دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : یکشنبه 25 تیر 1396 ساعت 10:47   |   کد مطلب: 28143
نماینده مجلس خبرگان رهبری در رابطه با تأثیر تضعیف شورای نگهبان بر کشور اشاره کرد: تضعیف شورای نگهبان تأثیر خیلی بدی بر کشور میگذارد، اگر شورای نگهبان نبود قانون هایی که در مجلس تصویب میشد گاهی موافق اسلام بود و گاهی مخالف اسلام حال تشخیص این بر عهده شورای نگهبان است.

به گزارش نافع، آیت الله مصطفی موسوی اصفهانی در گفت و گو با خبرنگار ما با توجه به سالروز تأسیس شورای نگهبان اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که در قانون اساسی پیش بینی شده است، مسئله تاسیس شورای نگهبان است که این عزیزان حدود 5-6 نفر فقها هستند و 5-6 نفر قانون دان ها هستند.

وی با اشاره به برخی وظایف این شورا ادامه داد: وظیفه اول آنها این است که قانونی که باید در مجلس شورای اسلامی می خواهد تصویب شود بعد از رأی نمایندگان باید به شورای نگهبان بیاید و اگر شورای نگهبان آن قانون را مطابق شرع و قانون اساسی تشخیص داد امضا میکند.

آیت الله موسوی اصفهانی افزود: اگر قانونی را که در مجلس شورای اسلامی به تصویب اکثریت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می رسد در شورای نگهبان آمد و آنها تشخیص دادند که مخالف با قانون اساسی است و یا تشخیص دادند که مخالف موازین شرع اسلام است این را تصویب نمیکنند و قانونیت پیدا نمیکند.
 

این نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان اسلامی عنوان کرد: شورای نگهبان به حقیقت کنترل کننده قوانین مصوبه مجلس شورای اسلامی است و کنترل می کند مخالف شرع مقدس اسلام و قوانین اساسی نباشد.

 

وی یکی دیگر از وظایف شورای نگهبان را اینگونه برشمرد: افرادی که کاندیدا میشوند برای ریاست جمهوری و افرادی که برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی کاندیدا میشوند شورای نگهبان باید صلاحیت اینها را تأیید بکند اگر داوطلبین برای ریاست جمهوری وقتی که به شورای نگهبان اعلام شدند تأیید شدند میتوانند در انتخابات شرکت کنند اگر تأیید نشدند نمی توانند.

 

آیت الله موسوی اصفهانی  با بیان اینکه در مورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به همین صورت است، تصریح کرد: نمایندگان نیز قبل از شروع تبلیغاتش باید حتما شورای نگهبان آنها را تأیید بکند مسئله صلاحیت آنها را برای مجلس شورای اسلامی، تأیید شورای نگهبان مسئله مجلس شورای اسلامی را تضمین میکند.

 

نماینده مجلس خبرگان رهبری در رابطه با تأثیر تضعیف شورای نگهبان بر کشور اشاره کرد: تضعیف شورای نگهبان تأثیر خیلی بدی بر کشور میگذارد، اگر شورای نگهبان نبود قانون هایی که در مجلس تصویب میشد گاهی موافق اسلام بود و گاهی مخالف اسلام حال تشخیص این بر عهده شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: نمایندگان شورای نگهبان که فقهای آن از طرف رهبر تعیین میشود در زمان امام از طرف ایشان و در حال حاضر از طرف امام خامنه ای دامت برکاته تعیین میشوند.
 

وی تاکید کرد: اعضای شورای نگهبان از فقهای بزرگ شیعه هستند که تشخیص می دهند خلاف شرع در قانون هست یا خیر و آن حقوقدانان نیز درجه اول هستند که تشخیص می دهند قوانین  خلاف قانون اساسی هست یا خیر و این ها خیلی مهم است.
 

رئیس حوزه های علمیه همدان در پایان افزود: اگر شورای نگهبان نباشد یکی میگوید خلاف شرع هست دیگری میگوید نیست یکی میگوید خلاف قانون اساسی است و دیگری میگوید نیست و باید متخصصینی باشند که این متخصصین شورای نگهبان هستند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما