آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 2 اسفند 1395 ساعت 08:37   |   کد مطلب: 25570
آنچه كه عيان است ناكارآمدي شخص آخوندي در مديريت و سياست گذاري هاي وزارتخانه متبوعش است كه براي افكارعمومي كاملا روشن و مسجل شده و نتيجه اين جلسه نيز - هر چه كه مي بود - هيچ تاثيري بر اين مهم نمي گذاشت و شايد مجلسي ها يكي از كم اثرترين تصميمات خود را امروز گرفتند

به گزارش نافع به نقل از جهان نیوز، خانه ملت در اولين روز از آخرين ماه زمستان 95 جلسه استيضاح آخوندي را برگزار كرد. جلسه اي كه به اعتقاد بسياري از كارشناسان و البته افكارعمومي بايد زودتر ازين ها برگزار مي شد. آخوندي با ساعتي تاخير به خانه ملت رسيد، بر كرسي سبز بهارستان جلوس كرد و نظاره گر تقدير خود شد. موافقان و مخالفان در جلسه استيضاح به ارائه نظرات و ديدگاه هاي خود پرداختند و در نهایت نمایندگان به ابقای آقای آخوندی در مقامش رای دادند.

از مجموع ۲۵۷ نماینده حاضر با ۱۷۶ رأی موافق، ۷۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع به عباس آخوندی برای دومین بار رأی اعتماد دادند. اما نكته جالب توجه در اين جلسه فرافكني هاي ناشيانه ي آخوندي در جلسه استيضاح بود. سوالات و ابهاماتي كه يا آخوندي نديد و يا كجدار و مريز از كنار آن ها با تاكتيك فرافكني عبور كرد تا نمايندگان مجلس برخلاف نظرات و ديدگاه هاي غاطبه مردم آخوندي را ابقا كنند.
 
فرار از مسكن مهر
در بند 4 طرح استيضاح عباس آخوندي كه به هيئت رئيسه مجلس ارائه شد آمده است :مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید.

يكي از مهم ترين و اصلي ترين دلايل استيضاح آخوندي، عدم رسيدگي او به مطالبات مردم و ثبت نام كنندگان مسكن مهر بود. واقعيت اين است كه در ساليان اخير كمبود واحدهاي مسكوني بسيار چشمگير و محسوس است. با توجه شكل گيري سالانه 800 هزار واقعه ازدواج در كشور، به نظر مي رسد ايجاد توازن بين عرضه و تقاضاي جامعه در اين خصوص، نيازمند ساخت حداقل يك و نيم ميليون واحد مسكوني در سال باشد، اتفاقي كه حتي با مسكن مهر هم به وقوع نپيوست. حال دولت يازدهم بدون توجه به اين نياز طرح مسكن مهر را نيز مزخرف دانسته و از سوي ديگر، آخوندي نيز بدون توجه به قول و وعده هايي كه در جلسه راي اعتماد به نمايندگان داد، ساز اقتصاد ليبراليستي خود را كوك كرد.

  وزير راه در جلسه استيضاح خودتصریح کرد: هر هزینه‌ای که در مملکت می ‌شود امکان برگرداندن آن سخت است، در مسکن مهر چندین هزار میلیارد تومان به مملکت تحمیل شد، بنده به سهم خودم تلاش کردم که این بار را ضمن تمام تعهداتی که داشتیم از روی دوش دولت بردارم. می‌دانم این کار چقدر پر مخاطره بود. آخوندي در جلسه اول اسفند به يكي از اساسي ترين انتقادات وارده بر وزارتخانه خويش در همين حد اكتفا كرد. يك موضع كاملا كلي و منفعلانه در برابر كوهي از انتقادات وارده. اين در حالي بود كه جمعی از متقاضیان مسکن مهر همزمان با آغاز نشست استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی مقابل درب شمال شرقی خانه ملت تجمع کردند و نسبت به سياست هاي وي لب به انتقاد گشودند.

 
انحراف مسير استيضاح با هواپيماي وارداتي
آخوندي بخشي از جلسه استيضاح خود را به شوآف هاي تبليغاتي در خصوص هواپيماي وارداتي گذراند تا تلاش كند با اين كد نمايندگان مجلس را اقناع كند. وي در اين جلسه تاكيد كرد: خرید هواپیمای مسافربری جدید نشان دهنده شکست تحریم‌ها و شکست جبهه استکبار! است و این یک افتخار ملی برای کشورمان بود و تمام دنیا در مورد آن صحبت می‌ کردند. وزير راه در حالي از شكست استكبار با واردات هواپيما سخن گفته كه به نظر مي رسد به چرخش درآمدن چرخ كارخانجات غربي زمينه ارائه هواپيما به ايران را در قالب ديپلماسي التماسي محقق كرده است. نكته اي كه رسانه هاي غربي نيز بر آن تاكيد كردند.

به هرشكل جلسه استيضاح آخوندي با هموار شدن حضور او در وزارتخانه راه و شهرسازي همراه شد. اما نكته حائز اهميت اين است كه مردم و افكار عمومي كارت قرمز خود را به آخوندي از مدت ها قبل داده بودند و در روز جلسه استيضاح نيز با تجمع در برابر خانه ملت بر آن تاكيد ورزيدند.

آنچه كه عيان است ناكارآمدي شخص آخوندي در  مديريت و سياست گذاري هاي وزارتخانه متبوعش است كه براي افكارعمومي كاملا روشن و مسجل شده و نتيجه اين جلسه نيز - هر چه كه مي بود - هيچ تاثيري بر اين مهم نمي گذاشت و شايد مجلسي ها يكي از كم اثرترين تصميمات خود را امروز گرفتند.

عدم توجه به مختصات اقتصاد مقاومتي در سياستگذاري ها، جان باختن تعداد زيادي از مردم در حوادث جاده اي و ريلي، ركود سنگين در بخش مسكن و بي تفاوتي به خانه دار شدن قشر آسيب پذير جامعه و فسادهاي عيان و نهان در اين وزارتخانه تنها مشتي است از بي كفايتي هاي وزير راه و شهرسازي.  شايد ابقاي آخوندي اين فرضيه را محتمل تر كرد كه با وجود خروارها كم كاري و سهل انديشي در وزارتخانه  راه، مجلس دهم كه بخش اعظم ان را فراكسيون اميد تشكيل مي دهد، حاضرست شعور افكار عمومي را در برابر بازي هاي جناحي و سياسي قرباني كند تا به اهداف سياسي خود دست يابد.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما