آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 21 مرداد 1396 ساعت 10:30   |   کد مطلب: 28599
مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان عنوان کرد: با اطمینان از وضعیت بودجه مسجد جامع استان، به زمان بیشتری جهت اجرایی شدن این پروژه نیاز است.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از همدان، علی مالمیر مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان به مناسبت هفته خبرنگار با حضور در دفتر خبرگزاری ایکنا و ایسنا اظهار کرد: همانگونه که آثار به جامانده از گذشتگان متعلق به همه مردم یک کشور است لذا بدون کمک و حمایت مردم نمی‌توان از میراث فرهنگی یک جهان محافظت کرد.
وی با بیان اینکه میراث فرهنگی استان در سال ۹۵، با مشارکت همگان توانست، لالجین را به عنوان شهر جهانی سفال به ثبت ملی برساند افزود: طی دو سال اخیر، لالجین به عنوان یکی از ۴ شهر کشور و ۱۹ شهر جهان، توانست در حوزه صنایع دستی به عنوان شهر جهانی معرفی و ثبت شود.
مالمیر اضافه کرد: عنوان پرمسما «شهر جهانی سفال» پورسه طولانی مدتی را طی کرده است که در این میان میراث فرهنگی استان اقدامات شایسته‌ای در حوزه آموزش، تبلیغ و ترویج وایجاد زیر ساخت‌ها و تشکیلات لازم در این شهر به انجام رسانده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان ادامه داد: سال گذشته استان توانست عنوان، شهر جهانی سفال و شهر ملی منبت را برای تویسرکان دریافت کند و به زودی شهر ملی جغرافیایی تویسرکان نیز به این دو عنوان اضافه خواهد شد، کسب این سه عنوان برای سازمان میراث فرهنگی استان افتخار آمیز است چرا که هیچ استانی نتوانسته طی یک سال به چنین مقاماتی دست یابد.
وی با بیان اینکه جهانی شدن لالجین تأثیر بسزایی در صادرات سفال و بهبود کیفیت صنایع این شهر داشته است عنوان کرد: سال جاری ۲۰۰ میلیون تومان اعتبارات جهت ساخت دبیرخانه شهر سفال و ۵۰۰ میلیون تومان به ساخت موزه سفال این شهر اختثصاص یافته است.
وی اظهار کرد: برخی کارشناسان معتقدند بنای مسجد جامع استان همدان به قرن دوم و چهارم هجری باز می‌گردد که دلیل این ادعا نیز وجود بافت، پی و لایه‌های ویژه این سازه در عمق‌های بیشتر است که به زمان‌های بسیار دور باز می‌گردد.
مالمیر افزود: جهت مرمت یک بنا دو موضوع اعتبارات  و زمان بر بودن بازسازی و مرمت یک بنا و سازه قابل بررسی و توجه است، پروژه بزرگی همچون مسجد جامع به اعتبارات هنگفتی نیازمند است که به دلیل اجرای پروژه های دیگر نمی‌توان تمام بودجه را به این سازه اختصاص داد این نکته را نیز نباید فراموش کرد که مرمت این بنای قدیمی نیاز به زمان بیشتری دارد.
مدیر کل میراث فرهنگی اضافه کرد: میزان برآورد لازم جهت مرمت مسجد جامع استان بیش از ۲ میلیارد تومان است که سال گذشته ۳۰۰ میلیون تومان به این بنا تخصیص یافت و سال ۹۶ نیز با پیگیری های انجام گرفته ۶۴۰ میلون تومان اعتبارات به این بخش اختصاص یافته است با اطمینان از وضعیت بودجه این بنا، تنها به زمان بیشتری جهت اجرایی شدن این پروژه نیاز است.

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت