دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 25 تير 1396 ساعت 11:48   |   کد مطلب: 28145
يك كارشناس مسائل سياسي عملکرد دولت را تاکنون در تغییرات کابینه تک جناحی خواند و افزود: رئیس جمهور در ظاهر میخواهد بگوید که با رهبری و جریانهای ارزشی هم مشورت کرده ایم، مسلما این مشورت جنبه تبلیغات برای آینده را دارد و آن چیزی که عمل خواهد شد تک جناحی خواهد بود.

به گزارش نافع، جمشید سیاح در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با تغییرات کابینه روحانی در دولت دوازدهم اظهار داشت: رویکرد کلی در این تغییرات همان رویکرد اصلاح طلبانه است و مسلما این کابینه نسبت به کابینه دولت یازدهم با سنین پایین تر هستند.

 

وی با اشاره به اینکه بعید است اصلاحاتی در این کابینه نسبت به کابینه قبل صورت پذیرد، ادامه داد: گرایش همان گرایش های قبل خواهد بود، یعنی هما جریان، فکر و سمت و سو ادامه خواهد داشت منتهی با یک ظاهر جوان تر و آن چیزی که مطالبه شد.

 

سیاح افزود: چند کابینه هم جلوتر اعلام کردند که همراه نخواهند بود اگر چه امروزه برعکس گفته هایشان فعالتر هستند، مثل وزارت بهداشت و وزارت صنعت و معدن اینها وزارتخانه هایی بودند که وزیرهایشان اعلام کرده بودند با دولت دوازدهم همراه نخواهند بود اما با توجه به فعالیت هایی که در حال انجام هستند بعید نخواهد بود که دوباره بیایند منتهی وزیر بهداشت بیشتر این احتمال وجود دارد و مطرح است.

 

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: مسلما در بین تغییراتی که صورت میگیرد افرادی هستند که از نظر آنها کمتر سمت و سوی اصلاح طلبانه داشتند و تغییر میکنند و از کارگزارانی هم در کابینه خواهند آمد که از همان جریان اصلاح طللبی است.

 

 

کابینه جدید جوانتر اما با همان نگرش قبل خواهند بود

 

 

سیاح با اشاره به شعاری که دولت در دوره یازدهم و دوازدهم داد، اظهار کرد: شعاری که دادند به اصطلاح همان فرا جناحی عمل کردن را نه در دولت یازدهم رعایت کردند و نه در دولت دوازدهم رعایت میکنند.

 

وی با اشاره به گمانه زنی هایی که در تغییرات کابینه صورت گرفته تصریح کرد: گمانه زنی ها در این زمینه متفاوت است، یکسری ارتباط هایی وجود دارد خود شخص رئیس جمهور با احزاب و ... برقرار کرده است و از سوی دیگر هم ارتباطی که با مقام معظم رهبری برقرار کرده اند که باید دید کدام تفکر در آینده غالب خواهد بود.

 

 دولت در این دوره نیز جناحی عمل می کند

 

این کارشناس سیاسی در ادامه تأکید کرد: از روی شناختی که نسبت به شخص رئیس جمهور وجود دارد همان سمت و سوی اصلاح طلبانه است ولی رئیس جمهور در ظاهر میخواهد بگوید که با رهبری و جریانهای ارزشی هم مشورت کرده ایم و مسلما این مشورت جنبه تبلیغاتی برای آینده را دارد و آن چیزی که عمل خواهد شد تک جناحی خواهد بود.

 

جمشید سیاح در رابطه با تأثیر اطرافیان روحانی بر تغییرات کابینه، خاطرنشان کرد: اگر مثل دولت یازدهم باشد مسلما رئیس دفتر وهمچنین سخنگوی دولت ارتباط بیشتری با شخص رئیس جمهور دارند و بیشترین تاثیرگذاری نیز از اینهاست تا وزراء چون وزراء همیشه یک مقدار با خود رئیس جمهور و دفترشان اختلاف نظر بوده است.

 

وی ادامه داد: وزراء در گذشته با آقای نوبخت و اطرافیان رئیس جمهور ارتباط خوبی نداشتند و مسلما حق هم با وزراء بوده است، مثل وزیر دفاع و وزیر صنعت که از وزرایی بودند که چالش داشتند با جریانی که دور رئیس جمهور را گرفته اند.

 

 

اطراف رئیس جمهور را حلقه نیاوران گرفته است

 

 

این کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه تأثیر دفتر و همچنین سخنگوی دولت بر تغییرات کابینه بیشتر است، افزود: اطراف رئیس جمهور را حلقه نیاوران گرفته است حلقه ای که در مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت اسبق بود همان جریان مسلما غالب است مگر اینکه تغییری در اینها رخ دهد که بعید است.

 

 

نگاه اقتصادی و فرهنگی این دولت همسو با جریان ارزشی نخواهد بود

 

وی تشریح کرد: هم نگاه اقتصادی و هم نگاه فرهنگی دولت چه در دولت یازدهم و چه در دولت آینده همسو با جریان ارزشی و مذهبی نیست و مسلما این جریان لیبرال مسلک است.

 

سیاح با بیان اینکه این جریان از مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت این نشأت گرفته است، افزود: افرادی که با شخص رئیس جمهور در مجمع تشخیص مصلحت اسبق همراه بودند در حال حاضر هم با وی همراهند و همان ها غالب هستند امثال دکتر ربیعی و نوبخت که این افراد بیشتر در کابینه و هیأت دولت نقش ایفا می کنند و حرف، حرف آنها است.

 

وی در پایان گفت: مسلما یکی از افرادی که تغییر نخواد کرد دکتر ربیعی خواهد بود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما