دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 24 خرداد 1396 ساعت 12:00   |   کد مطلب: 27645
رییس سازمان حفاظت محیط زیست شهرستان همدان با اشاره به اینکه امکانات و تجهیزات مهار آتش در همدان ابتدایی است، گفت:مناطق حفاظت شده در همدان نیازمند هشداردهنده های حریق هستند.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، بهاره نوری صفا بعد ازظهر امروز در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان همدان با اشاره به اهمیت منطقه حفاظتی شراء اظهار داشت: این منطقه به وسعت 10 هزار و 700 کیلومتر است که از نظر بکر بودن این منطقه حفاظت از آن بسیار مهم است.

وی با تأکید بر سابقه آتش سوزی در چندین سال متوالی، افزود: در سال 92، 28 مورد آتش‌سوزی اتفاق افتاد که 322 هکتار از اراضی شهرستان همدان در معرض آتش سوزی قرار گرفت.

نوری صفا با اشاره به اینکه  در سال 94، 24 مورد آتش سوزی 226 هکتار از مراتع همدان را در معرض حریق قرار داد، بیان کرد:‌ سال گذشته 21 مورد آتش سوزی اتفاق افتاد که 206 هکتار از مراتع در آتش سوخته است.

وی با بیان اینکه مراتع بیشتر در فصول گرم و تابستان آتش می‌گیرند، گفت: برای مهار آتش در منطقه حفاظت شده با کمبود نیروی انسانی مواجهه هستیم که 6 نفر در سه شیفت کار می‌کنند.

رئیس محیط زیست شهرستان همدان با تأکید بر اینکه سه نفر در سه نقطه حساس منطقه مستقر هستند که نسبت به سرکوب آتش اقدام می‌کنند، تصریح کرد: برگزاری کارگاه آموزشی اطفاء حریق برای دهیاران، مکاتبه با سازمان‌های مرتبط از قیبل فرمانداری، بخش‌داری و نصب هشدار دهنده از جمله اقدامات انجام شده در شهرستان برای کنترل آتش‌سوزی مراتع است.

نوری صفا اظهار داشت:استفاده از ظرفیت مبلغان مذهبی در آموزش افراد به منظور پیشگیری از اطفاء حریق در مراتع و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد برای آموزش چهره به چره از جمله اقدامات موثر در این راستا است.

وی با اشاره به کمبود بودجه برای برگزاری مانور و نیز افزایش خودرو به منظور گشت و کنترل، عنوان کرد:سال گذشته به علت آتش سوزی در منطقه حفاظت شده وسائل نیز سوخته بود که امیدواریم فرمانداری در تامین این وسایل و نیز کپسول آتشنشانی ما را یاری کند.

رئیس محیط زیست شهرستان همدان با اشاره به اینکه پس از وقوع آتش‌سوزی در مراتع حفاظت شده اصلاح مراتع با بوته کاری و بذرپاشی از جمله وظایف و برنامه ها است، افزود:تعامل خوبی با اداره منابع طبیعی در این رابطه وجود دارد.

نوری صفا با تأکید بر اینکه متاسفانه امکانات و تجهیزات مهار آتش بسیار ابتدائی است در صورتی که اکنون تجهیزات گسترده‌ای وجود دارد، تأکید کرد: به طور مثال آتش‌کوبی که در اختیار اداره ما قرار گرفته  پس از 15 دقیقه مصرف از بین می‌رود که به تجهیزات پیشرفته تر نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه استفاده از امکانات هلی شات مهم است، تصریح کرد: متاسفانه هشدار دهنده‌های حریق در  برخی مناطق حفظت شده نصب شده است اما در همدان این امکانات وجود ندارد.

رئیس محیط زیست شهرستان همدان با بیان اینکه استفاده از بالگرد در مناطقی نظیر خان گرمز  مهم است، اظهار داشت: اداره محیط زیست پیگیر استفاده از بالگرد است.

نوری صفا با تأکید به موضوع فعالیت کارگاه‌های غیرمجاز تبدیل خودروهای بنزین سوز به گاز سوز، عنوان کرد:‌ سه مرکز از این مراکز اقدام به دریافت مجوز فعالیت کردند که ضوابط اداره استاندارد در این راستا سختگیرانه بود.  

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت