دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 17 خرداد 1396 ساعت 14:36   |   کد مطلب: 27528
بر خلاف ادعاهاي اوليه، اكثريت كرسي هاي شوراي اسلامي در شهرهاي استان همدان در اختيار نيروهاي اصولگراست و ليست اصلاح طلبان در اين رقابت نيز توفيق چنداني نداشته است.

به گزارش نافع، انتخابات شوراي شهر و روستا بجز چند شعبه روستايي كه كانديداي آنان به حدنصاب نرسيده بود .در همه ي حوزه هاي انتخابيه شهري و روستاي استان همدان برگزار گرديد.

 

همدان

*بر خلاف ادعاهاي اوليه، اكثريت كرسي هاي شوراي اسلامي در شهرهاي استان در اختيار نيروهاي اصولگراست و ليست اصلاح طلبان در اين رقابت نيز توفيق چنداني نداشته است .

*از جمله دستاورد هاي انتخابات شورا «انسجام نيرو هاي انقلابي» و «حضور نيرو هاي جوان در رقابت ها» بود.

چون انتخابات "شوراي شهر همدان" اين روزها خيلي در شبكه هاي اجتماعي و رسانه ها در معرض تحليل قرار مي گيرد ما نيز به بررسي وضعيت منتخبين شوراي اسلامي همدان مي پردازيم :

-  بر خلاف شوراي چهارم شهر همدان كه 15 عضو داشت ،اين دوره اعضاي شوراي همدان يازده نفر مي باشد و بر اساس قانون شوراها چهار عضو كاهش يافته است.

 

-  افراد رانت خوار ، پر هزينه، ريا كار، باندی و... كه در انتخابات هاي گذشته حضور ميافتند و بعضا موفق مي شدند،در اين  دوره نتوانستند آراء مردم را به خود جلب نمايند.

-  از 15 اعضاي شوراي چهارم دو نفر كانديدا نشده بودند و الباقي در رقابت ها حضور داشتند كه 5نفر از آنان با اقبال مردمي مواجهه شدند در ليست يازده منتخب اصلي قرار گرفته اند ومابقی حتي نتوانستند در ليست علي البدل قرار گيرند.

رضا ميرزايي كه خود را در تبليغات «رئيس شورا» معرفي كرده بود در رتبه 19 ايستاد. علي رضايي و علي اكبر نظري ،سيد احمد حسني حلم، حميد رضا طبي مسرور ،علي رضايي،رضا غلامي خجسته،سيد مجيد موسوي به ترتیب در رتبه هاي36،32،30،27،23،45 قرار گرفتند و محمد علي پرزاد نيز انصراف داد.

اين آراء براي شوراي فعلي درس عبرتي است كه بدانند مردم هوشمندانه تصميم مي گيرند.

بيشترين رأي اين دوره با 23491 رأي به حميد بادامي، جواني از حاشيه شهر همدان اختصاص يافت. بادامي كارآفرین خوش نامي است كه مورد حمايت بچه هاي محله خضر و حصار قرار گرفت و عليرغم  اينكه در ليست "اميد"بود اما با كمك جوانان انقلابی،مردمي و مستضعف اين منطقه توانست به عنوان منتخب اول به شوراي پنجم  شهر همدان راه يابد.

-  كمترين آراءنيز به خانم سرور پیراينده با 154رأي در رتبه 263 تعلق گرفت.

-  بر خلاف باور برخي از از افراد، ليست "اميد "برنده انتخابات شوراي شهر همدان نبود. چرا كه بخش عمده ای حميد بادامي همانگونه اشاره شد رأي اهالي منطقه خضر و حاشيه شهر است و رأي علي فتحي نيز محصول همراهي اهالي محله حصار و حاشيه شهر بود.

ابراهيم مولوي نيز در اين دوره و دوره چهارم به مدد اسدآبادي هاي مقيم همدان توانست به شورا راه يابد.

-  رأي جواد گياه شناس را مي توان رأي اصلاح طلبان دانست.چرا كه او اساسا با شعار هاي سياسي و تابلو هاي حزبي در اين انتخابات حضور يافت و مورد حمايت احزاب اصلاح طلب بود.

 

-  نيروهاي اصولگراي شوراي پنجم عبارتند از : علي رحيمي فر، سيد مسعود عسگريان ، نرگس نور الله زاده،اكبر كاووسي كه اين افراد نيز البته سبد رأي خود را داشتند اما در اين مرحله حمايت گروه هاي مردمي،فرهنگي مذهبي انقلابي از ايشان چشم گير بود و در رأي ايشان تاثير جدي داشته است.

 

-  حسين قره باقي و كامران گردان به مدد هزينه هاي گزاف و استفاده از ظرفيت سوابق شغلي در بين همكاران ،و هم محله اي ها و ...توانستند به شوراي پنجم راه يابند اگرچه حمایت نهاوندی های مقیم همدان در حمایت از گردان تاثیر جدی داشت.

 

-  خانم مريم روانبخش و رضوان مسلماني نيز از ليست "اميد"به شوراي پنجم راه يافتند.

 

 *گفتمان اصلاح طلبي در استان همدان و شهر همدان پايگاه چنداني ندارد و مردم توجهي به ليست ها ندارند. حتي در اين دوره از انتخابات به گفته برخي از متوليان برگزاري انتخابات اكثر برگه هاي آرای انتخابات شورا كمتر از 5نفر را در خود جايي داده بودند. اگر مردم در همدان ليستي رأي مي دادند بايستي نتيجه اي مشابه به انتخابات شوراي شهر يا مجلس دهم در شهر تهران رخ مي داد.

 

*از نكات جالب اين انتخابات برتري آراءافراد کاندیدای غير منتخب انقلابي نسبت به ساير كانديدا ها ي پرهزينه است اين شيوه انتخاب مردم ،باعث اميد براي افراد جوان و توانمند و خوش فكر است كه در آينده ميتوانند در اين عرصه حضور يابند و با انسجام کرسي هاي خدمت در شورا را از آن خود كنند.

 

*سعيد حسيني جواني با كمترين هزينه تبليغاتي توانست در پله هاي بالاتري از اعتماد مردمي نسبت به سيد احمد حسني حلم ،حميدرضا طبي مسرور و رضا غلامي خجسته قرار گيرد.

 

*طلبه جوان و خوش فكري به نام ناصر صفري با كمترين هزينه تبليغاتي نسبت به رقبای پر ادعا و پرخرج نيز توانست 9287رأي را به خود اختصاص دهد و يا مهندس جوان ، صاحب ايده در حوزه معماري اسلامي به نام سعيد نجاتيان 8142رأي را به خود اختصاص داد.

 

*بخش عمده اي از اين موفقيت ها مرهون معرفي اين افراد توسط نيرو هاي انقلابي است كه باعث جلب اعتماد مردمي شد.

 

*نيرو هاي انقلابي اين سرمايه اجتماعي و اعتماد مردمي را به عنوان مجموعه فعال و پركار و نظريه پرداز در حوزه مديريت اسلامي و انقلابي در شهر حفظ كنند و از ايجاد يأس در هواداران و متفرق شدن شان جلو گيري نمايند.

 

بهر حال اين انتخابات با مشاركت بيش از 41ميليون مردم ايران باعث سربلندي كشور و خشنودي رهبر معظم انقلاب اسلامي و دوستداران نظام اسلامي شد.

 

 

تویسرکان

 

با پایان یافتن انتخابات شوراهای اسلامی شهر و مشخص شدن اعضای آن، حال این روزها مردم با خود می اندیشند آیا منتخبین آنان به وعده ها خود عمل می کنند یا نه.

همانظور که شهروندان تویسرکانی می دانند از میان اعضای شورای شهر گذشته فتانه شاه‌محمدی، مریم مرادیه، افشین کولیوند و سیدامرالله میرزاجانی برای این دوره نام نویسی کرده بودند که تنها دو نفر آنان توانست به عنوان اعضای اصلی و یک نفر هم به عنوان عضو علی البدل منتخب مردم شد.

مردم از شوراها انتظار بسیار دارند چرا که خوب می دانند تک تک اعضای شورا با رأی مردم منتخب شده اند و حالا زنگ عمل آنان فرا رسیده است و این اعضای جدید تا آغاز به کار رسمی شوراها فرصت دارند مروری بر وعده و وعیده های خود داشته باشند و برای اجرایی شدن آن قول ها، برنامه ریزی کنند تا بار دیگر بعد از چهار سال مردم را گلایه مند مقابل خواسته های خود نبینند.

مردم شهر فرسفج به خوبی یادشان هست که نزاع و درگیری و در آخر استعفا و منحل شدن شورا، شهرشان را بدون شورا گذاشت و شهرداری که از سوی استانداری انتخاب شد و مشکلات سال 92 درباره عدم همدلی بین اعضای شورای شهر.

مردم، شورای شهر سیاست زده نمی خواهند و انتظار دارند همان گونه که در زمان تبلیغات کرامتشان حفظ می شد، این روزها هم همین گونه باشد و اعضای جدید دادرسی برایشان باشند.  

بارها و بارها مطالبات مردمی در حوزه شهری در سایت خبری رودآور منتشر شده است و انتظار می رود که اعضای جدید مطالبات را باردیگر همراه با وعده هایی که قبل از انتخابات داده بودند بررسی کنند تا مردم شهر تویسرکان و همچنین دیگر شهرها احساس نکنند که هر روز فضای شهریشان به عقب می رود و شاهد تغییر و تحولی اساسی در زمینه مدیریت شهری باشند.

بیش از پنج سال است که مردم از عدم رسیدگی مناسب شهرداری به المان زده نشده شهدای گمنام واقع تپه نورالشهدا می گویند.

و همچنان یادشان هست درست در شب عید سال جاری، در بلوار شهید بهشتی و خیابان حافظ با وضعیت نامناسب آسفالت های تخریب شده روبرو بودند و گلایه های مسافران نوروزی.

از دیوارهای نویسی ها، وضعیت نامناسب پیاده روها و عدم وجود یک شهربازی و وجود چاله چوله های فراوان که بگذریم، سیمای شهر هنوز شایسته مردم نیست و دفع نامناسب زباله و به ویژه محل موقت آن به ویژه در مسیر جاده کرمانشاه همچنان جز مطالبات اصلی مردم شهر است، چرا که بوی تعفن زباله ها در اطراف این جاده که ورودی شهر از سمت کرمانشاه است هر بیننده ای را آزرده خاطر می کند.

هنوز دست فروشان و پیاده روها ساماندهی نشده اند و بوی نامطلوب وجود کشتارگاه در منطقه ای مسکونی، گلایه مندی مردم شهر را به دنبال خود دارد.

مردم از شورای شهر جدید شفاف سازی درباره عملکردشان را مطالبه می کنند و انتظار می رود این شورا پس از آغاز به کار رسمی در فرصت های مناسب اقدامات خود را برای مردم تشریح کنند.

امید است که دیگر آن یقه کشی های شورای یکی از شهرهای شهرستان تویسرکان تکرار نشود و اعضای شورایی که در ایام انتخابات همین مردم را ولی نعمتان خود معرفی و تا کمر برایشان تعظیم می کردند، این روزها هم مردم را فراموش نکنند.

 

اسدآباد

 

انتخابات شوراهای شهر و روستا همزمان با سراسر کشور در شهرستان اسدآباد در 29 اردیبهشت ماه برگزار شد.
در این انتخابات که در ابتدای ثبت نام 530 نفر داوطلب شوراهای اسلامی شهر و روستا طی هفت روز با حضور در فرمانداری و بخشداری‌ها ثبت‌ نام کردند.

طبق آخرین آمار ثبت‌ نامی 61 داوطلب شورای شهر بودند که در آخرین روز این تعداد به 57 نفر رسیدند.

همچنین تعداد 13 نفر داوطلب شورای شهر آجین شدند که تمامی آن‌ها مرد بودند.

امسال انتخابات شوراها در اسدآباد به صورت الکترونیکی برگزار شد و در 43 شعبه اخذ رأی مردم به صورت الکترونیکی رأی دادند.

در بخش مرکزی نیز 308 نفر شامل هشت زن و 300  مرد داوطلب شوراها بودند و 148 نفر نیز در بخش پیرسلمان نام‌نویسی کردند که دو نفر زن و 146 نفر مرد بودند.

همچنین نتایج انتخابات شورای شهر اسدآباد از میان 58 کاندیدای شورای اسلامی شهر اسدآباد، هفت نفر منتخب و از بین 12 کاندیدای شورای شهر آجین نیز پنج نفر بیشترین آرا را کسب کردند.

در این دوره از انتخابات شورای شهر اسداباد آقایان حسن کرمی پایدار با هفت هزارو 757 رای،  حمدالله مرادی با هفت هزارو 723 رای، یزدان سبزه ای با 6 هزارو 619 رای، حسین رستمی با پنج هزارو 283 رای، خدمت زیوری قوی با چهار هزارو 539 رای، سیدعلی موسوی نژاد با چهار هزارو 587 رای، حسین شیری با چهار هزارو 451 رای آوردند.

همچنین پنج نفر از منتخبان ازاعضای شورای اسلامی دوره پنجم شهر آجین آقایان نبی الله معصومی با 790 رای، جهانبخش قبادی با 598 رای، منوچهر معصومی با 577 رای، ولی الله زارعی با 555 رای، کاووس عبدالهی فراهان با 547 رای بودند.

 

بهار

پنجمین انتخابات شورای شهر در 29 خرداد 96 در شهر بهار همچون دیگر شهرهای کشور برگزار شد و مردم بهار 5 نفر از منتخبین خود را راهی شورای شهر بهار کردند. انتخابات شورای شهر بهار امسال به جهت گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در شهر بهار به نوع دیگری هدایت شد و شبکه های اجتماعی امسال تاثیر شگرفی در جریان سازی و افزایش حس مطالبه گری شهروندان بهاری داشتند.

در شهرهای کوچک که مردم به رادیو تلویزیون و رسانه قدرتمندی دسترسی ندارند ، شبکه های اجتماعی می تواند جای خالی رسانه را در آنها پر کند و در شهر بهار نیز امسال شاهد آن بودیم که رسانه توانست نقش مهمی در روشنگری مردم داشته باشد و جالب اینجاست که این فعالیت تنها به فضای مجازی محدود نشد و در فضای حقیقی نیز این فعالیت ها ادامه داشت.

میثاقنامه "نه به تبلیغات کاغذی" عملکرد منحصر بفرد مردم شهر بهار در انتخابات شورای شهر

یکی از ویژگی های مثبت این دوره انتخابات شورای شهر بهار پایبندی به میثاقنامه "نه به تبلیغات کاغذی" بود و همه کاندیداها طبق تعهدنامه ای که امضا کردند از نصب تبلیغات کاغذی خود بر روی در و دیوار شهر امتناع کردند تا به این شکل به صورت عملی پایبندی خود به زیبایی و پاکیزگی شهر را نشان دهند و خوشبختانه با اینکه این تعهدنامه تنها یک تعهد اخلاقی بود و الزام آور نبود شاهد تعهد همه کاندیداها به آن بودیم و برای اولین بار در استان و حتی کشور شاهد چنین حرکتی از مردم با اصالت بهار بودیم.

جریان سازی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در انتخابات شورای شهر بهار

برعکس همه شهرهای بزرگ شبکه های اجتماعی به طور رو به جلو در شهر بهار حرکت می کنند و این حرکت رو به جلو را می توان در انتخابات شورای شهر بهار دید به نحوی که خیلی از مسائل در فضای مجازی منتشر شد و خیلی از گروه های پنهانی به این طریق فاش شد و همین مسئله باعث ریزش آرای خیلی از افراد و بالا رفتن رای برخی دیگر شد و به نوعی می توان گفت که گروه های مردمی توانستند به این طریق در شهر جریان سازی کرده و در جهت روشنگری مردم پیش بروند.

 

رزن

انتخابات شورای شهر و روستا در حالی در شهرستان رزن به پیان رسید که تغییرات گسترده در در ترکیب سه شهر شهرستان رزن نشان از میل به تغییر مردم شهرستان بخصوص در شهرها داشت.

حضور نیروهای جوان و تحصیلکرده با گرایشات غیر سیاسی در این انتخابات در شهرستان رزن را باید یک تغییر معنادار به حساب آورد.

تغییر یک باره و کامل شورای شهر قروه درجزین، تغییر سه عضو شورای شهر رزن و همینطور دمق و حضور جوانان در روستاهای شهرستان رزن همگی نشان از میل و خواست تغییر وضعیت مدیریت محلی بودن مردم شهرستان رزن داشت.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما