به دست آمد و مردم باید تاوان آن را بدهند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امروز با مواضع خوب رئیس‌جمهور و ظریف مواجه هستیم، گفت: آنها به این نتیجه رسیده‌اند که تا به این اندازه اعتماد به آمریکا اشتباه استراتژیک بود؛ امیدواریم در چهار سال پیش رو این اشتباه و هزینه گزاف با دیپلماسی قوی و انقلابی جبران شود.

قاسمی ضمن اشاره به اینکه دانشمندان از لحاظ علمی اظهارات آقای صالحی در خصوص بازگشت به غنی‌سازی اولیه را تایید نمی‌کنند، تصریح کرد: اعلام این موضوع از سوی صالحی لفاظی سیاسی است.

وی ادامه داد: در بند 37 برجام مکانیزم ماشه تعریف شده است و به محض اینکه اقدامی از طرف ما صورت گیرد که آمریکایی‌ها آن را تعبیر به نقض عهد کنند، تمام تحریم‌ها برمی‌گردد.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دولت به خاطر انحراف از نصایح رهبری در تور آمریکا افتاده و امضایی کرده است که امروز می‌ترسد در مقابل آمریکا بایستد؛ خاطرنشان کرد: تحلیل بنده این است که سیاست دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم همچنان کژدار و مریز مدارا با آمریکا خواهد بود و انتظار اینکه دولت موضع محکمی بگیرد بسیار دور از انتظار خواهد بود.

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت