دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 21 خرداد 1396 ساعت 19:39   |   کد مطلب: 27596
مدیرکل حفاظت محیط زیست و رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان تفاهم‌نامه همکاری با محوریت زیست‌محیطی امضا کردند.

به گزارش نافع، به نقل از خبرنگار مهر، مدیرکل حفاظت محیط زیست و رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان تفاهم‌نامه همکاری با محوریت زیست‌محیطی امضا کردند.

این تفاهمنامه در راستای سیاست‌های کلی نظام در بخش محیط زیست و مشارکت مراکز علمی و پژوهشی برای ارتقای دانش، فناوری و استفاده از ظرفیت‌های علمی و پژوهشی در حل مسائل مربوط به محیط زیست منعقد شد.

در این تفاهمنامه مواردی از جمله ایجاد تحول بنیادی در نگرش به محیط زیست در بخش‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی، تأکید بر اولویت‌های پژوهشی استان، شناسایی اولویت‌ها و تولید محتوای آموزشی برای توانمندسازی کارکنان و دانشجویان در راستای صیانت از محیط زیست، ظرفیت‌سازی برای رشد کمی و کیفی تشکل‌های دانشجویی فعال در زمینه‌های زیست‌محیطی و ارائه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی مشترک، مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در این نشست با تأکید بر اینکه محیط زیست به عنوان سرمایه الهی متعلق به آحاد مردم است، گفت: در حوزه محیط زیست اگر موفق به جلب مشارکت آحاد مردم و مسئولان نشویم، راه به جایی نخواهیم برد، زیرا حوزه‌ای گسترده اما با بضاعت کمتری محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه دولت هم ظرفیت‌هایی وجود دارد که به عنوان تکالیف مدون درآمده است، افزود: هرچند در تکالیف موجود هم نارسایی‌هایی وجود دارد؛ اما باید تلاش کنیم به هر نوع ممکن با برخی دستگاه‌های اجرایی به ویژه مراکز آموزشی و پژوهشی که در نگاه نخست وظایفی متوجه آنها نیست، اما اثربخشی بیشتری دارند، زمینه‌های کاری مشترک در قالب تفاهمنامه‌ تعریف کنیم.

محمدی همچنین بیان کرد: نقش دانشگاه‌ها در رویکرد محیط زیستی چه به لحاظ برگزاری دوره‌های آموزشی، چه ارتباطات و اثربخشی در سایر حوزه ها و چه سرمایه انسانی و گستردگی استانی کلیدی است که نباید مورد اغماض قرار گیرند، بلکه باید از ظرفیت به فعلیت برسند.

وی گفت: امضای تفاهمنامه با دانشگاه پیام نور استان همدان، یازدهمین تفاهم صورت گرفته از سوی حفاظت محیط زیست استان با مراکز علمی و دستگاه‌های دولتی است که ۱۰ تفاهمنامه دیگر هم در برنامه ماه‌های آینده این سازمان برای شفاف سازی حوزه تعاملات قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان ابراز امیدواری کرد: با انعقاد تفاهمنامه با دانشگاه پیام نور از ظرفیت‌های موجود آن چون بهره‌گیری از اساتید با رویکرد جدی آموزش بهره‌مند شده و ناظر بر نتایج کاربردی و عملیاتی باشد که چارچوب و بستری برای تحقق جلب مشارکت مردمی استان است.

رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان نیز با تأکید بر اهمیت محیط زیست گفت: اگر محیط زیست را در اولیت‌بندی‌های ۱۰ گانه قرار دهیم، به طور قطع اولویت نخست است.

صفی الله صفایی گفت: آنچه در گذشته جامعه ما، مورد غفلت قرار گرفته، مباحث زیست‌محیطی است که آثار آن هم در جامعه مشهود است.

وی افزود: باید بر اساس وظیفه شرعی و دینی خود در راستای حفظ محیط‌زیست تلاش کنیم.

صفایی با تأکید بر اینکه رویکرد دانشگاه‌ها از آموزش‌محوری به کار آفرینی و پژوهشی گرایش پیدا کرده است، گفت: بر این نظریم تا برای تعاملات موجود، در راستای کاربردی و عملیاتی اقدام کنیم.

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت