آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 25 تير 1396 ساعت 23:22   |   کد مطلب: 28152
یک کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه اصل بحث برجام برداشتن تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه ایران بود، گفت: امروز باید تأسف خورد که بعد از دوسال برجام عملا دستاورد ملموسی نداشت و حتی امضاکنندگان آن به این مهم اذعان دارند.

به گزارش نافع حسن رحیمی‌روشن در گفت‌وگو با خبرنگار آوای سیدجمال؛ در خصوص دستاوردهای برجام در طی دو سال گذشته اظهار کرد: باید به برجام و دستاوردهای آن نگاهی دوگانه داشت و به آن استناد کرد؛ یکی اینکه آنچه باید می‌شد و دیگری آنچه شد؛ یعنی از برجام چه انتظار داشتیم و چه به دست آمد؟.

وی اصل بحث برجام را برداشتن تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه ایران دانست و گفت: مذاکره با غرب و تعامل با جهان چیزی نبود که در چند سال اخیر اتفاق بیفتد بلکه حداقل مذاکراتی که منجر به برجام شد، مربوط  به 12 سال گذشته بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه آنچه در برجام باید به دست می‌آمد و حداقل کف این مسئله لغو همه تحریم‌ها بود، گفت: قراردادی موقتی 6 ماهه‌ای که در ژنو به دست آمد، که بعداً منجر به توافق برجام در ژنو سوئیس شد؛ آنجا بحث بر این بود که با پذیرش محدودیت صنایع هسته‌ای ایران، تحریم‌های علیه کشور ما حذف شود و صحبتی از تحریم هسته‌ای و غیرهسته‌ای نبود اما بعدان آمریکایی‌ها با تقسیم تحریم‌ها به هسته‌ای و غیرهسته‌ای ما را دام انداختند.​

وی ادامه داد: با تقسیم تحریم‌ها به هسته‌ای و غیرهسته‌ای و پذیرش ایران، تمام اهرم قدرتی که آمریکایی‌ها از آن بیم داشتند و ممکن بود با داشتن آن به ما امتیاز بدهد را دادیم اما این دادوستد نه همزمان بود و نه به ازای؛ حال برخی تصور می‌کنند که مخالفانی نسبت به برجام وجود دارند و یا طرفدار جنگ هستند؛ این در حالی است که کسی نه تمایل به جنگ دارد و نه مخالف تعامل با جهان است؛ البته اگر جنگی تحمیل شود، ایران دفاع جانانه خواهد داشت.

رحیمی‌روشن گفت: بحث در این نبود که با دنیا تعامل داشته یا نداشته باشیم بلکه بحث در برجام این بود که قراردادها باید به‌گونه‌ای بسته می‌شد که اولاً ما به ازای باشد و دوما" همزمان با لغو تحریم‌ها صورت بگیرد که هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاد.

وی گفت: ما در طی یک الی دو هفته به تمام تعهدات خود عمل کردیم؛ ۱۹هزار سانترفیوژ را اوراق کرده، رآکتور ۴۰ مگاواتی اراک را با دست خود بتن ریختیم، ۱۲ تن اورانیوم غنی‌شده را به روسیه فرستادیم و عملاً  دست ما خالی شد اما بسیار بدیهی و روشن بود که آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و اما این اتهام  بر برجام وارد است که ما چرا تعهدات یک‌طرفه و یک‌جانبه‌ای را پذیرفتیم؟

عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا اذعان داشت: از دید آمریکایی‌ها اکر بنگریم  به این سوال مهم می‌رسیم که چرا باید برای چیزی  که به‌راحتی به دست آورده‌اند بها بپردازند.؟

وی با بیان اینکه امروز باید تأسف خورد که برجام دستاورد ملموسی نداشته و این حرف نه بنده بلکه امضاکنندگان آن است افزود: وزیر امور خارجه در چند روز قبل در ایالات‌متحده اعلام کرد که آمریکا مانع از دستیابی ایران به منافعی است که در برجام پیش‌بینی ‌شده و حتی رئیس بانک مرکزی ایران در دولت یازدهم هم گفت که سهم ما در برجام تقریباً هیچ بوده است؛ بنابراین متأسفیم که در دوسالگی برجام عملاً چیزی به دست نیاوردیم.

رحیمی‌روشن خاطرنشان کرد: شاید تنها نقطه ملموسی در برجام که دولت هم روی آن دست می‌گذارد، صادرات نفت است و مدعی‌اند صادرات آن از یک به دو میلیون افزایش پیداکرده اما به نظر بنده  نه‌تنها نفع نیست بلکه ضرر هم هست چراکه با صادرات نفت ایران قیمت‌ها در بازار جهانی تثبیت و به نفع مصرف‌کنندگان است؛ به ضرر ماست چون نفتی که صادر می‌کنیم پول آن همانند قبل از برجام برنمی‌گردد.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما