آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 20:16   |   کد مطلب: 28353
رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان، با بیان اینکه همدان همچون برخی استانها کشاورزی نتیجه بخش و صنعت اشتغالزا ندارد گفت: دولت اگر بخواهد وضعیت رهن و اجاره را بهتر کند با سیاست هایی که دارد میتواند مجتمع های استیجاری بزند و از این مجتمع ها با قیمتی که رضایت بخش باشد اجاره بدهد.

به گزارش نافع، ابراهیم جمالی در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با وضعیت اجاره بهای مسکن در همدان اظهار داشت: امسال نسبت به سال گذشته افزایش قیمت را داشته ایم که در بعضی نقاط بیشتر بوده و در برخی نقاط دیگربه میزان  15 الی 20 درصد میتوان اشاره کرد.

 

 

وی گفت: آن چیزی که آقای عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری فرمودند افزایش اجاره بها به میزان  7 تا 10 درصد بوده است درهمدان واقعی نیست و میزان آن بیشتر است.

 

 

مشاور املاک قیمت اجاره بها را تعیین نمیکند

 

 

جمالی با اشاره به این که مشاور املاک قیمت اجاره بها را تعیین نمیکند، تصریح کرد: این که گفته شود مشاورین املاک قیمت گذاری میکنند اشتباه است صاحب خانه به بنگاه دار ملک را میسپارد که برایش یک مستأجر پیدا کند و این صاحب ملک است که میزان اجاره بها را تعیین می کند.

 

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان با بیان اینکه بنگاه دار سعی در کم کردن اجاره بها دارد، ادامه داد: گاهی پیش می آید که صاحب خانه ای برای پیدا کردن مستأجر واحد 70 متری را 20میلیون تومان رهن به سیصد هزار تومان اجاره میسپارد این مشاور املاک به خاطر رکود بازار برای این که این مورد هم از دستش در نیاید حساب دو دو تا چهارتایی میکند و میگوید این مبلغ بالاست و کسی با این قیمت خانه نمیگیرد بنابراین تلاش میکنند قیمت را کم کند آن وقت چطور میشود که مشاور املاکی بخواهد بگوید خانه شما بیشتر از این می ارزد.

 

 

 وی خاطر نشان کرد: گاهی پیش می آید فردی چون یک واحد دارد هر جای زندگی که کم می آورد واحد را گران می کند آن کمبود را از مستأجر در می آورد.

 

 

مشاوران املاک قانونی برای تعیین سقف اجاره بها ندارند

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان در رابطه با این موضوع که قانونی برای تعیین سقف اجاره بها وجود دارد یا خیراینگونه بیان داشت: مشاور املاک قانونی ندارند که با این موضوع برخورد بکند، یک واحد صنفی قانون و ابزاری برای این ندارد که از آن استفاده بکند و به مالک بگوید واحد شما این میزان نمی ارزد.

 

 

وی با تاکید بر اینکه مشاورین املاک این موضوع را به زبان می توانند جاری بکنند، گفت: اما اینکه قانونی داشته باشند ندارند مسئولین باید فکری به حال این موضوع بکنند مناطق را قیمت گذاری بکنند یا به قیمت خانه استناد بشود همانطور که البته ما الان این کار را میکنیم مثلا یک خانه چند تومان می ارزد یک پنجم آن را رهن و اجاره بگذاریم.

                                         

 

جمالی تصریح داشت: شما اینطور تصور کنید خانه 200 میلیون تومانی یک پنجم آن رهن کامل می شود اما بالا و پایین آن دیگر با مالک است.

 

 

نبود صنعت و کشاورزی عاملی در افزایش اجاره بهای مساکن همدان

 

 

وی با بیان اینکه گرانی اجاره بها درهمدان مردم هستند اذعان داشت: ما مردم خو[s1] دمان گرانی را در زمینه اجاره بها ایجاد میکنیم شهر ما همچون سایر استانها نیست که سالی دو بار محصول کشاورزی برداشت کند شهر ما همدان است همانطور که مستحضرید اگر محصول آن را سرما نزند جای تعجب دارد که محصولی را پایان سال برداشت بکند و نتیجه بخش باشد.

 

 

دولت با راه اندازی مجتمع هایی استیجاری کمک حال مستأجرین شود

 

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان با اشاره به اینکه این منطقه صنعت و کارخانه ندارد، افزود: ساختمان همه ی صنعت این شهر شده است، دولت اگر بخواهد وضعیت رهن و اجاره را بهتر کند با سیاست هایی که دارد میتواند مجتمع های استیجاری بزند و از این مجتمع ها با قیمتی که رضایت بخش باشد اجاره بدهد.

 

 

وی افزود: مخصوصا کسانی که نیازمندند دنبال مجتمع های استیجاری می روند دولت در اقصی نقاط شهر مجتمع هایی استیجاری راه اندازی بکند مستأجران را شناسایی بکنند در هر اداره یا کسبه ای بالاخره قشر ضعیف را میتواند پیدا کند و به آنها بدهند حالا به هر روشی که خودشان بهتر میدانند، میتوانند ثبت نامی بکنند.

 

 

مسکن مهر در زمان خود از بالا رفتن اجاره بها جلوگیری کرد

 

 

جمالی گفت: مسکن مهر در وقت و زمان خودش خوب بود و از بالا رفتن اجاره بها جلوگیری کرد و قیمت را ثابت کرد و قیمت به حالت راکد ماند.

 

 

وی ادامه داد: الان خانه های استیجاری به همین صورت مسکن مهر راه اندازی بکنند به یک عده ای که نیازمند این مسکن ها هستند با قیمت های رضایت بخشی که عادلانه باشد و افراد بتوانند از عهده آن بر بیایند کارشناس هایی را نیز برای این امر تعیین کند و چطور اجاره دادن آن را خودشان کارشناسی نمایند این از افزایش اجاره بها جلوگیری خواهد کرد.

 

 

وی گفت: وقتی افراد ببینند که خانه هایی را بسیار کمتر از سایر مالکین شخصی برای اجاره گذاشته اند به مراتب حساب میکنند میبینند این مجتمع ها برایشان به صرفه تر است حالا آنها که اعیان هستند، پول بیشتر دارند و دوست دارند خانه های شخصی بنشینند که سراغ همان مالک های شخصی می روند.

 

 

جمالی با بیان اینکه مستأجری دو حالت دارد اظهار داشت: قدیم میگفتند مستأجری شاه نشینی است آنها که وضعشان خوب است می روند خانه های 100 میلیون و دویست میلیون تومان رهن می کنند یک افراد مستضعفی نیز هستند که با مبلغ کمی که دارند به دنبال خانه ای با 300 هزار تومان میگردند و حتی در حاشیه شهر هم خانه پیدا نمیکنند.

 

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان گفت: افرادی هستند که قادر به دادن اجاره نیستند، هستند افرادی که زن سرپرست خانواده است و درآمدی ندارد این از کجا باید بیاورد ما هم موافق افزایش در آمد نیستیم.

 

 

وی تصریح کرد: ما هم موافق افزایش قیمت نیستیم متاسفانه مایحتاج هم هروز در حال افزایش است و مردم اینها را نمیبینند و فقط قیمت مسکن را میبینند قیمت مسکن هم هیچ ربطی به بنگاه ها ندارد دولت اگر دلش برای مردم میسوزد یکسری مجتمع ها همچون مسکن مهر در اختیار مردم قرار دهد و مستاجران را خودش شناسایی  کند اگر دولت کمک حال است از این طریق کمکی بکند.

 

 

وی در پایان تاکید کرد: با وجود این که افزایشی قیمت مساکن را نداشته ایم اما در اجاره بهای مساکن همدان حداقل بین 15تا 20 درصد افزایش قیمت را داشته ایم ومیزان آن بیشتر از چیزی است که آقای عقبایی اعلام کرده اند و علت آن صاحب خانه ها هستند.

 

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها