دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 31 مرداد 1396 ساعت 23:42   |   کد مطلب: 28768
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان:
زنبورداران همدانی به سمت تولید ژل رویال هدایت می‌شوند
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان گفت: به دنبال این هستیم در حوزه تولید ژل رویال، برداشت گرده و تولید سم زنبور عسل وارد شده و زنبورداران را به این سمت هدایت کنیم.

به گزارش نافع، به نقل از فارس از همدان، محمد نظرپور ظهر امروز در مراسم جشن برداشت عسل در روستا تکمه‌داش همدان با بیان اینکه در قرآن کریم سوره‌ای به نام زنبور عسل وجود دارد، اظهار کرد: عسل از گیاه‌های ارزنده به دست می‌آید.

وی با اشاره به اینکه در طب قدیم دانشمندان بزرگ نسخه‌های خود را بر پایه عسل و موم قرار داده بودند، ادامه داد:  زنبور عسل پیشتر از انسان در کره زمین وجود داشته و زاد و ولد می‌کرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه زنبور عسل از 150 میلیون سال گذشته وجود داشته است، بیان کرد: تاریخچه زنبور عسل بعد از پیدا شدن دشنه مفرغی در لرستان به 800 سال گذشته برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه 24 گونه زنبوردار دنیا وجود دارد و دو گونه «مدیا» و «ایرانیکا» بومی ایران هستند، افزود: این دو گونه در ایران، عراق و ترکیه پرورش پیدا می‌کنند.

نظرپور با بیان اینکه یک زنبور عسل برای تولید 400 گرم عسل دو برابر کره زمین کار کرده و در حرکت است، تصریح کرد: زنبور کارگر 40 روز عمر دارند و زنبور‌های پاییز تا بهار سال آینده در کندو می‌مانند.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت زنبورعسل سبز بوده و آلایندگی برای محیط زیست ندارد، افزود: مهمترین نقش زنبور عسل گرده‌افشانی بوده و نقش اقتصاد زنبور عسل برای گرده‌افشانی 143 درصد بیشتر از تولیدات زنبور است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه یک سوم مواد غذایی حاصل گرده افشانی زنبور عسل است، افزود: 80 درصد گرده‌افشانی از طریق زنبور عسل انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه زنبورداری فعالیتی است که وابستگی به خارج ندارد و اشتغال‌زا است و ارزش افزوده دارد، افزود: مصداق بارز اقتصاد مقاومتی در فعالیت پرورش زنبور عسل خلاصه شده است.

نظرپور با بیان اینکه در کشور 7 میلیون و 500 هزار کلونی زنبور عسل وجود دارد و 81 هزار تن عسل تولید می‌شود، افزود: ایران چهارمین تولیدکننده دنیا است.

وی با اشاره به اینکه در استان همدان 228 هزار زنبوردار وجود دارد و رتبه 14 را در کشور داریم، بیان کرد: سال گذشته در استان همدان یک‌هزار و 960 تن عسل تولید شده و از نظر تولید عسل رتبه نهم کشور را دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه 24 تن موم و 40 تن بره موم در استان تولید شده است، تاکید کرد: زنبورداران علاوه بر تولید زنبور عسل باید بتوانند به تولید سایر فرآورده‌ها بپردازند.

وی با بیان اینکه یک هزار تن ژل رویال در استان همدان تولید شده و به مصرف زنبور‌ها رسیده است، بیان کرد: به دنبال این هستیم در حوزه تولید ژل رویال، برداشت گرده و تولید سم زنبور عسل وارد شده و زنبورداران را به این سمت هدایت کنیم.

نظر پور با بیان اینکه سرانه کلونی در استان همدان 91 و در کشور 90 است، افزود: استان همدان در پرورش ملکه زنبور عسل پیش رو است.

وی با اشاره به اینکه سه تولید کننده ملکه زنبور عسل در استان همدان وجود دارد که دو مورد در شهرستان همدان است، افزود: 6 تعاونی زنبورداران در استان وجود دارد که دو مورد در شهرستان همدان است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه هشت واحد بسته بندی عسل با ظرفیت فرآوری یک هزار تن در استان همدان وجود دارد، افزود: دو مورد از واحد‌های بسته‌بندی عسل در شهرستان همدان است.

وی با بیان اینکه ثبت مشخصات و رکوردگیری 80 زنبورستان انجام شده، تصریح کرد: اجرای عملیات کد شناسه و پلاک گذاری برای زنبورستان‌ها در حال انجام است.

نظرپور با بیان اینکه یک آزمایشگاه آنالیز عسل در استان وجود دارد و زنبورداران می‌توانند از این آزمایشگاه استفاده کنند، افزود: ستاد گرده‌افشانی استان فعال شده و برنامه سرشماری زنبورداران در مهرماه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یک‌هزار و 700 فقره دفترچه برای زنبورداران با مشارکت اتحادیه زنبورداران صادر شده است، بیان کرد: 186 زنبوردار برای دریافت 5 میلیارد تومان تسهیلات به بانک کشاورزی برای تجهیز و نوسازی زنبورستان‌های خود معرفی شدند و همه زنبورداران شهرستان و استان می‌توانند از تسهیلات استفاده کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه توزیع ملکه اصلاح نژاد شده 8 هزار فروند بوده است، بیان کرد: ملکه‌ها در کندو باید هر دو سال یکبار تعویض شوند و اگر زنبوردار ملکه خوبی داشته باشد 33 درصد مشکلاتش حل می‌شود.

 انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما