آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 23 خرداد 1396 ساعت 16:03   |   کد مطلب: 27634
مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه در دو ماه نخست امسال ۲۷ تن از لاشه‌های گوشت دام و طیور در کشتارگاه‌های همدان ضبط و معدوم شد گفت: در این مدت بیش از ۳۱ تن فرآورده‌های خام دامی از مراکز توزیع، نگهداری و بسته بندی ضبط و معدوم شد.

به گزارش نافع،محمودرضا رسولی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: در دو ماهه نخست امسال دو میلیون و 623 هزار و 496 نوبت سردام علیه بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک از قبیل بیماری شاربن، تب برفکی، آبله، آنتروتوکسمی، تیلریوز ، قانقاریا، آگالاکسی و بروسلوز انجام گرفته است.

رسولی با اشاره به عملیات خون‌گیری و توبرکولیناسیون علیه دو بیماری مهم سل و بروسلوز بیان کرد: خونگیری از دو هزار و 206 رأس گاو و گوساله انجام شده و همچنین در راستای مبارزه با سل گاوی نیز تعداد 9 هزار و 616 رأس دام تحت تست توبرکولین قرار گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با اشاره به کنترل و بازرسی بهداشتی لاشه‌های گوشت در کشتارگاه‌های استان گفت: بازرسی از لاشه‌های گوشت گاو، گوساله، گوسفند و بز به تعداد 32 هزار و 305 لاشه به میزان 1391 تن بازدید شد.

رسولی افزود: از این میزان 12 تن از لاشه‌های بازدید شده ضبط و معدوم شدند که درصد ضبطی 86 صدم درصد بوده است.

وی با اشاره به کنترل و بازرسی بهداشتی از کشتارگاه‌های صنعتی طیور استان اظهار داشت: دو میلیون و 70 هزار و 843 قطعه طیور معادل وزنی چهار هزار و 142 تن طیور مورد بازرسی قرار گرفت که تعداد 10 هزار قطعه معادل 15 تن غیرقابل مصرف بوده و ضبط و معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان بیان کرد: در راستای کنترل، بازرسی و نظارت بر مواد خام دامی در سطح استان، بازرسی از واحدهای توزیع، نگهداری، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در استان به تعداد 17 هزار و 132 مورد اماکن بازدید شده است.

رسولی با بیان اینکه 31 هزار و 808کیلوگرم از فرآورده‌های بازرسی‌شده غیرقابل مصرف بوده و ضبط شده است گفت: تعداد 52 مورد به مراجع قضایی ارجاع شده است.

وی عنوان کرد: حدود 6آزمایشگاه بخش خصوصی، 40 داروخانه، 6 مرکز پخش استانی دارو و واکسن، 14 مرکز واکسیناسیون بخش خصوصی و حدود 36 واحد مراکز درمانی در سطح استان همدان فعال است.

مدیرکل دامپزشکی همدان گفت: دستورالعمل هر واکسن برای ما مشخص می‌کند که چه میزانی را بخش خصوصی انجام دهد و با توجه به اینکه تعداد بخش خصوصی بسیار بیشتر از دولتی است قسمت زیادی از کار بر عهده بخش خصوصی واگذار می‌شود و طی قراردادهایی با آنها این اقدامات انجام می‌گیرد.

دکتر رسولی افزود: در همدان آزمایشگاه مرکزی اداره کل و در شهرستانها نیز آزمایشگاه‌هایی وجود دارد ولی در سطح پایین تری نسبت به استان قرار دارند، ضمن اینکه آزمایشگاه های بخش خصوصی نیز بیشتر در زمینه درمان فعالیت دارند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما