آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 26 خرداد 1396 ساعت 10:25   |   کد مطلب: 27661
گلخانه‌ای
رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد با بیان اینکه 30 واحد گلخانه ای در شهرگ گلخانه ای موسی آباد این شهرستان وجود دارد، گفت: از این تعداد 16 واحد فعال و 14 واحد نیز آماده واگذاری به متقاضیان واجدالشرایط است.

به گزارش نافع

به نقل از خبرنگار آوای سیدجمال؛ سقراط بیرنگ در نشست حبری با اصحاب رسانه شهرستان اسآباد، با ارائه گزارشی از عملکرد جهاد کشاورزی شهرستان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی، اظهار کرد: از 19 هزار و 600 هکتار مساحت اراضی شهرستان میزان 64 هزار هکتار از این اراضی کشاورزی، 53 هزار هکتار منابع طبیعی و ملی است.

 

وی گفت: از 64 هزار هکتار اراضی کشاروزی شهرستان 28 هزار هکتار آبی و 22 هزار و 500هکتار دیم و 4 هزار هکتار باغی است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد با بیان اینکه شهرستان اسدآباد 9.8 درصد تولیدات دامی، باغی و زارعی استان را داراست، افزود: ما در تولید چغندرقند رتبه دوم، گوجه فرنگی رتبه اول  و در تولید گندم رتبه دوم را دارا هستیم.

وی با اشاره به اینکه 20هزار از اراضی کشاورزی مستعد برای تجهیز آبیاری نوین هستند، گفت: از این میزان 14 هزار و 400 هکتار مجهز به این سیستم آبیاری نوین شده که معادل 75 درصد اراضی است.

وی با اشاره به شعار امسال با عنوان تولید و اشتغال، گفت: جهاد کشاورزی احداث و توسعه کشت به صورت گلخانه ای را در دستور کار دارد که با هدف ایجاد اشتغال نیز اثرگذار بود.

بیرنگ با بیان اینکه 30 واحد گلخانه ای در شهرگ گلخانه ای موسی آباد این شهرستان وجود دارد، گفت: از این تعداد 16 واحد فعال و 14 واحد نیز در حال واگذاری است.

 

وی یادآور شد: در سطح شهرستان نیز 10 واحد گلخانه ای دیگر به صورت متفرقه و خصوصی وجود دارد که تنها دو واحد فعال است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد با بیان اینکه 21 هکتار سطح واحد گلخانه ای وجود دارد، گفت: در برخی از واحدها به دلیل نداشتن اهلیت و تخصص، اصول فنی و مهندسی موجب شد تا آنها تعطیل و یا نیمه تعطیل شوند.

وی تأکید کرد: 17 متقاضی احداث گلخانه جدید نیز در شهرستان داریم که در حد تشکیل پرونده اقدام کرده اند.

بیرنگ با بیان اینکه برای ایجاد گلخانه ها تسهیلاتی در سال گذشته با 15 درصد سود به متقاضیان واجد الشرایط پرداخت میشد،گفت:" البته برای وثیقه تنها 40 درصد محل اجرای گلخانه برای این امر در نظر گفته می‌شود.

وی در ادامه سخنانان به کشت‌های رازیانه، کنجد سیاه، زعفرن،موسیر، گلرنگ و گشنیز به عنوان گیاهان دارویی اشاره کرد وگفت: برخی از این کشت‌ها دارای مزیت‌های چون کم آب بر هستند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد در بخش دیگری از سخنانش به کشت چغندرقند و ایجاد تعاونی اشاهر کرد و گفت: این محصول رتبه دوم استان را داراست که به دلیل کشت‌های زیاد چغندرقند این منطقه وجود یک کارخانه قند از ضرورت‌هاست.

وی با بیان اینکه 110 هزار تن چغندرقند در سال گذشته از سطح مزارع اسدآباد برداشت شد، گفت: امسال برای اولین بار کشت نشاء را در سطح اراضی کشاورزی خواهیم داشت.

بیرنگ همچنین دیدار با امام جمعه، فرماندار، گلباران مزار شهدای جهادگر، نشست خبری با اصحاب رسانه و سرکشی از خانواده شهدا را از برنامه های این هفته جهاد کشاورزی در اسدآباد برشمرد.

وی یادآور شد: امسال با توجه به مقارن شدن هفته جهاد کشاورزی با ماه مبارک رمضان، برنامه های افتتاحیه و تجلیل نمونه‌های جهاد کشاورزی نداشتیم.

اننهای پیام/ن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت