دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 9 خرداد 1396 ساعت 21:43   |   کد مطلب: 27408
رئيس ستاد انتخابات استان همدان گفت: حجت‌الاسلام رئیسی 483 هزار و 301 رای معادل 52.4 درصد و حجت‌الاسلام روحانی 418 هزار و 636 رای معادل 45.4 درصد آراي مردم همدان را از آن خود كردند.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، محمدابراهیم الهی‌تبار ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد امام راحل با بیان اینکه امروز با سربلندی زندگی می‌کنیم که همه اینها در سایه برکت نهضتی بود که امام راحل به پا کرد و مردمی که با ایشان همراه شدند، اظهار کرد: از مردم ایران برای حضور حداکثری در انتخابات نیز تشکر می‌کنم که حماسه جاودانه‌ای را رقم زدند.

وی مشارکت بیش از 41 میلیون نفر در انتخابات و کسانی که پای صندوق رأی آمدند اما موفق به رای دادن نشدند؛ قابل تقدیر است، افزود: براساس اظهار نظر صاحب نظران 45 میلیون نفر پای صندوق رای آمدند که در این مسئله نکته‌های بسیاری نهفته است.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات نشان از افزایش سرمایه اجتماعی دارد، افزود: این موضوع نشان داد فضا برای مشارکت و حضور همه جریان‌های سیاسی فراهم بود و همه آمده بودند دیدگاه و برنامه‌های خود را پای صندوق‌های رای رقم نشان دهند.

وی با اشاره به اینکه حتی یک جریان سیاسی هم انتخابات را تحریم نکرد، اظهار داشت: حتی منتقدان نظام هم مردم را برای حضور در انتخابات تشویق کردند.

الهی‌تبار نظام متکی به حضور مردم را ماندگار و پایدار دانست و افزود: اگر امروز ایران اسلامی امنیت پایداری دارد، به جز قدرت بالا در عرصه نظامی، به خاطر حضور مردم و دفاع آنها از این نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه اگر نعمت حضور مردم و مشارکت آنها نمی‌توانستیم امنیت پایدار در جامعه رقم بزنیم، اظهار کرد: طبق فرموده رهبری، پیروز این انتخابات مردم و نظام بودند که باید این مهم را قدر دانست.

معاون سیاسی ـ امنیتی استانداری همدان با اشاره به اینکه در این انتخابات برخی از تصاویر و افراد سوژه شدند مانند پیرزنی که با چهارپایه آمده بود تا رأی دهد افزود: اینها همه نشان از مقبولیت نظام در بین مردم دارد

وی در ادامه با بیان اینکه انتخاب اکثریت مردم انتخاب غالب خواهد بود و امروز روحانی رئیس جمهور صد درصدی مردم است، ادامه داد: روحانی شخصیتی برآمده از بطن انقلاب است و امتحان خود را در بحران‌ها پس داده است.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه امیدواریم آنچنان که دولت در چهار سال خدمت صادقانه را پیگیری کرد، در چهار سال آینده نیز شاهد حرکت‌های خوبی در حوزه های مختلفی فعالیتی باشیم، در ادامه از حضور فعال رسانه‌ها در انتخابات تشکر کرد.

وی با اشاره به اینکه ستاد انتخابات استان به عنوان مجری انتخابات استان بیشتر اقدامات سیاست‌گذاری و پشتیبانی را انجام داد، یادآور شد: روز 29 اردیبهشت در استان همدان 951 هزار و 203 آرای ماخوذه بود.

*حضور مردم در انتخابات نشان از افزایش سرمایه اجتماعی دارد

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با اشاره به اینکه در انتخابات گذشته 848 هزار نفر در انتخابات شرکت کرده بودند، ادامه داد: در این دوره از انتخابات بیش از 100 هزار رأی افزایش آرا داشتیم.

وی مجموع آرای باطله، سفید و مخدوش شده را 28 هزار و 990  نفر حدود سه درصد دانست و افزود: 922 هزار و 213 رأی نیز تعداد آرای صحیح در استان همدان بوده است.

الهی‌تبار با بیان اینکه یک‌میلیون و 288 هزار نفر در استان همدان واجد شرایط رای دادن بودند، بیان کرد: میزان مشارکت مردم در انتخابات در استان همدان 73.8 درصد بود.

وی افزود: در استان همدان حجت‌الاسلام رئیسی 483 هزار و 301 رای معادل 52.4 درصد؛ حجت‌الاسلام روحانی 418 هزار و 636 رای معادل 45.4 درصد آرا، میرسلیم 14 هزار و 646 ر‌أی معادل 1.5 درصد و هاشمی‌طبا 5 هزار و 630 رای معادل 6 دهم درصد بوده است.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با بیان اینکه با تعداد آرای شهر‌ها 59 درصد و 41 درصد روستا در روستا‌ها اخذ شده است، یاد آور شد: این موضوع با ترکیب جمعیتی استان خوانایی دارد.

وی با اشاره به اینکه بیشترین مشارکت در شهرستان تویسرکان با 82.8 درصد بوده است، بیان کرد: کمترین مشارکت مربوط به یکی از شهرستان‌ها با 69 درصد بوده است.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه در سطح شهر‌ها بیشترین گرایش به حجت‌الاسلام روحانی بوده و در روستا‌ها آرا بیشتر به حجت‌الاسلام رئیسی تعلق داشته است، افزود: در شهر همدان با 269 هزار رای صحیح میزان مشارکت 69.5 درصد بوده و در شهر همدان 55.2 درصد به روحانی رای دادند.

وی با اشاره به اینکه در سطح شهر‌های استان بیشترین مشارکت در اسدآباد 79.5 درصد بوده است، ادامه داد: از 42 هزار و 51 افراد واجد شرایط 33 هزار و 784  نفر در انتخابات شرکت کردند.

*211 نفر از شرکت‌کنندگان در انتخابات بالای 96 سال سن داشتند

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با بیان اینکه بیشترین میانگین سنی رای‌دهندگان 26 تا 35 سال با 215 هزار نفر بود، بیان کرد: افراد رای‌دهنده بین 36 تا 45 نیز به تعداد 203 هزار نفر بودند و در مجموع 50 درصد شرکت کنندگان بین 26 تا 45 ساله بودند.

وی با بیان اینکه 211 نفر از شرکت‌کنندگان در انتخابات بالای 96 سال سن داشتند که یک نفر از آنها از استاندار هدیه‌ای دریافت کردند، بیان کرد: 133 هزار نفر در استان همدان بین سن 18 تا 25 سال بودند.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه 46 درصد رای‌دهندگان در استان همدان آقا و 54 درصد خانم بودند، افزود: در این انتخابات سعی شد تمام توان نهاد اجرایی انتخابات با هماهنگی که با هیات‌های نظارت ریاست جمهوری و شورای‌های شهر به کار گرفته شود تا تسهیلات لازم برای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی فراهم شود.

وی با بیان اینکه در دوره‌های گذشته انتخابات مردم حاضر در شعب اخذ رای پس از پایان ساعت 24 به دورن شعبه راهنمایی می‌شدند و رأی آنها اخذ می‌شد، ادامه داد: امسال شورای نگهبان عنوان کرد آرایی که از ساعت 24 به بعد اخذ شود برای ما قابل قبول نیست.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با تاکید بر اینکه دلیل شورای نگهبان برای اخذ نکردن رای مردم پس از ساعت 24 قانونی بود، افزود: قانونگزار عنوان شده که انتخابات باید در روز جمعه برگزار شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از حسن‌های برگزاری انتخابات الکترونیکی این بود که بعد از ساعت 24 رای‌گیری متوقف شد و کسی نمی‌توانست رای دهد، افزود: با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی دیگر حرفی از آرای تکراری، رای با شناسنامه غیر، رای با شناسنامه افرادی به سن قانونی نرسیده و ... وجود نداشت.

الهی‌تبار با بیان اینکه در چهار شهری که انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار شد کمترین اعتراض انجام شد، افزود: امیدواریم که همه مسؤولان امر برگزاری انتخابات و دستگاه‌های اجرایی، سمت و سوی انتخابات را به سمت برگزاری تمام الکترونیکی انتخابات ببرند و تا بسیاری از چالش‌ها برداشته شود.

وی با بیان اینکه از نظر ارتباطات شبکه‌ای و سامانه جامع، استان همدان یکی از سامانه‌هایی بود که در ساعات اولیه رای‌گیری جزو سه استان برتر شد، بیان کرد: نیروی انتظامی به وظیفه خود خوب عمل کرد و چالش امنیتی خاصی را در بحث انتخابات وجود نداشت.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با اشاره به اینکه در زمان تبلیعات و در روز رای‌گیری مسائلی وجود داشت که این به طبیعت انتخابات برمی‌گردد، افزود: موردی که در انتخابات اثرگذار باشد، وجود نداشت.

وی با بیان اینکه در استان همدان 23 هزار نفر در شعب اخذ رای انتخابات را مدیریت کردند، افزود: در هر شعبه اخذ رای بین سه تا پنج نفر از اعضای هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری و یک نفر ناظر انتخابات شورا‌ها و یک نفر از بازرسان وزارت کشور در شعب اخذ رای حضور داشتند.

*134 مورد شکایت انتخابات شورا‌ها به هیات‌های اجرایی رسید

الهی‌تبار با اشاره به اینکه در سطح انتخابات ریاست جمهوری شکایاتی وجود نداشت، ادامه داد: 134 مورد شکایت انتخابات شورا‌ها به کل هیات‌های اجرایی شورا‌های شهر و روستا رسید.

وی با بیان اینکه 34 هیات اجرایی 134 شکایت دریافت کرده است، افزود: عدم توجه به کد نامزد، عدم حضور نماینده کاندیدا، خرید و فروش رای، غیر بومی بودن رای‌دهندگان و دادن ناهار و شام به عنوان تخلفاتی بوده که گزارش شد.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان با اشاره به اینکه موضوع ناهار و شام دادن را ما قبول نداریم، اظهار داشت: بیشترین شکایات مربوط به همدان با 31 مورد بوده است.

وی با این موضوع که انتخابات شورا‌ها از انتخابات ریاست جمهوری جدا شود موافق هستیم، اظهار کرد: از آن جا که یکی از انتخابات ملی و دیگری محلی است و موضوع تفکیک این دو انتخابات باید مورد بررسی قرار گیرد.

الهی‌تبار با بیان اینکه ستاد حجت‌الاسلام رئیسی حدود 30 مراسم سخنرانی در استان داشت که از شخصیت‌ها مختلف دعوت شده بود، افزود: حجت‌الاسلام روحانی 14 مورد مراسم داشت که 6 مورد هم به سخنرانان اجازه صحبت داده نشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در ایام انتخابات مسائلی همچون انسداد چاه‌های غیر مجاز و نبود کود و سم مطرح شد، اظهار کرد: فرایند بستن چاه‌های آب به دلیل احکام تنش‌زا بودن انجام نشد و فقط  یک مورد بود که فردی می‌خواست حفاری غیر مجازی انجام دهد که از این اقدام جلوگیری به عمل آمد.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار همدان در ادامه در رابطه با بازداشت عضو علی‌البدل شورای شهر همدان با بیان اینکه در دانشگاه آزاد جلسه‌ای برگزار شد که در آن جمع محدودی از اساتید مسائل مختلف را مطرح کرده و به صورت آکادمیک و علمی در خصوص موضوع بحث می‌کنند، افزود: این جلسه دورهمی اساتید بود.

*همدان آخرین استانی بود که درگیر آنفلوآنزای مرغی شد

وی با اشاره به اینکه من متأسفم برخی دیدگاه‌های زشت و بد را خودمان پخش می‌کنیم، اگر این دیدگاه‌ها زشت است چرا آن را رسانه‌ای می‌کنید؟ افزود: در مباحث مطرح شده در دانشگاه آزاد هر کس نظری داده و هرکس دیدگاهی دارد.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه مباحثی که در آن جلسه مطرح شده را به بیرون آوردند و عنوان شده که این مسائل اعتقادات آقای گیاهشناس بوده است، افزود: این مسئله باعث می‌شود که دیگر اساتید نتوانند حرفی بزنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از بهترین شیوه‌های یادگیری شیوه طلبگی است، افزود: در چنین جلساتی بحث می‌کنند و اما با این افراد نباید این‌گونه برخورد شود، اگر کسی با عناد چنین مباحثی را مطرح کرده بود همه وظیفه برخورد با او را دارند اما برخورد با این فرد کار درستی نبود چراکه گیاه‌شناس فردی دیندار است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه من صاحبنظر نیستم که بخواهم در مورد این موضوع نظر دهم، افزود: آقای جامه‌بزرگ رئیس دانشگاه آزاد و آقای فامیل‌روحانی بابت بیرون آمدن موضوع جلسه معترض بودند.

وی در ادامه در رابطه با آنفلوآنزای مرغی و تب کریمه کنگو با بیان اینکه پیش از عید اطلاعاتی رسید که از طریق مرز کشور‌های شرقی و در استان‌های شرقی تب کریمه کنگو مشاهده شده است، اظهار کرد: استان همدان را نسبت به واکسینه کردن دام‌های سبک و سنگین و سم‌پاشی اماکن آماده کردیم.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه استان همدان آخرین استانی بود که درگیر آنفلوآنزای مرغی شد، ادامه داد: یکی از استان‌هایی که موضوع ایدز را در کمیسیون مربوطه رصد و پیگیری می‌کند استان همدان است، دستگاه‌ها کار را رصد کرده و این بیماری نیز تحت کنترل است.

وی با اشاره به اینکه شناسایی افراد مبتلا به ایذر سخت است، افزود: در استان همدان همه ساز و کار‌‌ها برای کنترل ایدز وجود دارد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با اشاره به اینکه وزارت مسکن و شهرسازی در کل کشور مسئولیت حاشیه‌نشینی را بر عهده دارد، ادامه داد: وضعیت حاشیه‌نشینی در دو شهرستان همدان و ملایر مشخص شده و در شهرستان‌های نهاوند، اسدآباد و تویسرکان هم کار مطالعاتی در حال انجام است.

وی در رابطه با موسسه آرمان با بیان اینکه در حوزه موسسات مالی براساس دستورالعمل بانک مرکزی و نیروی انتطامی موظف شده نظارت بر این موسسات داشته باشند، تصریح کرد: با موسسات فاقد مجوز باید برخورد شود و به موسسات دارای مجوزی که در چارچوب کاری فعالیت نمی‌کنند نیز باید تذکرات لازم داده شود.

الهی‌تبار با اشاره به اینکه موسسه آرمان شعبات زیادی در استان همدان ندارد، افزود: مسؤولان پیگیر موضوع هستند و به طور قطع در زمینه سپرده سپرده‌گذاران دولت بی توجه نیست و ورود خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه مشکل موسسه آرمان هم حل و فصل می‌شود، بیان کرد: به سپرده‌گذاران موسسه آرمان اطمینان می‌دهم به حق و حقوق خود خواهند رسید.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه اجتماعی با بیان اینکه یکی از نکاتی که در مناطرات ریاست جمهوری و در بیان عملکرد دولت یازدهم مغفول ماند مسائل اجتماعی بود، تصریح کرد: این دولت کار بزرگی را در حوزه مسائل اجتماعی انجام داد.

وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه اجتماعی با دو رویکرد سنجش سرمایه اجتماعی و رصد وضعیت اجتماعی کشور انجام شد، ادامه داد: پس از انجام مطالعات عمیق و جلسات در کشور پنج فعالیت خاص به عنوان اولویت مشخص شد و 23 اولویت برای نقش آفرینی دستگاه‌ها مطرح شد.

الهی‌تبار با بیان اینکه در کارگروه اجتماعی و شورای فرهنگ عمومی استان منشور فرهنگی استان طرح موضوع شد، ادامه داد: در زمینه تقویت فرهنگ ایثار و شهادت اقداماتی انجام شد.

* همدان به عنوان پایلوت کشوری اهدای عضو مطرح شد

وی با اشاره به اینکه در زمینه اهدای عضو در استان همدان به عنوان پایلوت کشوری مطرح شد، بیان کرد: در سال 92 در استان 6 مورد اهدا عضو انجام شد که این آمار در سال گذشته به 20 مورد افزایش پیدا کرد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان ادامه داد: در زمینه مقابله‌ با بدعت‌ها و خرافات مانند قمه‌زنی در مراسم و مجالس مذهبی اقداماتی انجام شد و 800 نفر قمه‌زن در سال 92 به 30 تا 40 نفر کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ حفاظت از محیط زیست در گذشته 12 سازمان مردم‌نهاد در استان وجود داشت که اکنون به 36 سازمان رسیده است، خاطرنشان کرد: اهداکنندگان خون از 45 هزار نفر در 92 به 53 هزار نفر در سال گذشته رسیده است.

الهی‌تبار با بیان اینکه سرانه مصرف آب شرب در استان از 183 به 173 لیتر کاهش پیدا کرده است، افزود: در راستای توسعه فعالیت‌های قرآنی تعداد موسسات قرآنی از 62 مورد به 120 مورد و تعداد خانه‌‎های قرآنی از 110 مورد به 196 مورد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه میزان باروری در استان از 1.2 درصد به دو درصد افزایش پیدا کرد، افزود: آمار تولد از 32 هزار نفر به 33 هزار نفر رسیده است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با اشاره به اینکه نرخ طلاق 6 دهم درصد در استان کاهش داشته است، افزود: ظرفیت 19 هزار نفر اعزامی به اردوهای راهیان نور به 30 هزار نفر افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه تعداد کتابخانه‌ها از 150 مورد به 220 مورد و تعداد اعضای فعال آنها از 50 هزار نفر به 62 هزار نفر رسیده است، بیان کرد: 29.4 درصد کاهش وقوع سرقت در استان را شاهد بودیم.

الهی‌تبار یادآور شد: جرائم مربوط به امور امنیتی و انتظامی 19 درصد، نزاع دسته‌جمعی 18 درصد و جرائم رایانه‌ای چهار درصد کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت