دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 12 بهمن 1395 ساعت 14:10   |   کد مطلب: 25046
آتش نشانی که از تلخ و شیرین‌های شغل خود می‌گوید:
نجات جان مردم به بهای از دست دادن جان
آتش‌نشانی یکی از مشاغل سخت و خطرپذیر است و افرادی که در این عرصه فعالیت می‌کنند؛ جان خود را در گرو امنیت و آسایش مردم می‌گذارند.

به گزارش نافع، حادثه ساختمان پلاسکو در تهران و تشییع پیکر شهدای آتش‌نشان، بهانه‌ای شد تا با یکی از فعالان این عرصه که باعلاقه و آگاهی، این شغل را انتخاب کرده و پای در راهی پرخطر گذاشته به گفتگو بنشینیم.

 

نافع: برای شروع خود را معرفی بفرمایید؟

وحید گلی پور متولد 1359 ساکن همدان هستم.

 

نافع: چند سال است که در حرفه آتش‌نشانی فعالیت می‌کنید؟

افتخار 15 سال فعالیت در این شغل مقدس را داشته و اکنون مسئول ایستگاه شماره 8 همدان واقع در 30 متری قمر بنی‌هاشم هستم.

 

نافع: چطور شد که در حرفه آتش‌نشانی ورود پیدا کردید؟

پدرم آتش‌نشان بود و کمابیش با شرایط این شغل و مخاطراتش آشنا بودم؛ بنابراین باعلاقه وارد آن شده و سال 82 در آزمون ورودی آتش‌نشانی شرکت کرده و قبول شدم.

 

نافع: نوع برخورد خانواده با شغل شما چیست. مخالفتی ندارند؟

آتش‌نشانی کاری است که سختی زیادی دارد و از ابتدای ازدواج، شرایط را با خانواده در میان گذاشته و گفتم کار ما به صورتی است که وقتی از منزل بیرون می‌آییم ممکن است هرگز برنگردیم. آن‌ها هم پذیرفته‌اند، اما صد درصد نگران هستند به‌ویژه حادثه پلاسکو موجب نگرانی همه حتی اقوام دورم شد.

 

 

نافع: از سختی‌های شغلتان بگویید؟

مهم‌تر از نگرانی خانواده، تأثیری است که این شغل بر روحیه آتش‌نشان می‌گذارد زیرا در برخی حوادث با صحنه‌های تلخی روبرو می‌شویم که گاه تا چند ماه و حتی یک سال در خواب و بیداری، همراه ما هستند و این به‌یقین، خانواده‌هایمان را نیز متأثر می‌سازد.

البته معمولاً درباره مأموریت‌ها حرفی در منزل نمی‌زنیم، اما ممکن است اشاراتی داشته باشیم؛ به‌هرحال بسیاری از مواقع از اینکه نتوانستیم باوجود همه تلاش، جان یا اموال مردم را نجات دهیم ناراحت می‌شویم.

به‌هرحال نجات جان و اموال مردم وظیفه ما است و بهای آن را با جان خود می‌پردازیم.

 

نافع: بیشترین حوادث مربوط به چه مواردی است؟

ایستگاه ما در مرکز شهر قرار داشته و از آرامگاه بوعلی تا میدان دانشگاه، میدان امام حسین(ع)، منطقه خضر،   چهارراه بابک و پمپ بنزین رسالت را پوشش می‌دهد؛ ضمن اینکه ایستگاه معین مرکز شماره 12 واقع در جاده فقیره نیز هستیم.

با این حساب روزانه به‌طور متوسط یک یا دو عملیات را که بیشترین آن‌ها، آتش‌سوزی منازل، خرابی آسانسور یا گیرکردن افراد در لابلای نرده و ... هست را انجام می‌دهیم.

 

نافع: از خاطرات تلخ مأموریت‌ها بگویید؟

شغل ما همواره با خاطرات تلخی همراه است، اما برخی از آن‌ها خیلی متأثرکننده است که آخرین آن، اربعین امسال رخ داد.

 دو دختربچه خردسال در منطقه حصار حاج شمس علی درون چاه افتاده و وقتی آن‌ها را بیرون آوردیم؛ مرده بودند. دیدن این صحنه به‌قدری ناراحت‌کننده بود که همه همکاران اشک ریختند و راننده به‌اندازه‌ای منقلب شده بود که نمی‌توانست رانندگی کند.

*خاطره تلخ دیگرم مربوط به حادثه میدان رسالت و تصادف چند دستگاه اتوبوس و سواری و قفل شدن در اتوبوس و جان دادن مسافران بود.

*یکی دیگر از خاطراتم هم مربوط به خانواده‌ای است که یکی از اعضایش داخل سد اکباتان افتاده و غرق شده بود. عملیات جستجوی برای یافتن این فرد دو روز طول کشید و خانواده، شبانه روز در کنار سد منتظر بوده و امید به زنده بودنش داشتند.

این در حالی بود که ما می دانستیم آن فرد حتما فوت کرده و در جستجوی جسدش بودیم، اما نمی توانستیم به خانواده اش چیزی بگوییم.

 

نافع: و خاطرات شیرین؟

گاه گاهی اتفاق های مثبتی نیز می افتد. یک بار کودکی تنها در منزل مانده و در قفل شده بود. ما از طبقه چهارم و به وسیله نردبان از بالکن خانه وارد شده و او وقتی ما را دید؛ ابتدا ترسید، اما بعد او را در آغوش گرفته و بیرون آوردیم.

آن کودک از اینکه آتش نشان ها با لباس او را بغلی کرده بودند بسیار ذوق زده و خوشحال بود و اتفاق یک سال بعد از طرف مهد کودک به مرکز ما آمد و وقتی ما را دید شناخت و مدام به دوستانش می گفت: " این ها به خانه ما آمدند".

 

 

نافع: نوع نگاه مردم به فعالان این حرفه چیست؟

مردم همکاری خوبی دارند و فرهنگ کمک و احترام به این شغل افزایش پیدا کرده که مرهون تبلیغات گسترده رسانه ملی و خبرگزاری ها و مطبوعات هستیم.

مردم با مشاهده خودروی آتش نشانی حتی وقتی چراغ گردان خاموش بوده و در حال بازگشت به مرکز هستیم؛ کنار کشیده و راه را باز می کنند و این نشان دهنده ارزش گذاری آن ها به این شغل است.

الته درخواستی نیز از مردم داریم و آن این است که در هنگام عملیات ها از خط هایی که همکاران ما تعیین می کنند؛ عبور نکرده و به مناطق پر خطر وارد نشوند.

 

نافع: حادثه پلاسکو چه اندازه شما را متأثر کرد؟

این حادثه از مواردی است که تعداد زیادی از همکارانمان به یک باره، جان خود را از دست دادند و با مشاهده تصاویر آن هنوز هم، بغض در گلو و اشک در چشم ما جمع می شود زیرا سخت است کسی برای نجات جان و مال کسی برود و خودش جانش را از دست دهد، اما این لازمه شغل ما است؛ هرچند باید با مدیریت صحیح، این موارد به حداقل برسد.

 

پایگاه خبری نافع از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید قدردانی کرده و برای شما و همه تلاشگران این عرصه آرزوی سلامتی دارد.

گفتگو از سمیه مظاهری

انتهای پیام/م

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت