آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 17 ارديبهشت 1396 ساعت 18:30   |   کد مطلب: 27029
رئیس امور عشایر استان همدان با بیان اینکه یک‌میلیارد و ۴۰ میلیون تومان تسهیلات خسارت خشکسالی به عشایر همدان پرداخت شد گفت: ۵ هزار و ۸۰۰ تن گوشت توسط عشایر استان همدان تولید می‌شود.

به گزارش نافع، به نقل از  خبرگزاری تسنیم از همدان، حسین محمدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عشایر استان همدان شامل چهار ایل ترکاشوند، ترک، حسنوند و جمور، 24 طایفه و چهار طایفه مستقر؛ شاهسوند، خزایی و بنفشه را شامل می‌شود.

وی بیان کرد: براساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده سال 87 استان همدان دارای 2 هزار و 189 خانوار معادل 11 هزار و 430 نفر است که آمار واقعی عشایر در حال حاضر با توجه به توزیع دفترچه‌های خوار و بار 3 هزار و 150 خانوار است.

محمدی با بیان اینکه عشایر استان به عنوان جامعه مولد نقش بارزی در تأمین نیاز‌های کشور دارد، گفت: با این اوصاف نقش عشایر در تحقق اقتصاد مقاومتی بر کسی پوشیده نیست.

رئیس امور عشایر استان همدان عنوان کرد: عشایر با در اختیار داشتن 38 درصد مدیریت مرتع، 28 درصد تولیدات دامی و 35 درصد در حوزه صنایع دستی نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی دارند ضمن اینکه عشایر استان همدان 69 شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند.

محمدی اظهار داشت: 80 درصد جامعه عشایر استان کوچنده هستند و این قشر بزرگ جامعه از تولیدکنندگان محصولات دامی محسوب می‌شوند و با مشکلاتی از جمله نبود آب و بهداشتی و فرهنگی روبه‌رو هستند.

وی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر 47 درصد عشایر استان بی‌سواد بودند گفت: با تلاش آموزش و پرورش و تعاملات هم اکنون نرخ بی‌سوادی در این قشر بسیار کاهش پیدا کرده است.

رئیس امور عشایر استان همدان با بیان اینکه هم اکنون 5 هزار و 800 تن گوشت توسط عشایر استان همدان تولید می‌شود گفت: یک‌ هزار و850 تن شیر و 350 تن پشم توسط عشایر در همدان تولید می‌شود که با این وجود اهتمام مسئولان و دستگاه‌های اجرایی برای برطرف کردن مشکلات این قشر ضرورت دارد.

تعادلی بین عشایر کوچنده و استفاده از مرتع در استان برقرار شود

محمدی با بیان اینکه از فنی و حرفه‌ای استان درخواست داریم تا شرایط  آموزش در حوزه زنبورداری، پرورش قارچ، صنایع دستی و قالیبافی را برای عشایر فراهم کند گفت: این آموزش‌ها می‌تواند عشایر را توانمند کرده و فرزندان آنها می‌توانند در این حوزه ها نیز ورود یابند.

وی با تأکید بر اینکه اگر با عشایر درست برخورد شود به نتایج خوبی می‌رسیم، افزود: عشایر در مسیر و نقش انقلاب نشان دادند که در صورت برخورد مناسب با آنها نتایج خوبی حاصل می‌شود چرا که عشایر قشر تولید کننده‌ای هستند که با کمترین امکانات تولیدات زیادی دارند.

محمدی با عنوان این مطلب که 90 درصد عشایر دامدار هستند که نخستین نیاز آنها برای دامداری مرتع است، بیان کرد: باید تعادلی بین عشایر کوچنده و استفاده از مرتع در استان برقرار شود که این امر تنها با توانمند کردن عشایر و استفاده از مشاغل جانبی راهگشا است.

عشایر استان همدان 470 هزار رأس دام دارند

رئیس امور عشایر استان همدان اظهار داشت: عشایر استان همدان 470 هزار رأس دام دارند که با توجه به نقش اقتصاد مقاومتی در کشور و تأکیدات مقام معظم رهبری در تولید و اشتغال برای تولید بیشتر این قشر زحمتکش باید توجه ویژه‌ای به آنها شود.

محمدی تصریح کرد: مسئولان کشور اگر به تولید و اشتغال معتقد هستند باید به قشر تولید کننده واقعی مثل روستاییان و عشایر توجه جدی داشته و شرایطی را فراهم کنند تا عشایر بتوانند برای تولید بیشتر با کیفیت بالاتر از امکانات و تسهیلات بانکی به نحو مطلوب و بالایی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه با وجود کمبود اعتبارات فعالیت‌های زیادی در جامعه عشایر انجام داده ایم گفت: محدودیت‌های اعتباری مانع از آن می‌شوند که بتوان خدمات بهتری داشت و باید عشایر همچون جامعه شهری از امکانات بهداشتی و رفاهی برخوردار باشند.

محمدی با بیان اینکه مبلغ  یک‌ میلیارد و 40 میلیون تومان تسهیلات برای خسارت‌های خشکسالی در سال 95 به عشایر پرداخت شده است اعلام کرد: سال گذشته آبرسانی سیار در مناطق قشلاقی به میزان 11 هزار و 312 متر مکعب انجام شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت