دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 6 بهمن 1395 ساعت 12:58   |   کد مطلب: 24927
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حادثه پلاسکو در هر کشور دیگری که اتفاق می‌افتاد؛ چند مسئول بابت سوء تدبیر و عذرخواهی از مردم حتما استعفا می‌دادند، اما متأسفانه در ایران این‌طور نیست.

قاسم میرزایی‌نکو با بیان اینکه متأسفانه کسی به مقررات ملی ساختمان توجه نمی‌کند به "نافع" گفت: شهر فروشی و تراکم فروشی به‌جایی نمی‌رسد و باید فکر چنین مواردی را نیز کرد.

وی اظهار کرد: شهرداری، اختیارات و پشتوانه قانونی برای مدیریت شهری را دارد و بر اساس این اختیارات می‌توانست وسایل موردنیاز مانند جرثقیل‌های خاص برای ساختمان‌های بلندمرتبه را تهیه کند.

میرزایی‌نکو بابیان اینکه نظیر این حوادث در سایر کشورها نیز اتفاق افتاده گفت: در نیویورک ساختمانی بزرگ دچار آتش‌سوزی شد و به دلیل نداشتن تجهیزات لازم نتوانستند به حادثه رسیدگی کنند، اما بعد جبران کرده و آمادگی خود را افزایش دادند.

وی ادامه داد: در ایران نیز باید از این حادثه درس عبرت گرفته‌شده و تجهیزات لازم تهیه شود تا برای آینده آمادگی داشته باشیم.

میرزایی‌نکو خاطرنشان کرد: شهرداری مشکلی نداشته و بر اساس قانون، اختیارات زیادی دارد زیرا مدیریت و اداره شهر بر عهده شهردار و شورا بوده و اختیارات این دو نهاد در چندین بند قانون به‌روشنی اعمال‌شده و خلأ قانونی در این زمینه وجود ندارد.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه بابیان اینکه وزارت کشور، تنها مسئولیت ستادی و هماهنگی و برنامه‌ای را دارد، اظهار کرد: همه اجراییات شهری و مدیریت با شهرداری است و می‌توانست همچنان که ماشین برف‌روب خریداری می‌کند؛ امکانات و تجهیزات لازم برای اطفای حریق ساختمان‌های بلندمرتبه را نیز تهیه کند و مشکل ضعف تجهیزات و امکانات موردنیاز یک حادثه با دستگاه اجرایی مربوطه است.

میرزایی‌نکو با اشاره به اینکه برخی وزارت کشور و برخی شهرداری را مقصر حادثه می‌دانند، تصریح کرد: اینکه چه باید می‌شد و چرا نشد؛ اکنون دیگر فایده‌ای ندارد و فعلاً باید همه توان را برای خوب جمع‌کردن و رسیدگی مناسب به این حادثه قرارداد.

وی ادامه داد: باید در زمان مناسب، کمیته‌ای متشکل از دستگاه‌های مسئول و مرتبط مانند وزارت کشور، راه و شهرسازی و شهرداری تشکیل و موضوع بررسی شود.

میرزایی‌نکو از رسیدگی موضوع در مجلس خبر داد و گفت: چند کمیته تشکیل‌شده و کمیسیون شوراها و فراکسیون‌های مربوطه نیز در حال تجزیه و تحلیل موضوع هستند و یکشنبه 10 بهمن همزمان با بازگشایی مجدد مجلس، بررسی این موضوع آغاز می‌شود.

وی در خصوص احضار شهردار تهران برای توضیحات به مجلس عنوان کرد: قطعا گزارش لازم از مسئولان مربوطه در جلسه‌ای خواسته می‌شود و اگر در صحن بررسی نشود نیز در گروه‌ها طرح می‌شود.

میرزایی‌نکو در خصوص میزان آمادگی ستاد بحران و دستگاه‌های مربوطه برای مقابله با حوادث احتمالی نظر زلزله اعلام کرد: وضعیت موجود نشان می‌دهد که اصلاً آمادگی وجود ندارد به‌ویژه اینکه تهران روی خطوط خاص گسل زلزله قرار دارد و بعید می‌دانم بتوان کاری کرد.

سمیه مظاهری

انتهای پیام/م

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت