دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 20 دی 1395 ساعت 12:36   |   کد مطلب: 24461
مهاجرت جوانان قهاوندی از روستا به شهر باعث کاهش رشد جمعیت و درمواردی موجب خالی از سکنه شدن برخی از روستاهای قهاوند و افزایش سالخوردگی گشته است .

به گزارش نافع به نقل از جهادپرس، از آنجا که در گذشته جابه جایی انسان ها در مقیاس بسیار کوچکتری صورت می گرفت تاثیر این جابه جایی ها بر ساختار اقتصادی اجتماعی و جمعیتی مناطق مهاجر فرست و مهاجر پذیر چندان قابل ملاحظه نبود.

در ایران رشد فزاینده نقش نفت در اقتصاد کشور و گسترش روز افزون تجارت خارجی و رشد سرمایه گذاری شهر ها را به محور اصلی تحولات جامعه تبدیل کرد.

در قهاوند مهاجرت روستائیان به شهر های همجوار تعغیرات زیادی را در افکار ، شیوه های زندگی ،اخلاق و حالات روانی روستائیان به وجود آورده است که بعضا می تواند زمینه ساز پیدایش بعضی از عوارض ناخوشایند اجتماعی و انحرافات شود .

این افراد هم در مبدا و هم در مقصد مسائل و مشگلاتی از جمله بروز ناسامانیهای متعدد ناشی از فشار بر منابع و امکانات محدود جوامع شهری ، بیکاری و کمکاری به وجود می آورند.

نتیجه مهاجرت از روستا به شهر نابودی کامل شکوفایی ملی و از دست دادن آزادی است چرا که انحطاط روستا انحطاط تمدن است  تمدنی که ضامن قانون شهروندی و حفظ حرمت آزادی انسان است .

در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران مهاجرت از روستا به شهر در زمره مهمترین مسائل اجتماعی و اقتصادی به شمار می آید .

مهاجرت جوانان قهاوندی از روستا به شهر باعث کاهش رشد جمعیت و درمواردی موجب خالی از سکنه شدن برخی از روستاهای قهاوند و افزایش سالخوردگی گشته است .

از آنحا که اکثر مهاجران را جوانان جویای کار تشکیل می دهند در نتیجه نوعی عدم تعادل بین جمعیت شاغل در مناطق شهری و مناطق روستایی پدید آمده است .

این عدم تعادل به سالخورده شدن جمعیت کشاورزان و جوان تر شدن جمعیت شاغل در بخش های صنعت و خدمات جلوه گر می شود .

بررسی های انجام شده حاکی از آن است که علل مختلف مهاجرت روستا به شهر در چهار شاخصه اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، جمعیت شناسی طبیعی خلاصه شده است .

از این علل علت اقتصادی بیشترین فراوانی را از آن خود کرده است و در بین عوامل اقتصادی کمبود تسهیلات در روستا و بیکاری از بقیه مهمتر هستند .

میتوان گفت با ارئه امکانات و تسهیلات مورد نیاز برای روستائیان بخصوص با در نظر گرفتن انتظارات نسل جوان و ایجاد اشتغال در روستاها میتوان از هجوم بی رویه این مهاجران به شهر ها جلوگیر کرد.

در مجموع می توان گفت که عوامل دافعه روستایی در مهاجرت روستا به شهر نقش بیشری از سایر عوامل بخصوص عامل جاذبه شهری دارد و برخلاف ذهنیت ایجاد شده برای جامعه که رزق و برق و جاذبه های شهری عامل مهم در مهاجرت مردم روستا به شهر می دانند .

در ادامه به منظور بررسی بیشتر موضوع سراغ نایب رئیس شورای اسلامی شهر قهاوند رفتیم و با وی گفتگویی را انجام دادیم .

جعفر صالحی در خصوص علل مهاجرت روستائیان قهاوند به شهر های همجوار با بیان اینکه روستائیان خالص ترین مردم خدا هستند گفت: روستاها زمینه ساز تشکیل شهر ها می باشند و نیت پاک روستائیان باعث ایجاد شهرها می شود. 

وی با بیان اینکه مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی نسبت به مهاجرت روستاییان به شهر ها دغدغه داشته اند اظهار داشت: همه دوست دارند روستا ها آباد شوند و مسئولان در جهت رفاه بیشتر روستائیان گام بر می دارند.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر قهاوند افزود: تا همین چند سال پیش روستا های نزدیک قهاوند فاقد گاز و سایر امکانات رفاهی بودند ولی خوشبختانه امروز اکثر روستاهای ما دارای آسفالت ، آب ، برق و گاز شهری و سایر نعمات الهی هستند.

وی با اعلام اینکه مسائل فرهنگی نقش اصلی در مهاجرت روستائیان دارد افزود: یکی از علل اصلی مهاجرت روستائیان به شهر ، نبود امکانات علمی و تحصیلی لازم در روستا ها است و پدر و مادر ها می خواهند برای رسد علمی و فرهنگی فرزندانشان به جاهایی مهاجرت کنند که امکانات مناسب فرهنگی و علمی داشته باشند و این در خالی و این در حالی است که در روستا های ما کتابخانه هایی که مجهز به کتب درسی باشند کم است .

صالحی کم آبی را عامل مهم دیگری در مهاجرت روستائیان به شهر اعلام کرد و اظهار داشت: در تابستان برخی از روستاهای منطقه قهاوند با مشکل کم آبی مواجه هستند و حتی گاهی اوقات به برخی از روستا ها با تانکر آب رسانی می شود .

وی گفت: از آنجایی که همه زندگی روستاییان بر پایه دامداری و کشاورزی است کمبود آب و تغییرات اقلیمی و خشکسالی های پی در پی همه را غافلگیر کرده است و زندگی این قشر سخت کوش و پاک دل این مملکت را تحت تاثیر قرار داده است .

نایب رئیس شورای اسلامی شهر قهاوند با بیان اینکه بدیهی است که وقتی آب خوردن وجود نداشته باشد توسعه یک روستا امکان پذیر نیست تصریح کرد: تلاش های زیادی برای جلوگیری از مهاجرت در روستا ها قهاوند شده و می شود .

صالحی یکی دیگر از راه های جلوگیری از مهاجرت را تعیین محدوده روستا برشمرد و بیان کرد: محدوده روستاها باید مشخص شود و تمرکز چند روستا در یک روستا امری نادرست است

انتهای پیام/م

دیدگاه شما