دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 18 تير 1396 ساعت 14:19   |   کد مطلب: 28046
نویسنده جوان همدانی با انتقاد از نبود کتابهایی با مضامین دینی موفق بیان داشت: کتابهای کودک دینی به وفور در بازار یافت می شود ولی از نظر ادبی بسیار ضعیف است و شعرای آنها کاملا از دنیای کودک و نوجوان به دور بوده اند، این دلزدگی را برای خانواده ها می آورد.

به گزارش نافع، مونا اسکندری در گفت و گو با خبرنگار ما به بهانه روز ادبیات کودک و نوجوان در رابطه با این قشر از جامعه اظهار داشت: کودک تاثیرپذیر ترین قشر یک جامعه است که خیلی نکات، مسائل و چارچوب ها را میشود همان ابتدا در وی نهادینه کرد.

وی تأکید کرد: غربی ها به این موضوع جدی تر از ما پرداخته اند در صورتی که دین مبین اسلام با انواع و اقسام نکات اخلاقی و احکامی که دارد این را نشان داده است و تاکید دارد که سن کودکی سنی نیست که به راحتی بتوان از آن عبور کرد.

 

 

اسکندری ادامه داد: برای همین ما هم باید این موضوع را جدی بگیریم و ذات پاک کودک را به سمت هنجارهای جامعه و به باید و نباید ها سوق بدهیم.

 

وی با بیان اینکه از همان ابتدا با آموزش هایی که میشود به کودک داد، میشود آنها را بیمه کرد، تصریح کرد: ما باید مراقب تربیت کودک و نوجوانان باشیم و آنها را در برابر مسائلی که ممکن است یک جامعه را تهدید بکند، حفظ بکنیم و به خاستگاه نهایی که مد نظر یک خانواده و جامعه ایده آل است برسانیم.

 

این نویسنده خوب همدانی بیان کرد: بهترین روش آموزش برای کودک هم هنر است؛ هنر در بازی، هنر در نمایش، هنر در ادبیات و بخش های متفاوت، هر فردی که فکر میکند این توانایی را دارد که میتواند در مورد این مسائل با کودکان صحبت بکند هنرمند حساب میشود و باید ساعت ها در این عرصه زمان بگذارد.

 

 

اسکندری افزود: ما در ادبیات که نگاه بکنیم از پرمشغله ترین بخش سنی که بشود با آن کار کرد و اثر خلق کرد کودک است، اختلاف سنی هنرمند با کودک و آن فاصله ای که از دنیای کودک گرفته است نکته ای است که باید مد نظر هنرمندان و نویسندگان قرار بگیرد و این فاصله ها را پر بکنند.
 

 

وی تصریح کرد: نویسندگان و هنرمندان باید مشکلات و مسائل کودکان را خوب بشناسند، کتب روانشناسی بخوانند و نیاز هست از کانون نگاه کودک به دنیا نگاه کرده و حوصله و ظرفیت کودک را در نظر بگیرد محدوده کلمات کودک را در نظر بگیرد و در خلاصه ترین زمان مقصودش را به کودک برساند.

 

وی افزود: کتابهای کودک نیاز به تصویر گر هم هست که همیشه باید با نویسنده مچ باشند تصویر گری هم خود به نوعی روانشناسی میخواهد کار کردن برای کودکان در همه حوزه ها مشکل است.

 

 

تربیت صحیح کودک بیمه کردن جامعه است

 

اسکندری اشاره داشت: اگر کودک درست تربیت شود جامعه بیمه میشود و کار برای کودک در همه حوزه ها بسیار مشکل است.

 

وی با بیان اینکه 4 سال در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به فعالیت بوده است اظهار داشت: این موقعیت به من کمک کرد که مخاطبم را خوب بشناسم یعنی تقریبا تخصصم کودک و نوجوان شده بود و نزدیک به ده سال است که برای این قشر در مجله انتظار نوجوان قلم میزنم.

 

اسکندری قالب های کاری خود را در این مجله اینگونه عنوان کرد: اخبار، داستان، نقد رمان، معرفی کتاب، داستانک و متن ادبی کارهایی است که انجام داده ام و لازمه اش این بود که نوجوان امروزی را بشناسم تا بتواند کارهای من را بخواند و بپذیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: کیهان بچه ها، سلام بچه ها و نشریه باران هم دیگر رسانه های مکتوبی بوده است که در آنها کار کرده ام علاوه بر اینها در جشنواره های کودک و نوجوان نیز خودم را محک زده ام در مسابقات قصه گویی مربیان کانون پرورش فکری کودک و نوجوان نیز رتبه آورده ام.

 

این نویسنده همدانی افزود: در جشنواره جوان سوره بخش داستان نویسی نوجوان رتبه اول دیپلم افتخار و تندیس زرین را گرفته ام و حدود 40 کتاب کودک با مضامین آموزشی  که به زبان چینی بوده است و ترجمه شده بود بازنویسی کرده ام.

 

 

ضرورت خلق آثاری فاخر در حوزه دین برای کودکان

 

 

مونا اسکندری با اشاره به اینکه بخش کودک و نوجوان با وجود اینکه مشکل تر از بزرگسال است اما مسئولین و مردم نسب به آن بی تفاوت هستند تصریح کرد: دست و هورایی که برای کار بزرگسال زده میشود و تشویقی که برای این حوزه صورت میگیرد بیشتر از کار برای کودک و نوجوان است.

 

وی با تأکید بر اینکه اگر نویسنده و هنرمند چشمش به تشویق مردم و مسئولین باشد سرد می شود افزود: این مسئولیت بر عهده رسانه است که خط و خطوط را پررنگ کند و مشکلات و مسائل در آفرینش یک کار هنری که مخصوص کودک است نشان داده شود.

 

وی گفت: حوزه هنری همدان تاکنون موفق بوده ، خاستگاه ادبیات کودک در همدان می باشد و همدان به این موضوع پی برده است.

 

این نویسنده همدانی با انتقاد از نبود کتابهایی با مضامین دینی که موفق باشند اظهار داشت: کتابهای کودک دینی به وفور در بازار یافت می شود ولی از نظر ادبی بسیار ضعیف است و شعرای آنها کاملا از دنیای کودک و نوجوان به دور بوده اند، گویی برای بزرگسال نوشته اند که این دلزدگی را برای خانواده ها می آورد.

 

اسکندری در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم فراخوانی زده شود و بانی خوبی پیدا شود با هزینه کافی و حق تألیف خوب نویسندگان و شاعران را دعوت به کار بکند در مورد دینمان کارهای فاخری تولید شود.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت