دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 19 اسفند 1395 ساعت 19:56   |   کد مطلب: 26063
معاون وزیر ورزش و جوانان از ثبت سالانه ۷۵۰ هزار ازدواج در ایران خبر داد و گفت:‌ جشنواره ملی نشاط و امید جوانان اردبهشت ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، محمدرضا رستمی ظهر امروز در ستاد ساماندهی امور جوانان استان همدان اظهار داشت: هیچ یک از سازمان‌های مردم نهاد حق ورود به چالش‌ها و حمایت از کاندیداهای انتخاباتی را ندارند.

وی افزود: از تمام سازمان‌های مردم‌نهاد درخواست شده تا در راستای ارتقای آگاهی جامعه در مورد مسائل، مشکلات و چالش‌های شهر خود فعالیت کنند و برای آن چاره بیندیشند.

رستمی عنوان کرد: یکی از مشکلات دولت یازدهم این بوده که برخی به جای توجه به منافع ملی و عمومی مردم تلاش دارند تا توفیقات این دولت را نادیده گرفته و آنها را از معضلات بنامند و در این راستا به تخریب دولت می پردازند و ما از سازمان های مردم نهاد می خواهیم تا در این زمینه توفیقات دولت را نیز در حوزه خود به جامعه معرفی کنند.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: شاخص توسعه جوانان در کل دنیا تحت عنوان VBI در پنج حوزه کلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که جمهوری اسلامی در شاخص توسعه جوانان در سال 2015 که نتایج آن یکسال بعد اعلام شد در دو حوزه «آموزش و تحصیلات» و«سلامت و بهداشت» از میانگین جهانی بالاتر است.

رستمی بیان کرد: در حوزه اشتغال در سطح متوسط قرار داریم، در حوزه اجتماعی، رتبه متوسط به پایین و در حوزه سیاسی رتبه متوسط رو به پایین را داریم که این آمار جهانی بوده و در گذشته ایران در زمینه تجمیع اطلاعات و ارائه اطلاعات دقیق در این پنج شاخص همکاری نداشت که امروزه این امر محقق شده است.

وی افزود: اکنون شاخص‌های داخلی را نیز بر اساس شاخص‌های بین المللی ارزیابی کردیم و شاخص اجتماعی متوسط به بالا و سیاسی نیز در سطح عالی قرار دارد اما در آمار بین المللی اینگونه مطرح نشده است.

رستمی اظهار داشت: طرح ملی ارزش‌ها، نگرش‌های جوانان، سرمایه های اجتماعی و طرد اجتماعی و منش جوانان در کشور اجرا شد و مجموعه مطالعات نشان داد کشور در این بخش ها وضعیت خوبی نداشته است و همین امر سبب شد تا شاخص امید و نشاط به عنوان رویکرد اصلی دولت یازدهم در حوزه جوانان انتخاب شود و مشارکت جوانان به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: مشارکت جوانان در قالب دو مشارکت عمومی و نهادمند با توسعه سازمان‌های مردم نهاد و جوانان در جامعه مورد توجه قرار گرفته است و اولیت باید به حضور و نقش‌آفرینی جوانان داده شود و اعتماد به جوان به جامعه بازگردد.

*راه‌اندازی 5 هزار سازمان مردم‌نهاد جوان تا سال 1399

رستمی عنوان کرد: تا پیش از شروع کار دولت یازدهم ، مجموع سازمان‌های مردم نهاد 50 سمن بود که فاصله زیادی با استانداردهای جهانی داشت و نشان از عدم رغبت جوانان به مشارکت در جامعه داشت و از سوی دیگر نگاه مشارکت‌جویانه از سوی مدیران وجود نداشت که در نهایت برنامه افزایش مشارکت جوانان در راستای ارتقای کمی و کیفی تهیه شد.

وی افزود: باید به ازای هر 5 هزار جوان ایرانی یک سازمان مردم‌نهاد جوانان در کشور دارای مجور و فعال باشد که یعنی 5 هزار سمن برای توسعه مشارکت اجتماعی مورد نیاز است که باید تا سال 1399 محقق شود.

رستمی بیان کرد: در حال حاضر که نزدیک به پایان دوره اول روحانی هستیم یک هزار و 500 سمن مجوز دریافت کرده و فعال هستند و تا پایان دولت تدبیر و امید نیز 2 هزار و 500 سمن جوانان مجوز فعالیت دریافت می‌کنند، ضمن اینکه 950 پرونده در سامانه مشارکت اجتماعی جوانان تشکیل شده است و در حال طی مراحل اداری است.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تأکید بر اینکه ارتقای کمی و کیفی این سمن‌ها مهمترین، جدی‌ترین و اصلی‌ترین شاخص توسعه در حوزه جوانان در دولت بود، گفت: برای مهار آسیب‌های اجتماعی موجود و بحران اجتماعی که گرفتار انواع و اقسام آسیب‌های شناخته شده و ناشناخته قرار گرفتیم به حدی رسیده است که مقام معظم رهبری به شخصه و به طور دقیق در این موضوع ورود کرده است باید به جوانان اعتماد کرده و امور را در روندی منطقی به جامعه جوانان واگذار کرد.

*جوانان باید ساماندهی شود تا ولنگاری دولت قبل ایجاد نشود

رستمی تصریح کرد: در این زمینه باید با برخورداری از فناوری‌های نوین و الگوهای جدید شرایط را تغییر دهیم و جوان باید در شرایط سازمان‌یافته و ساماندهی شده قرار گیرد تا ولنگاری دولت قبل ایجاد نشود آن شرایط نامناسبی که ایجاد شد و سوء استفاده‌ها، کلاهبرداری‌ها و اجحاف‌های عظیم در جامعه که هنوز هم تبعات آن باقی است.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: جوانان باید مشارکت اجتماعی، نحوه مذاکره و مجادله را یاد بگیرند و برای منافع مشترک جمعی تلاش کنند تا این قابلیت‌ها به آنها کمک کند تا به عناصر اثرگذار در حوزه‌های مختلف کشور تبدیل شوند.

*500 هزار جوان نخبه اجتماعی در سمن‌ها فعال هستند

رستمی از فعالیت 500 هزار جوان نخبه اجتماعی در سمن‌ها به صورت نهادمند خبر داد و افزود: بسترهای لازم قانونی برای فعالیت آنها فراهم شده و حمایت‌های اداری، مالی و اعتباری از طرح‌ها و برنامه‌های آنها انجام می‌گیرد تا جوانان فارغ التحصیل را برای ورود به عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی آماده کنیم.

وی اظهار داشت: در تمام شهرها باید خانه جوان برای مشارکت جامعه جوانان ایجاد شود که در طول یک سال گذشته حدود 19 خانه جوان در کشور راه اندازی شد و در اسفندماه امسال نیز در 31 استان کشور، حداقل یک خانه جوان را افتتاح می‌کنیم.

رستمی افزود: خانه‌های جوان به عنوان مرکز رشد و شتاب فرهنگی و اجتماعی جامعه نخبه جوان فعال می‌شود تا فرصتی را فراهم کند تا جامعه نخبه شهرها با به اشتراک گذاری منابع به شهر و جامعه جوان خود کمک کنند.

رستمی با بیان اینکه نیاز به شکل‌گیری خانه جوانان نیازی است که بیش از امروز احساس می‌شود، عنوان کرد: دستگاه‌ها نیز باید نهادهای واسط و مرتبط با حوزه خود را طراحی و ایجاد کنند.

*نقش پایگاه‌های بسیج در جلب مشارکت جوانان پررنگ بود‌

وی به نقش پایگاه‌های بسیج در جلب مشارکت اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: اثرگذاری جوانان در این پایگاه‌ها مشهود است اما این امر کفایت نمی‌کند و باید توسعه این موارد را همانند فرهنگ‌سراها، خانه‌های جوان و پایگاه‌ها باید بیش از پیش فراهم کرد.

وی از تشکیل مجمع ملی سمن‌های جوانان بعد از انتخابات در سال آینده خبر داد و افزود: امیدواریم این نهاد جدید بتواند نقش آفرینی سمن‌ها را در سطح ملی و بین المللی توسعه دهد.

* 100 میلیون تومان تسهیلات با سود 4 درصد ویژه طرح‌های کارآفرینی اجتماعی جوانان

رستمی اظهار داشت: مبلغ 100 میلیون تومان وام با سود چهار درصد برای طرح‌های کارآفرینی اجتماعی جوانان در نظر گرفته شده است که زا طریق استانها انجام می‌شود.

وی بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های وزارت ورزش و جوانان، واگذاری امور دستگاه‌ها به سمن‌های جوانان است که این مورد نیز به عنوان مصوبه ستاد در نظر گرفته شود.

رستمی عنوان کرد: دولت یازدهم نیز از ابتدای کار خود تأکید داشت مداخله بخش‌های دولتی در امور به حداقل برسد و این به عنوان شرط اصلی به ستاد ابلاغ شد تا امور مختلف را به سازمان‌های مردم‌نهاد واگذار کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه ازدواج اشاره کرد و گفت: خوشبختانه نرخ طلاق در استان همدان با تلاش های مدیران رو به کاهش و نرخ ازدواج رو به افزایش است که جای تقدیر دارد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: 16 استان کشور مراکز مشاوره ازدواج خانواده نداشتند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان دولت یازدهم 300 مرکزه مشاوره ازدواج و خانواده در تمامی استان‌های کشور شکل خواهد گرفت.

وی عنوان کرد: تاکنون 240 مرکز مشاوره مجوز فعالیت دریافت کردند و سال آینده نیز 60 مرکز مجوز خود را دریافت و شروع به کار می‌کنند و در دولت آینده برای رسیدن به استاندارد جهانی، تعداد مراکز مشاوره به یک هزار مرکز ارتقا می‌یابد.

رستمی تصریح کرد: 2 هزار و 500 مدرس در سطح ملی برای آموزش پیش از ازدواج در کشور شناسایی شدند که آموزش استاندارد با محتوا و محورهای مشخص به این مدرسان ارائه می‌شود تا بتوانند در سراسر کشور و متناسب با فرهنگ و شرایط اجتماعی هر استانی آن استانداردها را پیاده کنند.

* ثبت سالانه 750 هزار ازدواج در ایران‌

رستمی از ثبت سالیانه 750 هزار ازدواج در ایران خبر داد و بیان کرد: مدرسان مهارت‌های زندگی را سال آینده به این تعداد زوج ارائه می‌دهند که در قالب 16 ساعت آموزش استاندارد به صورت حضوری طراحی شده و آموزش مجازی نیز به صورت آنلاین در قالب اپلیکیشن در موبایل انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره ملی نشاط و امید جوانان همزمان با هفته جوان در اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد، عنوان کرد: این جشنواره کار خود را از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز و تا 22 ادامه دارد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت